Hayatımızı Aydınlatan Buluşuyla Edison

0
1

Hayatımızı tam anlamıyla aydınlatan Amerikalı mucit ve iş adamı olan Edison‘u yakından tanımak ister misiniz ?

Tamamen kendine has icatları vardır  ayrıca eski icatların geliştirilmesi üzerindede çalışmıştır. Kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak bilinir. Patentlerinin çoğu Amerika’nın haricinde birçok ülkede; Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarınıda almıştır. 

Thomas Edison çocukluk dönemi
Thomas Alva Edison, Milan, Ohio’da doğmuştur. Yedi kardeşin en küçüğüdür. Babası Samuel “The Iron Shovel” Edison, Jr. anneside Nancy Matthews Elliott ‘dur. Edison’un Hollandalı olduğu düşünülmektedir.Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşmiş ve ilköğrenimine burada başlamıştır ancak başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurmuştur .

Bir süre sonra telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları zor işitmeye başladı. Yine o yaşlarda trende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da tren vagonunda haftalık bir gazete basıyordu. Ama kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem trendeki işinden olmuş hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralanmıştı. Daha sonraları telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı.

Daha sonra bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve bunun üstüne borçlu olarak Boston dan New York ‘a gitti.
Fort Myers, Florida’dan bir arsa satın aldı ve daha sonra burada kışları kalmak için kendine küçük bir ev inşa ettirdi. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison’un evinin birkaç yüz metre ötesine taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford ölene dek arkadaşlıkları sürmüştür. 24 Şubat 1886 Edison ikinci evliliğini 19 yaşındaki Mina Miller ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden üç çocuk sahibi oldu:
Madeleine Edison, John Eyre Sloane
Charles Edison,(babası öldükten sonra New Jersey yöneticisi oldu.)
Theodore Edisondur.

Elektrik ampulün 223898 numaralı ve 27 Ocak 1880 tarihli patent belgesini almıştır.
1879’da ise Edison bir elektrik ampulü icat etti.İlk Elektrikli Ampul Fabrikası da Thomas Edison tarafından 1 Ekim 1880 yılında açılmıştır. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. ve 1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Thomas Edison‘un icadının çalışma şeklini sergilemek üzere geliştirdiği Menlo Park’taki ilk ampulu ise ;

Edison‘un Menlo Park Laboratuarı
Edison‘un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison birçok icadını resmi olarak bu labaratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.
Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık’ında Edison‘un laboratuvar asistanı olarak görevine başlamıştırTelefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta katkısı olmuş.  Hummer 1880’de Edison’un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton’ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison‘a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000’e yakın patenti bulunmaktadır.

1931 tarihinde “Glenmont”da ki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle ölmüştür. Cenazesi ise evinin arkasında gömülmüştür

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here