Hatay’ın Erzin İlçesinin Fransız İşgalinden Kurtuluşu

0
71

HAKKINDA

Erzin Hatay’ın ilçelerinden biridir. Nüfusu 41233, rakımı 165 m’dir. Yüz ölçümü 360 km2 ’dir. Osmaniye’ye 23 km, Dörtyol ilçesine 15 km ve İskenderun ilçesine 45 km mesafededir. Kışın ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yazın ise sıcaklık ve nem artar. İnsanlar bu sebeple bolca denize girme isteği ve yaylalara gitme isteği duyarlar. Yaz aylarında turizm canlanır.

Yaklaşık 66.000 dekar tüm narenciye çeşitleri üretilir. 65.000 dekar da tahıl ekim alanı bulunur.

Erzin ilçesi etrafında 3500 yıl öncesine kadar giden İsos Harabeleri, Su Kemerleri, Romalılar ve Persler´e ait mezarlar, Kilise ve Kale kalıntıları olan tarihi eserler bulunmaktadır.

1987 yılında ilçe olan Erzin günbegün büyüyüp gelişmektedir.

TARİHÇE

Erzin, 1473 yılındaki Otlukbeli savaşından sonra Türkmen boylarının, Erzin‘in batısındaki bölgelere gelerek buraları yurt edinmeleriyle kurulduğu ve adının Orta Asya da bulunan Tannu (Tanrı) dağları civarındaki (Tannu Ola) Erzin şehrinin isminden geldiği düşünülmektedir.

Erzin, 1906 yılında Bucak haline dönüştürülüp, 11 Temmuz 1939 tarihinde de Adana’dan ayrılıp Hatay iline bağlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşından sonra Erzin, Fransızlar ve Ermenilerin işgaline uğramıştır. 4 yıl kadar istilaya maruz kaldıktan sonra 8 Ocak 1922‘de bağımsızlığına kavuşmuştur. Erzin‘in kurtuluşuyla yurtta düşman kalmamış, Milli Mücadele zaferle sonuçlanmıştır.

Erzin‘in kurtuluşunun 96‘ncı yıl dönümünü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here