Hasta Adamın Afrika’daki Son Kalesi “TRABLUSGARP”

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1870’de siyasi birliğini tamamlayan İtalya, bu tarihten sonra gelişen sanayisine gerekli ham madde ve pazar ihtiyacını karşılamak için sömürgeciliğe başladı. İtalya, Fransa ve İngiltere’nin onayını alarak Osmanlı Devleti’ne 1911’de bir nota verdi ve Trablusgarp’ın kendilerine terk edilmesini istedi. Bu isteği reddedilince, Osmanlı Devleti’ne savaş açarak Trablusgarp’ı işgale başladı.  Osmanlıların durumu, Akdeniz’de bir deniz savaşı yapmaya elverişli değildi. Karadan asker göndermek de (Mısır, İngiliz işgalinde olduğundan) olanaksızdı. Bu nedenle Trablusgarp’ın savunulması buradaki az sayıda Türk askeri ile yerlilere kaldı. İlk olarak Rusya ile racconigi antlaşması yaptı. Rusya ya boğazları vermesi karşılığında Rusya da onun Trablusgarp’ı almasına ses çıkarmayacaktı. Ayrıca İtalya buraya saldırmak için orda bulunan İtalyanlara Osmanlının kötü davranması nedeniyle oradaki vatandaşlarını korumak için savaş nedeni oldu. Osmanlının her ne kadar görüşme teklifine İtalya kesin olarak ret etti.

Bu arada İstanbul’dan, aralarında Mustafa Kemal ve Enver Bey’in de bulunduğu bir grup subay, Trablus’a gitti. Mustafa Kemal, Derne ve Tobruk’ta İtalyanlara karşı başarılı bir direniş örgütledi. Mustafa kemalin sömürgeciliğe karşı ilk mücadelesini verdi ve kısmen başarılı oldu oradaki yerli halkı örgütledi halk İtalyanlara karşı baş kaldırdı. Fakat İtalya Osmanlıya ültimatom verdi ve bu yerel direnişi bitirmemesi halinde İtalyanların boğazlar ve adaları top ateşine tutmaları nedeniyle ve balkan savaşlarının başlaması nedeniyle barış antlaşması imzalamak zorunda kaldı. Mustafa kemal ve arkadaşları gelmek zorunda kaldı. Trablusgarp’ta Mustafa kemalin bir gözünü kaybettiği söylenir.

Savaş neticesinde Osmanlı ile uşi antlaşması imzalandı antlaşmaya göre;

Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya bırakılacak.

Oniki Ada, Balkan Savaşı’ndan sonra geri alınmak üzere geçici olarak İtalya’ya bırakılacak.

İtalya, kapitülasyonların kaldırılması konusunda Osmanlı’ya yardım edecek.

Trablusgarp ve Bingazi’nin Duyun-u Umumiye İdaresi’ne ödediği borçları İtalya ödeyecek.

Trablusgarp ve Bingazi dini bakımdan Osmanlı halifesine bağlı kalacak.

Hasta adamın kuzey Afrika daki son toprağı olan Trablusgarp’ta elden çıkmış oldu. İtalya kuzey Afrika da önemli bir güç haline gelmiştir. Bir daha da Trablusgarp alınamadı.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here