Hangi Kuşaktansın: X, Y ve Z Jenerasyonları

1

X, Y ve Z KUŞAKLARI

KUŞAK NEDİR?

Jenerasyon ve nesil olarak da bilenen kuşaklar toplumdaki belirli yaş aralığında olan bireylerdir. Kaç senede bir yeni neslin oluştuğu sorusu ise her kaynakta farklı olarak gösterilmektedir. En yaygın olarak bilinen nesil seneleri ise 10 sene ve 25 yıllık dilimlerdir.

Jenerasyon Çatışmaları

Jenerasyon terimi, geleneklerin çöküşüyle yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştıır. Nesiller her dönem farklılık ve değişim gösterir, bu yüzden jenerasyonlar arasında çatışmalar oluşur.

Bu çatışmalar yeni ve eski nesil arasında büyük problemler doğurur; iki kuşak arasında orta yolun bulunması ya da eski jenerasyonların yenileri anlamak için uğraş vermesi durumu toplumun refah seviyesi açısından büyük rol oynamaktadır. Bu nesiller hakkında bilgi sahibi olmak, nesiller arasındaki çatışmanın çözümlenmesine yardımcı olacaktır. Tabi bu sorunun üstesinden gelebilmek için büyüklerimizin değişen ve gelişen toplum şartlarını kabullenip, daha iyi ve sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için ortak bir noktada birleşip bu durum hakkında yeterince bilgiye sahip olup ona göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Herkes yaşam tarzı, alışkanlıkları, tercihleri ​​ve bu kuşaklarla etkileşim kurma biçiminden bahsediyor. Modern dünyada şuan yaşayan 6 tanımlanmış nesil bulunmaktadır.

 

1- En Büyük Nesiller:

1901-1924 yılları arasında dünyaya gelen nesil, Büyük Bunalımın ve II. Dünya Savaşı’nda yaşadıklarının üstesinden gelmek ve ilerlemek için bir takım çalışması oluşturmuştur.
Bu nesil bizim büyük dedelerimizdir; onlar buzdolabı, elektrik ve klima gibi modern kolaylıklar olmadan yetişmiştir. Uçaklar, radyolar ve televizyonlar olmadan yaşamı hatırlayan nesillerdir.


2- Sessiz Kuşak:

1924-1945 yılları arasında doğmuş olan Maturistler savaş sonrası mutluluk dönemindeki nesillerdir.
Feminizmin olmadığı bir dönemden, annelerin evde olması ve erkeklerin ise hayat boyu devam eden bir mesleğe bağlılık sözü vermiş olan bir nesilden bahsediyoruz. Bu süre zarfında büyümüş çocuklar çok çalışmış ve sessiz kalmışlardır.

 


3- Baby Boomers:

2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda meydana gelen nesil, doğum oranın artmış olmasından dolayı bu ismi almıştır. Otoriteye karşı çıkmış olan bu neslin dönemi ekonomik büyüme ve kitle tüketiminin başladığı yıllar olarak bilinir.
Rock and Roll, Elvis, Beatles ve Barbie bu jenerasyon içinde yer alır.
İlk TV nesli, boşanma kuşkusunun olduğu ilk boşanma kuşağı; bu dönemde boşanma hoşgörülü bir gerçeklik olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Aslında ilk hoşgörülü bir nesil doluğunu söyleyebiliriz.  Yaşamak için çalışma değil de; çalışmak için yaşama kavramını kabullenmişlerdir. Otoriteye ve kurallara karşı gelmeyen bir toplumdur. İş hayatına önem veren bu nesil iş yerlerine sadık kalmış ve mekan değiştirmeden aynı yerde çalışarak hedefine ulaşmayı amaçlamıştır.
Çalışmayı çok seven ve işkolik olarak tanımlanan kuşağın takdir edilmesi motivasyonunun artmasını sağlamıştır.
Sorgulamayan bu nesil çalışma saatlerine de karşı çıkmamıştır.


4- X Jenerasyonu:

1965-1980 yılları arasında doğan bu nesil sokaklarda zekice büyümüş ve genellikle  boşanmış ya da kariyer odaklı ebeveynler tarafından yetiştirildikleri için ”latch-key kids”adını almıştır.
Bu kelime Türkçe’de, annesi ve babası çalıştığından dolayı sürekli yalnız kalan çocuk anlamına gelmektedir.
X Nesli bilgisayarlarla büyüyen ilk kuşaktır. Okullarda bilgisayar derslerinden oldukça haz alan bu neslin
birçoğunun evinde bilgisayar vardı. Öte yandan dijital nesiller ise 1980’den sonra doğan Y ​​ve Z nesilleridir.
X Jenesrasyonu müzik videolarının, yeni dalga müziğinin, elektronik, heavy metal, punk, grunge ve
hip hop’un ortaya çıktığı dönemlerdir. Bunlara örnek Nirvana, U2, Madonna, Friends, Beverly Hills 90210 verilebilir. X Kuşağı’nda ise tam aksine yaşamak için mecburen çalışma anlayışı görülmüştür.
Otoriteye ve kurallara saygılı davranan bu nesil iş yerine sadık olmasına karşın; daha iyi bir imkan yakaladığında
değişiklik yoluna gider. Maddiyat olarak gelişmeleri ve kariyerinde yükselmeleri onları motive etmeye yetmiştir.
Rekabetçi bir anlayışa sahip olan jenerasyon, süreçlere karşı sabırlı bir anlayış göstermiştir.


5- Y veya Milenyum Jenerasyonu:

1881-1995 arasında doğmuş olanları teknoloji ve bilgisayar nesli olarak tanımlayabiliriz.
Y Kuşağı aceleci, doyumsuz ve konsantre problemi olan bir nesil, fakat bir yandan da yeni bilgiler öğrenmeye ve paylaşmaya meraklı bir nesil olarak bilinir.
Yapılan araştırmalara göre;
“Milenyumlar, teknolojik değişim, küreselleşme ve ekonomik bozulma dönemlerindeki kuşaktır.
Evlenme ve kendi başlarına yaşama konusunda daha yavaş davranmışlar ve ”paylaşım ekonomisi” olarak adlandırılan durumun ortaya çıkmasına yardımcı tutumlar sergilemişlerdir. Teknolojiye olan yatkınlıkları, alışveriş kavramlarını da şekillendirmiştir. Kendilerini sağlıklı olmaya adamışlardı; doğru egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye gerekli zamanı ve yeterli miktarda para ayırıyorlardı. Aktif yaşam tarzları, yiyecek içecekten modaya kadar her konuda etkileri görülmüştür. Bu dönemler arasında, 1986 yılında meydana gelen Çernobil Nükleer Felaketi, 1989 Berlin Duvarı’nın Yıkılışı ve 1991 Sovyetler Birliği’nin Dağılması yer alır. İş ve özel hayatlarındaki dengeyi sağlayan bu nesil otoriteye karşı tutum sergilemiştir. Adetli bir ortam isteyen nesil sabırsız olmakla beraber esnek çalışma saatlerini tercih etmiştir. Yenilikçi nesil eğlenerek çalışmayı sever ve ayrıca farklı arayışlar peşinde olan kuşak kısa sürede farklı işlerde çalışmaktadır.


6- Z Jenerasyonu:

 

1995 yılından sonra doğmuş olan bu nesil bilgisiyarsız ve cep telefonsuz bir dünya düşünemez.
Yaşları ise okul öncesi yaştan gençlere kadar uzanmaktadır.
Dijital ortamla bütünleşmiş olan bu nesil, hayatlarında sorunsuz bir teknolojiye sahipler ve ayrıca küçük yaşlardan itibaren teknolojiye entegre olmuş durumdalar.
Teknoloji onlar için tıpkı soludukları hava gibidir; teknoloji yaşam biçimlerinin ve ilişkilerinin neredeyse
tüm alanlarına nüfuz eder.
Google, Facebook, İnstagram ve İPhone nesli olan Z Kuşağı sınırsız bilgi erişimine ve 7\24 hızlı ve kullanıma elverişli teknolojileriyle oldukça iddialılardır.
Meraklı tüketici konumundaki nesil isteklerine nasıl sahip olacağını biliyor.
Markalarla içli dışlı oldukları konusu ise su geçirmez bir gerçektir.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here