Hazreti Hamza Ve Hazreti Ömer Müslüman Oluyorlar.

0
42

 

 

 

 

 

Bir gün Ebu Cehil ve arkadaşları Hz. Peygamber’e eziyet ediyorlardı. Buna dayanamayan bir kadın. Hz. Peygamber’in amcası Hamza’ya durumu haber verdi. Hamza avdan yeni dönmüştü. Yeğenine yapılanlar onu hem çok kızdırmış hem de çok üzmüştü. Hamza, o duygularla Ebu Cehil’in yanına gitti, elindeki yayla ona vurdu ve şöyle dedi: ” Ben de Muhammed’in dinini kabul ediyorum. Cesareti olan varsa karşıma çıksın.!”

Bu olaydan kısa bir süre sonra müşriklerin önde gelenlerinden Ömer b. Hattab, Hz. Peygamber’i öldürmeye karar verdi ve silahını kuşaranak yola çıktı. Ne var ki yolda kız kardeşinin ve eniştesinin de müslüman olduklarını öğrendi. Öfkesi daha da artmıştı. Hemen yolunu değiştirerek kız kardeşinin evine gitti. Kız kardeşi ve eniştesi içeride Kur’an okuyorlardı. Ömer, hızla hızla içeri girdi ve eniştesini dövmeye başladı. Araya girmeye çalışan kız kardeşi de Ömer’in darbelerine maruz kaldı. Dudağından kanlar akarken, Mekke’nin güçlü erkeklerinin bile kendisinden korktuğu ağabeyine haykırdı: ” Evet, müslüman olduk, ne yaparsan yap! Dinimizden dönmeyiz!” Ömer, kardeşinin bu kararlı tavrından etkilenmişti. Okuduklarını getirmesini istedi. Ayetleri okudukça kalbi İslam’a meyletti. En sonunda Hz. Peygamber’in yanına giderek müslüman olduğunu açıkladı.

Sıkıntılarla dolu bu dönemde, yiğitlikleri ile meşhur  Hamza ve Ömer’in müslüman olmaları, bu dönüm noktası olmuş, müslümanlara cesaret vermişti.

Hz. Muhammed’in peygamber oluşundan bir süre sonra Hz. Hatice son çocukları Abdullah’ı dünyaya getirdi. Abdullah da ağabeyi gibi henüz bebekken öldü. Sevgili Peygamberimiz müşriklerle verdiği mücadele ve sıkıntının arasında ikinci defa çocuğunu toprağa vermenin acısını da yaşadı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here