Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

0
9

Anne adayları nelere dikkat etmelidir ?

Egzersiz yaparken dikkat etmesi gerekenler :
Hamilelik süresince anne adaylarının egzersiz yapmasının onlara bir çok yararı olduğundan söz edebiliriz. Fakat ani ve keskin hareketlerden ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Yaptığınız egzersizlerin aşırı yorgunluk yaratacak düzeyde olmasından kaçınmalısınız.

Kilo alma konusunda dikkat edilmesi gereken nokta şudur:
Genel olarak gebelik süresince 9 – 12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir.

 

Gebeliğin ilk 3 ayında dikkat edilmesi gereken unsurlar :

⇒ Özellikle 2-8 . haftalar olmak üzere mümkünse tüm gebelik boyunca X-Ray, röntgen, direkt grafi, tomografi ve sintigrafi uygulamalarından kaçınılmalıdır.

⇒ Sigara alkol ve hekime danışmadan alınan ilaçlar hamilelik boyunca kaçınılması gereken şeyler fakat bebeğin organlarının geliştiği ilk 3 ayda daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çiğ et, kedi ve köpek dışkısı ile temas etmekten kaçınılmalıdır. Bunlar toksoplazma denen parazit taşıyabilirler bu da bebeğe zararlıdır.

⇒ Bu dönemde kontrolleri aksatmamak gerekmektedir. Taze yiyeceklerin yanı sıra dengeli beslenmekte gerekmektedir. Hamileliğin bu döneminde bağırsak hareketleri yavaşladığından kabızlık sık görülmektedir. Kabızlığa karşı bol bol su içmek ve yeşil sebze gibi lifli yiyecekler yemeniz önerilmektedir.

⇒ Gebelik sürecinde yüksek miktarda kafein tüketiminin, bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği, düşük, bebekte büyüme geriliği ve çocuğun ileri yaşamında uzun yıllar devam eden davranış bozukluklarına neden olabileceği konusunda tartışmalar devam etmektedir.

⇒ Sosis, salam gibi işlenmiş gıdalarda konan katkı maddeleri toksik maddelerin oluşumuna sebep olduğundan hem bebek hem anne için zararlıdır.
Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyonu yükseltebildiği gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipte çorap ve tayt giyilebilir.

⇒ Hamilelikte kullanılacak sütyenlerde balen denilen destek kısmı bulunmamalı, bu hassaslaşan göğüsler için rahatsızlık yaratır. Pamuklu ve yumuşak, esnek sütyenler tercih edilmeli.
Gebelik sırasında sauna, kaplıca, hamam ve uzun süre güneşlenmek gibi vücudu aşırı ısı artımına maruz bırakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Bebek üzerine teratojen etkiler yaratabileceği gibi annede aşırı terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı ve tansiyon düşmesine bağlı bayılmaya yol açabilir. Tansiyonun düşmesi bebeğe giden kan akımını da azaltacaktır.

⇒ Gebelikte şeker tüketimi ile birlikte yüksek şeker ile tetiklenen düşüklere, bebek ölümlerine, bebeğin doğum ağırlığında artmaya bağlı zor doğum ve sezaryen ile doğum olasılığının yükselmesine, doğum sırasında bebeğin kan şekerinde düşme, kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi, akciğerlerinde gelişme sorunu yüzünden solunum güçlüğü çekilmesi, sarılık gibi ciddi semptomlara da sebep olabiliyor.

Hamilelikte bol bol sebze tüketilmesi önerilmektedir. Fakat toksoplazma riski nedeniyle sebzelerin çok iyi yıkanması gerekmektedir.

Hamilelikte Yasak Gıdalar

Az pişmiş ya da çiğ yumurta

Az pişmiş yumurta, hamilelikte Salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Salmonella bakterisi gıda zehirlenmelerine  yol açmaktadır.

 

Pastörize edilmemiş ya da küflü peynirler:

Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde ya da bazı ev yapımı peynirlerde; erken doğum, düşük ya da doğum kusurlarına sebebiyet veren listeria adında bir bakteri mevcuttur. Pastörize sütten yapılmış her tür beyaz peynir, kaşar peynir hamileler için çok faydalı birer kalsiyum kaynağı olup sık sık tüketilmesi gerekirken, pastörize halde olmamış ya da küflü bu peynirler oldukça tehlikelidir.


Karaciğer

Yüksek miktarda A vitamini içeren bir sakatattır. Gebelik döneminde bunun çok sağlıklı olmayacağından bahsedebiliriz. Bu sebeple hamilelere asla önerilmez.

 

Az pişmiş ya da çiğ et

Az pişmiş ya da çiğ olan ette toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, düşüğe ve doğum kusurlarına sebebiyet verebilir. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmenin bu dönemde iyi olacağından bahsedebiliriz. Bu sebeple dondurulmuş etleri, iyice çözülmeden pişirmemeniz gerekmektedir. Bilhassa hamilelerin  salam, sosis, pastırma gibi etlerden de uzak durması gerekmektedir

Cips ve kızartmalar

Alman bilim adamları,  akrilamid maddesinin karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşması ve bunun sinir sistemine hasar vermesinden dolayı     patates kızartması, patates cipsi gibi kansere neden olduğu tespit edilen akrilamid maddesini içeren gıdaların özellikle hamile ya da emziren kadınlar tarafından yenmemesini tavsiye etmişlerdir.

 

Kabuklu deniz ürünleri

Midye, istiridye, karides gibi hamilelik sürecinde yenmemesi öneriliyor. Sebebi ise çiğ deniz ürünleri de  bulunan salmonella nedeniyle zehirlenmeye neden olabilmektedi

 

Soya ürünleri

Genetiğiyle oynanmış enzimler içerdiği için anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığına zarar verebilmektedir.

Gizem Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here