Halley Kuyruklu Yıldızı

6
Akşamları gökyüzüne baktığımızda rahatlıkla görebildiğimiz ve içimizi ferahlatan yıldızlar görünenin aksine katrilyonlarca mesafe uzaktadılar.
Akşamları gökyüzüne baktığımızda rahatlıkla görebildiğimiz ve içimizi ferahlatan yıldızlar görünenin aksine katrilyonlarca mesafe uzaktadılar.

En Önemli Kuyruklu Yıldızlardan Biri Olan Halley Kuyruklu Yıldızı İncelemeye Aldık

Akşamları gökyüzüne baktığımızda rahatlıkla görebildiğimiz ve içimizi ferahlatan yıldızlar görünenin aksine katrilyonlarca mesafe uzaktadılar. Bu yıldızlarda kendi içlerinde değişik yapıya sahiptir. Bunlardan bir tanesi de kuyruklu yıldızlardır. Kuyrukluyıldızlar (komet), yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluşan Güneş Sistemi’nden arda kalan buz kaya parçalarından oluşmaktadır. Yörüngeleri, güneş sisteminin en soğuk ve karanlık köşelerinden, Güneş’in yakıcı sıcaklığına kadar uzanmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, bilinenin aksine “ buzlu çamur topu” ya da “kirli kartopu” olarak anılırlar. İsimlerinde yer almasına rağmen yıldız değildirler, buz (su ve donmuş gazlar) ve (bir nedenle Güneş Sistemi’nin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış) kozmik toz karışımından oluşurlar.

Bunlardan bir tanesi de “Halley Kuyruklu Yıldızı” dır. Dünyanın en bilindik kuyruklu yıldızlarından bir tanesi olan Halley’e ait gözlemler, en azından Çinlilerin kayıtlarına göre M.Ö 240 yılına kadar dayanmaktadır ve 2000 yıldan fazla zamandan bu yana her geçişinde izlenmektedir.

Halley Kuyruklu Yıldızı İsmini Nasıl Almıştır?
Dünya tarihinde ilk kez Edmund Halley (1656-1742) 1682 yılında Güneş’in yörüngesinde dönen bir göktaşı olduğunu tespit etmiştir. Edmund Halley, Newton‘un kuyruklu yıldızlar konusundaki çalışmalarını ilerleterek 24 kuyruklu yıldızın yörüngelerinin benzerliğinden yola çıkarak üçününde 7 yılda bir enberi noktasından geçen aynı kuyruklu yıldız olabileceğini öne sürmüştür. Bu varsayımdan hareket ederek bu gök cisminin 1758’de yeniden görülmesi gerektiğini ve her 76 yılda bir Dünya’nın yakınından geçeceğini tahmin etmiştir. Bu kuyruklu yıldızın bir dahaki ziyaretinin ise 1758 yılında olacağını hesaplamıştır ve gerçektende Halley Kuyruklu Yıldızı 1758’de Dünya yörüngesinde görülmüştür. Ama maalesef Edmund Halley bu olaya şahit olamadan 16 sene önce vefat etmiştir.

Edmund’un hesaplarının doğru çıkması üzerine bu kuyruklu yıldızın ismine ‘Halley’ ismi verildi. Daha sonra bu olayın gerçekleşmesi üzerine tarihçiler geriye doğru hesaplar yaparak milattan önce 240 yılında Çinlilerin Halley Kuyruklu Yıldızı resmettiklerini buldular. Bu demek oluyordu ki Halley Kuyruklu Yıldızı milattan önce de her 76 altı yılda bir dünya yörüngesinde geçmekteydi. Bu doğa üstü olayı bilim adamları şaşkınlıkla incelemeye aldı ve Halley’in yapısını araştırmaya başladılar. O yıllardan bu yana yılları hesaplayıp asla Halley’in ziyaretini kaçırmadılar ve büyük bir zevkle bu geçişi izlediler.

Halley Kuyruklu Yıldızı Dünya Yörüngesine Bir Daha Ne Zaman Uğrar?
Halley Dünya’yı en son 1986 yılında ziyaret etmiştir. Bir dahaki ziyareti ne zaman olacak diye sorarsanız hemen cevap verelim 2061 yılında tekrar görülecektir. Büyüklüğü 15 km uzunluğunda ve 8 km genişliğindedir.

Halley’i Diğer Yıldızlardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?
Günümüz itibariyle çıplak gözle görülebilen tek kısa periyotlu yıldızdır. Bunun dışında diğer kuyruklu yıldızları teleskop yardımıyla görebilme imkanımız vardır.

Halley Kuyruklu Yıldız Hakkında Bilinmeyenler
Dünyada büyük heyecan uyandıran ve bir kıyamet habercisi olarak görülen Halley, o günün Türkiye’sinde de dikkatleri gökyüzüne çekmiş, hatta Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanında olduğu gibi eserlere de konu olmuştur. Halley Kuyruklu Yıldızı’nın 76 yıllık bir dolanım serüveni bulunuyor. Perihel ve afel uzaklıkları sırası ile 0,59 A.B. ve 35 A.B.’dir. Çekirdeğinin yarıçapı tahminen 2,5 km olan Halley Kuyruklu Yıldızı, kuyruklu yıldızlara ait birçok özelliğe de sahiptir. Beklendiği gibi 1986 yılında tekrar dünyamıza yaklaşan Halley Kuyruklu Yıldızının kuyruğuna takılan otomatik sonda aracıyla bu gök cismi hakkında yeni ve orijinal bilgiler elde edilmiştir. Bu da bilim adamlarının Halley hakkında yeni bilgiler keşfedip kayıtlara geçmesini sağlamıştır.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

6 YORUMLAR

  1. Yazınız çok güzel olmuş Esra Hanım değişik ve farklı bir konu olmuş beğenerek okudum ve sizi takip etmeye devam edeceğim. Başarılarınızın devamını dilerim. Yüreğinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here