Halil Cibran Kimdir?

0

Halil Cibran Kimdir?

Halil Cibran 6 Ocak 1883 tarihinde doğdu. Lübnan’da doğmuştur. Lübnan asıllı Amerikandır. 10 Nisan 1931 yılında da hayatını kaybetmiştir. Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD’de geçirmiştir. ABD’de ölmesine karşın, vasiyeti üzerine Lübnan’a götürülerek gömüldü. Cibran’ın birden çok yönüyle karşımıza çıktığını görüyoruz. Felsefe yazarı, romancı, şair aynı zamanda da ressamdır. Cibran Doğu’nun Nietzsche’si olarak adlandırılmaktadır.

Onun yazar yönünü ele aldığımızda eserleri ve düşünceleriyle dünya çapında çok geniş kitlelere ulaşmış ve büyük bir yankı uyandırmıştır. Şiirleri pek çok dile çevrilmiştir. Cibran tüm bunların yanında da çok başarılı bir ressam idi. Resimleri ile de çok konuşulmuş, gönüllere taht kurmuştu. Eseleri hiç bir zaman unutulmadı. Geçmişte de günümüzde de bilinen, okunan ve beğenilen isimlerden bir tanesidir. Geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan nitelikte eserler ortaya koymuştur. Hatta günümüzde resimlerinden bazıları dünyanın birçok şehrinde sergilenmektediɾ. Cibran ilköğretimini Beyrut’ta tamamlamıştır. İlköğretimi bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Lübnan’dan Boston’a göç etti. 1898’de Lübnan’a tekrar döndü. Ve Maruni Kilisesi’ne bağlı Me’hadü’l-Hikme’ye girdi. Burada çok güzel bir şekilde Arapça öğrendi. 1903’te ilk edebi ürününü yayımladı. Arap göçmen gazetesi olan el-Muhacir’de deneme türünde yazdığı bir eserdi. Bu eserini Boston’a dönüşünde yazdı. Resim bilgisini geliştirmek amacıyla 1908-1910 yılları arasında Paris’te yaşadı. 1912’de New York kentine yerleşti. Burada kendini Arapça ve İngilizce edebi denemeler yazmaya, öyküler yazmaya ve resim yapmaya adadı. Cibran’ın eserlerinde işlediği konular aşk, ölüm, doğa, yurt özlemi konularıdır. Ayrıca Arapça ve İngilizce yazdığı eserler büyük bir etki yaratmıştır. Ölümüne kadar ABD’de kalmıştır ve burada verdiği eserlerin tümünü İngilizce yazmıştır.
Halil Cibran en ünlü eserlerinden biri olan Nebi’yi ilk kez 1923 yılında basılmıştır. Bu eser toplam 26 adet şiirden oluşmuştur. Ve karma şiir denemeleri kitabıdır. Bu eserinin konusu ise şöyledir: El Mustafa adındaki bir kahin vardır. 12 sene Orphalese şehrinde kaldıktan sonra oradan ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulmuş ve ana kahraman ile halk arasında geçen insanlık ve hayatın genel durumu arasındaki konuşmalar kitabın konusunu oluşturmaktadır. Cibran’ın bu kitabında El Mustafa ismini verdiği karakterin peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) işaret ettiğini söyleyenler vardı.

Bir başka eseri de Ermiş’tir. Bu eserde Cibran’ın tüm eserlerinin özünü taşımaktadır. Etmiş eseri de İngilizce olarak yazdığı eserlerden bir tanesidir. Türkiye’de de Ermiş adıyla yayımlanan The Prophet’in tam karşılığı ‘nebi’ anlamına geliyor. Bu eserde de üç kahraman vardır. Bu kahramanlar şu şekildedir:
Ermiş, Mustafa; Orfales ve Mitra.

Halil Cibran Sözleri

? Istırap en güçlü ruhları ortaya çıkarır; en büyük karakterler kurumuş yaralarla doludur.

? Mesafeler bırakın birlikteliğinizde.

? Ayrılık günü gelip çatıncaya dek böylesine yüce olduğunu hiç bilememiştir sevgi.

? Karşısındakine kendinden başka hiç bir şey vermez sevgi, ve kendinden başka hiç bir şeyi de geri almaz. Ne kendi dışındaki şeylere sahiptir, ne de kendisine sahip olunabilir; çünkü sevgi, kendi kendini bütünler ve kendi kendine yeterlidir.

? Ağlamayan bilgelikten, gülümsemeyen felsefeden ve bir çocuk önünde başını eğmeyen gururdan beni uzak tutun.

? İnanç kalpte bir vahadır, düşünce kervanının ulaşamayacağı.

? Sıkıntıya ve dara düşünce dua ediyorsunuz; keşke sevinciniz doruklarda olduğunda ve bolluk günlerinizde de dua etseniz.

? Aranızda sevme gücünün uçsuz bucaksız olduğunu hissetmeyen var mı?

? Kirli eller ruhuma dokunmasın diye, dikenli tellerle çevirdim yüreğimi.

Sevgi bir şey istemez, tamamlanmaktan başka…

               Var olun, sevgiyle kalın 😉

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here