Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

0
Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?
Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif yanık vakalarında evde uygulanacak basit çözüm yöntemleri ile tedavi mümkündür. Hafif yanık tedavisi, evde yanık tedavisi için yapılması gerekenler sizlerle paylaşıldı.

Birinci derece yanık yani hafif yanıklar, ciddi olan yanıklar gibi derinin alt tabakalarına ve sinirlere zarar vermedikleri için tedavileri de çok daha kolay olmaktadır. Fakat ilk zamanlarda acı en az diğer yanıklar kadar şiddetini göstermektedir ve bu durumda buz uygulaması gibi bir yanlışa düşmek, sorunu ciddi boyuta taşıyabilir.

Hafif dereceli yanıklar buz, yanığın kapı araladığı ağrıyı hafifletmek yerine cilt dokusuna zarar verir. Uzmanlar bu tür vakalarda buz yerine, musluğu açıp 4-5 dakika soğuk suyun altında yanık bölgesini tutmanın çok daha doğru ve etkili olacağını söylemekteler.

Evde Hafif Yanıklara Çözüm Önerileri

Yanan yeri, musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra gün içinde ağrının arttığı vakitlerde yeniden soğuk su dolu bir kasede 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Bazen yalnızca soğuk su uygulaması ile yanığın ağrısını hafifletmek yeterli bir çözüm yöntemidir.

Şayet ağrılar devam ediyorsa aloe vera jeli sürmeniz tavsiye ediliyor. Yanığa vazelin sürmeyin, zira vazelin yaranın hava almasını engeller ve yanma hissini arttırır. Aleo vera jeli yoksa bir eczaneden antibiyotik merhem alabilirsiniz.

Hassaslaşan ve enfeksiyona açık hale gelen yanık bölgesini, iltihaplanmayı önlemek için steril sargı bezi kullanılabilir, ağrı için eczaneden aldığınız ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Hafif yanıklar ekseriyetle yukarıda önerilenler dışında başka bir tedaviye gerek kalmadan kısa zamanda geçer. Bazen yanık iyileştikten sonra yanan bölge ve etrafında pigment değişimine bağlı cilt üzerinde koyulaşmalar husule gelir.

Tedavi müddeti süresince enfeksiyonlara dikkat edin ateş, şişlik ve kızarıklık yanığın iltihaplandığı manasına gelir. Böyle bir vaziyette en güvenlisi doktora gitmek olacaktır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here