Haber Sunucusu ve Yazar Ali Kırca

0
Haber Sunucusu ve Yazar Ali Kırca
Haber Sunucusu ve Yazar Ali Kırca

               

      ALİ KIRCA

 

Tam İsmi: Ali KIRCA
Ali KIRCA Nereli :Akşehir – Konya
Ali KIRCA Doğum Tarihi :26 Aralık 1948
Ali KIRCA’nın Kilosu :67
Ali KIRCA’nın Boyu :1.71
Ali KIRCA’nın Saç Rengi :Siyah/Kır
Ali KIRCA’nın Göz Rengi :Kahverengi
Ali KIRCA’nın Burcu :Oğlak Burcu
Ali KIRCA’nın Eşi Kimdir: Seray KIRCA
Ali KIRCA’nın Eğitimi :
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi Mezunu
Ali KIRCA’nın Mesleği :
Haber Spikeri, Proğram Yapımcısı

 

Ali Kırca Kimdir?

Ali KIRCA,Türk Haber Sunucusu, Yazar ve Gazeteci.

 

Ali Kırca’nın Hayatı

Ali KIRCA, Aslen Sultandağı’na bağlı Kırca köyündendir. 1948 Senesi 26 Aralık günü bir Pazar günü Konya Akşehir’de dünyaya gelmiştir. Ali KIRCA’nın burcu oğlak burcudur. Ali KIRCA’nın bir de 3 tane kardeşi vardır. Bunlar;

 1. Uzm. Dr. Üzeyir KIRCA
 2. Dr. Güler KÖKSAL
 3. Avukat Özer KIRCA

 

Ali Kırca’nın İstanbul’a Gelişi

Ali KIRCA’nın İstanbul’a gelişi 1963 yılındadır. Deniz Harp Akademisi’nden mezun oldu.  Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakuletesi ve Hukuk Fakültesi’nde okudu.  Henüz 17 yaşında iken medyaya ilgi duyan KIRCA, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı. 

 

Ali Kırca’nın Evliliği

Seray Hanım ile evli olan Ali KIRCA’nın Candaş ve Ozan adlarında iki oğlu vardır.

 

Ali Kırca’nın Silahlı Kuvvetler Dönemi

Ali KIRCA 1969  yılında bir deniz teğmeni iken  yayınladığı bir bildiri nedeni ile ordu ile ilişkisi kesilmiştir.  Aralarında KIRCA ve 1945 Sinop  doğumlu babası eski Ankara Valisi Enver KURAY,  dayısı Yassıada  Savcısı Ömer EGESEL,  Önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne  daha sonra da bir Deniz Harp Okulunu bitiren, 1969  yılında Deniz Teğmeni iken ordudan  sicilen emekli edilen sonra Dev-Genç  eylemlerinde yer alan  Ama 12 Mart 1971 Muhtırası  yaşanınca 83 sanıklı Denriz Subayları  davası nedeni ile tutuklanan, idam istemiyle  yargılanarak dört yıl tutuklu kalan ve dava sonucunda 24 yıl hapse mahkum edilen,  fakat 1974  genel affından yararlanan ve bu olayların  ardından yurtdışına giden Sarp KURAY’ın da  bulunduğu 83  Ordu mensubu, 12 Mart’ta  sıkıyönetim mahkemesi’nde yargılanmışlardır.  Solmazer davasından ötürü idamı istenmiştir.  Konusu  açılmışken  hadi gelin bir de Solmazer Davasına bakalım.

Solmazer Davası: Askeri okulda okuyan  bugünün haber sunucusu Ali KIRCA  zamanın “Solmazer Davası” diye adlandırılan bir davada yargılanıyor. Savcı ‘Proleter bir ihtilal yapma girişiminde bulunmak’ (Proleter devrim, bir ülkede toplum içindeki tüm mevcut Proleter ve  ezilen sınıfların başta işçi sınıfı olmak üzere siyasi ve ekonomik ele geçirilmesinden sonra sermaye kapitalist düzenin hakimi olan burjuvazi yerine emek iktidarını kurması ile oluşan ve gelişen süreç)  kuşkusundan dava açmış. Ali KIRCA’nın idamı istenmiştir.  Dava sonucunda Ali KIRCA idam  edilmiyor ama okuldan atılıyor.  Ama Sayın KIRCA  şanslı  mağdurlardan biri olarak görünüyor. 

 

Ali Kırca’nın Ordudan Atıldıktan Sonraki Süreci

Ordu’dan çıkarılan Ali KIRCA, 1974 yılında TRT’de Muhabir olarak mesleğe başlıyor. TRT’de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na  yükselmiştir. “Yurttan-Dünyadan” (1981-1982 yılları arası Ali KIRCA  tarafından sunulan tartışma programı. Program Ali KIRCA ve Türkiye Radyo ve Televizyon ‘TRT’ Haber Dairesi kurucularından olan Altan AŞAR  tarafından hazırlanmıştır. 1981’de TRT 1’de başladı. 1982 yılında veda etti) ve “32.Gün” programlarını hazırlayıp, “Açık Oturum”  programını yöneten KIRCA, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde kariyerinde ilerlemeler sağladı.  Kısaca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde başarısını başarı kattı.

Eğer isterseniz aşağıda bıraktığım  “Açık Oturum:Yurtta ve Dünyadan” programını izleyebilirsiniz.

 

Bir dönem TRT Washington Temsilcisi (Türkiye’deki tek kamu kuruluşu olan kurumdur.  Bunun gereği olarak yayınlarıyla halkın tamamına erişip program çeşitliliği ile farklı izleyici gruplarının ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir yelpaze de yayın yapmaktadır.  Bu yayınlar  sadece ülkemiz sınırlarında yaşayan vatandaşlarımıza değil Almanya’dan, Özbekistan’dan Kanada’ya dünyanın bir çok ülkesini kapsamaktadır .  Yeryüzünde yurttaşlarının bulundukları her noktaya hizmet ulaştırmayı amaçlayan kurum, stratejik  noktalara açtığı temsilcilikler  aracılığı ile yerine hazırladığı haber ve programlarla  toplumun doğru, hızlı, sağlıklı bilgi almasına yardımcı olmakta)  olarak da çalışan KIRCA,  daha sonra 32.Gün  ekibi ile birlikte yeni yayın hayatına başlamış olan Show TV’ye geçti.  42 yaşında  “40.Paralel” (1992-1993  yılları arası Ali KIRCA  tarafından sunulan tartışma programı.  Program  Ali KIRCA  tarafından hazırlandı. 1992’de Star TV’de başladı, 1993 yılında veda etti) programını Washington ve New York’ta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında  Türkiye’ye döndü ve ATV Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemen onun ardından 6 Şubat 1994’te yayına giren “Siyaset Meydanı” (Ali KIRCA  tarafından hazırlanıp sunulan tartışma programı. İlk olarak 6 Şubat 1994’te ATV’de  pazarları haber öncesi yayınlandı.  Fakat sonra program çok tutunca cumartesi geceleri ekrana gelmeye başladı ve program beklenmedik bir ilgi gördü) programını  sunmaya başladı.

Eğer isterseniz aşağıda bıraktığım“Siyaset Meydanı” 1999 Yayın Kaydını izleyebilirsiniz.

2001 Ekonomik krizinin  yaşandığı günlerde ATV ile  anlaşamayarak STAR  televizyona geçti.  Bir çok polemiğe (Siyasal, bilimsel ya da  yazınsal herhangi bir konuda karşılıklı sert tartışmalar yapmak) neden olan STAR’dan  ayrılışı gecikmedi. 2002 yılında NTV  İle anlaştı.  Aynı yıl “Habersiz Türküler” adlı bir albüm çıkardı. Barış MANÇO’ya  olan hayranlığı ile de bilinen ünlü Anchorman (Spiker), Sonny Müzik’in çıkarttığı “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” adlı albümde “ Güle güle oğlum” parçasını seslendirdi. 

 

NTV’den de ayrılması gecikmedi. Tekrar ATV’de Anchorman (Spiker) olarak göreve başlayan Ali Kırca, aynı zamanda Sabah Gazetesi’nde de köşe yazarlığına getirildi.

 1. Altanlar Meydan da
 2. Futbol Hayattır
 3. Hazan Mevsiminde Aşk
 4. Sedir Ağacının Kokusu
 5. Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz
 6. Susurluk Çarkı
 7. Barış Manço’ya Özlem
 8. 700. yılında Osmanlı
 9. Aşk
 10. Azınlıklar Kaybolan Renkler
 11. Türkçe İbadet
 12. Vakitsiz Şarkılar adlarıyla 12 adet kitabı yayınlandı.

Şimdi bir de Ali KIRCA’nın bazı kitaplarının  kesitlerine bakalım;

ALTANLAR MEYDANDA

Yazar: Ali KIRCA
Sayfa: 122 sayfa

“Evet çok özel bir program olacak bu. Çünkü onlar Türkiye’nin son 50 yıldaki düşünce dünyasına damgalarını vurmuş kişiler.Yazılarıyla, kitaplarıyla, araştırmalarıyla, çok farklı alanlarda ya da benzer alanlarda insanın hikayesini anlatarak, hayatı anlatarak geldiler, siyasete yorumlar yaparak geldiler. Aşkı anlattılar ya da kısaca insana dair ne varsa onun üzerine kafa yordular. Bizimle paylaştılar, ufkumuzu açtılar.Bu akşam onlarla bu ufukta bir ufuk turu, yeni bir yolculuk yapmaya çalışacağız. Elbette bu akşam onların gecesi. Bizim sorularımız belki yolu açar ama, onlar zaten, belki sorulara bile gerek kalmadan bu yolculuğun izini kendileri sürecekler ve bizi, belki tünelin ucundaki başka ışıklara doğru yöneltecekler. Belki tünelin ucundaki, bir süredir kaybettiğimiz ışığı görmemize ve göstermeye yardımcı olacaklar.”

-Ali KIRCA-
“Altanlar Meydanda” Ali KIRCA ile Siyaset Meydanı. 41. sayfasının ilk paragrafıdır.

 

FUTBOL HAYATTIR

Yazar: Ali KIRCA
Sayfa: 179 sayfa

Ali KIRCA, usta bir televizyoncu olduğu kadar iyi bir gözlemci de. Halkın dilinden anlıyor, nabzını tutuyor, onların dile getiremediklerini, gerek hazırladığı haber programlarında, gerekse köşe yazılarında, yumuşak bir üslupla gündeme getiriyor. Ali KIRCA, televizyon ekranından insanlarla kurduğu sıcak ilişkiyi yazılarında sürdürüyor. Bu kez de politikacısından sanatçısına, küçüğünden büyüğüne herkesin en meraklı, en duyarlı olduğu konulardan birini, futbol’u ele alıyor. Bu başlık altındaki yazılarını Futbol Hayattır adlı kitabında derledik. Bu kitapta Ali KIRCA’nın, konusu futbol olan, ya da futbol penceresinden başka konulara göndermeler yapan yazıları var. Bu yazılar, birer kuru futbol yazısı değil; en önemlisi, koyu bir Galatasaraylının görüşleri de değil, bir futbolseverin düşünceleri, gözlemleri. Ali KIRCA, futbol kavramı altında, aslında insanı ele alıyor. Futbol’u hayata bağlıyor; siyasete, demokrasimize, geleneklerimize, düşünce yapımıza, toplumsal olaylara futbol’un bakış açısından yaklaşıyor. Futbolun, farklı kesimlerden, çıkarları çatışan sınıfladan, dünya görüşleri ve ideolojileri ayrı olan topluluklardan, liderleri kan davalı partilerden insanları, aynı takımın tarafları arasında buluşturduğunu; aynı heyecanları, acıları ve sevinçleri paylaştırdığını hatırlatıyor. Futbolu bir hayat felsefesi haline getirenlere, ‘takım ruhu’nu bilenlere adanmış düşündürücü ve keyifli yazılar var Futbol Hayattır’da.

-Ali KIRCA-                                                                                                                                   “Futbol Hayattır”                                                                                                                                                                     41. sayfasının ilk paragrafıdır.

 

HAZAN MEVSİMİNDE AŞK

Yazar: Ali KIRCA
Sayfa: 168 sayfa
Basım Tarihi: 2000

Akşamüstleri, günün hazan saatleridir. Bu yazılar, hep akşamüstlerinde kaleme alındı.
Sabaha, güneşe, yeniden doğuşlara en uzak saatlerde yani. Umudu yaşatmanın en zor olduğu, en müşkül ve en yorgun zamanlarda yazıldı. Lakin, hiçbir umut; bir hazan mevsiminde, bir sonbahar ikliminde yaşanandan daha güçlü, daha dirençli olamazdı. Umudun kucakladığı hiçbir aşk, hiçbir hasret, hazan saatlerindeki kadar inatçı ve yoğun yaşanamazdı. Dünyanın ağır haber yükünü sırtında taşıyarak akşam- üstlerine ulaşan yorgun bir gazetecinin kaleminden umut damıtmak `zor zenaat’ti.
Ama buna mecburdu da!.. Günün hazan saatlerinde hayata, geleceğe, ümide, saadete, cesarete ve insanca olan her şeye duyduğu aşkı, hoyrat akşam rüzgârlarından bu yazılarla korudu. Ol sebepten, yazdıklarının adını `Hazan Mevsiminde Aşk’ koydu.
İşbu yazılar o aşk’ın hikâyesidir.

“Hazan Mevsiminde Aşk”
41. sayfasının ilk paragrafıdır.

 

Daha sonraları Ali KIRCA 2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesi‘nde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesi‘nde öğretim görevliliği yapmaya başlayan KIRCA, “Golden Rose” ödülü başta olmak üzere yaptığı programlarla birçok uluslararası ödül de kazanmıştır.

ATV televizyonunun satılması üzerine, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV’ye transfer oldu. Fakat Show TV’ye de TMSF’nin el koyması sonucu Galatasaray’da medya iletişim direktörü olarak çalışmaya başladı.

Ali KIRCA’nın Rol Aldığı Filmler

1994–“ Süper Baba” : Ali KIRCA
1997 – “Sıcak Saatler” : Ali KIRCA
2000 – “Oyunbozan” : Ali KIRCA
2003 – “Kurşun Yarası” : Ali KIRCA 2005– “Dikkat Şahan Çıkabilir”: Ali KIRCA

Diskografi

(Diskografi, Herhangi bir ses sanatçısının ya tüm single, albüm vs. müziklerinin; şarkı adı, yapım şirketi, prodüktörü, çıkış yılı)

Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz (1998) (RAKS – PLAZA MÜZİK)
Habersiz Türküler (2002) (SONY MUSIC – KISS MÜZİK)

 

Çalıştığı Gazeteler

1994-1999: Yeni Yüzyıl
1999-2001: Sabah
2002-2006: Sabah
2010: Akşam (konuk yazar olarak)

 

Çalıştığı TV Kanallar

1970-1992: TRT 1
1992-1993: Star TV
1993: Satel TV
1994-2001: atv
2001: Star TV
2001-2002: TRT 1
2002: NTV
2002-2007: atv
2008-2013: Show TV
2012-2013: Skytürk 360 (ortak yayın)

 

TV programları

1981-1982: Yurttan Dünyadan (TRT 1) (Altan Aşar ile birlikte)
1988-1989: Açıkoturum (TRT 1)
1992: Değişim Rüzgarları (STAR TV)
1992-1993: 40. Paralel (STAR TV)
1994: Seçim 1994 (ATV)
1994-2001: ATV Ana Haber Bülteni (ATV)
1994-2001: Siyaset Meydanı (ATV)
1995: Seçim 1995 (ATV)
1999: Seçim 1999 (ATV)
2001: Siyaset Meydanı (STAR TV)
2001: Star TV Ana Haber Bülteni (STAR TV)
2002: Akşam Haberleri (NTV)
2002: Seçim 2002 (ATV)
2002: Seçim Meydanı (NTV)
2002: Siyaset Meydanı (NTV)
2002-2007: ATV Ana Haber Bülteni (ATV)
2002-2007: Siyaset Meydanı (ATV)
2003-2004: Kim Haklı (ATV)
2004: Seçim 2004 (ATV)
2007: Seçim Meydanı (ATV)
2007: Türkiye’nin Seçimi 2007 (ATV)
2008-2013: Show TV Ana Haber Bülteni (SHOW TV)
2008-2013: Siyaset Meydanı (SHOW TV)
2009: Seçim 2009 (SHOW TV)
2010: Referandum 2010 (SHOW TV)
2011: Seçim 2011 (SHOW TV)
2012-2013: Siyaset Meydanı (SKYTÜRK 360)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here