Guy Fawkes – For Vendetta

0
16

İngiliz tarihinin en büyün “vatan haini” olarak kabul edilir.Kesin bir bilgi olmasa da 13 Nisan 1570 tarihinde doğmuştur.İngiliz tarihinde Barut komplosu olarak bilinen olayda aktif rol almıştır.Guy Fawkes,1593 yılında katolik olup,İspanyol ordusunun Hollanda’daki birliğine katıldı.Kısa zamanda sivri zekasıyla kendini göstermeyi başaran Fawkes,1604 yılında yurda dönmüştür.

Burada Robert Catesby ve diğer komplocularla tanışan Fawkes,Muhafazakar Kral I.James,kraliyet ailesi ve aristokratlara yapılan barut komplosunu gerçekleştirmek istedi.İngiltere Devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan on iki komplocu,Westminster Sarayındaki İngiliz Parlamento Binasını, Aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verdi. Ekibin lideri Robert Catesby bu arada gruba katılımları artırmaya çalışıyordu. Gruba sonradan katılan Francis Tresham, akrabalarından Katolik Lord Monteagle’yi 5 kasımda parlemontoya gitmemesi için uyarınca komplo ortaya çıktı. Fawkes, 5 Kasım gece yarısı parlamento mahzenlerinde bol miktarda dolu barut fıçısıyla yakalandı.Çıkartıldığı mahkemece suçlu bulunan Fawkes,31 Ocak 1606’da sarayın karşısında idam sehpasına çıkartılmıştır.Boynuna ip geçirildikten sonra kendi atlamış ve kendi boynunu kırmıştır.İngilizler tarihindeki bu olayı 5 Kasım Fawkes gecesi olarak şenliklerle kutlama yaparlar.Eğlence amaçlı da olsa Fawkes figürünü ateşe tutarak yakarlar…

Günümüzde en çok “Hatırla,Hatırla 5 Kasım’ı hatırla” repliği ile ün salmış V For Vandetta filmi ile ün salmış karakterdir.Bu olay tarihi açıdan çok önemli kabul edilir.Öyle ki 2011 yılında BBC ” Ya Fawkes başarılı olsaydı ? ” başlıklı yazı yayınlamıştır.Ayrıca filmde geçen ” Hatırla,hatırla 5 Kasım’ı hatırla” repliği sanıldığı üzere Fawkes’a değil,Kral tarafından söylenen bir şiire aittir.Başkaldıranların affedilmeyeceği hatırlatmak amacıyla söylenmiştir.Günümüzde ise bir çok genç tarafından “V” maskesi kullanıldığı aşikardır.Son olarak ülkemizde yaşanan gezi parkı olaylarında yaklaşık 85395 “V” maskesi satıldığı tahmin edilmektedir.

Film her ne kadar tamamen Guy Fawkes’ı anlatmasa da uyarlanmaya çalışılmıştır.Karakterler değiştirilmiş ve Alan Moore’un 1981 yılında hazırlamaya başlayıp,1988 yılında bitirdiği çizgi romandan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmıştır.

2005 yapımı “V For Vandetta” filmini izlemenizi tavsiye ederim…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here