Gustave Flaubert, Realist Fransız Yazar

0
56

“İnsanlar kadere kötü günlerde inanırlar” diyen realist Fransız romancı Gustave Flaubert 12 Aralık 1821 de doğdu.

Realisttir. Modern romancılığın babasıdır. Hukuk fakültesine bitirmesine rağmen mesleğini icra etmemiştir.

Yazmaya 8 yaşında başlayan yazarın ilk eseri Bir Delinin Anıları adlı otobiyografik içerikli kitapta aynı zamanda karşılıksız aşka da yer verilmiştir. Bu kitabı çıkardığında Flaubert henüz 17 yaşındaydı. Kitapta kendi iç dünyasını yansıtmıştır.

Ortadoğu ülkelerine olan belirgin bir merakı vardır. Hayatının bir bölümünü Ortadoğu seyahatlerine ayırmıştır. Önemli eserleri içinde bulunan Salambo’yu yazarken de bu seyahatten esinlenmiştir.

Bilindiği üzere en önemli romanı Madame Bovary’ dir. Roman 1857 yılında yayınlanmıştır. Fakat bu romanın yayınlanması ile birlikte Flubert ve kitabı yayınlayan yayınevi hakkında ahlaksızlığa teşvik edildiği suçundan dava açılmıştır. Günümüzde ise Madame Bovary dünya edebiyatının temel taşlarından biri olmuş her kesim ve ülkeden insanlar tarafından okunmaya devam etmiştir.

19.yy edebiyatına farklı ve yenilikçi bir bakış açısı getiren Flaubert 19.yy ve 20. yy edebiyatı arasında bir köprü kurmuştur.

James Wood  Flaubert hakkında Şairler nasıl bahara şükran duyuyorsa, romancılar da Flaubert’e öyle şükran duymalıdır. Onunla her şey yeniden başlar.” diyerek onun yaşadığı dönem ve sonrasını ne kadar etkilediğini açıklamıştır.

Flaubert insanların ve özellikle de kadınların iç dünyasını anlatan eserler vermiştir. Bununla ilgili birkaç alıntı paylaşalım:

Ama her şeyi ciddiye almak da bir çılgınlık değil miydi? Zaten çevremizde yeterince sıkıntı yok muydu ki bir de biz kendimiz icat edelim. Hiçbir şey değmezdi kederlenmeye.

Duygusal Eğitim/ Gustave Flaubert**

İyi yürekli ve safiyane beni kirleten ve kötü hale getiren insanlara lanet olsun! Şiirin ve kalbin güneşine doğru yükselen her şeyi kurutan ve solduran, medeniyetin o kuraklığına lanet olsun!

Bir Delinin Anıları/ Gustave Flaubert**

Kadınların kalbi, iç içe geçen çekmecelerle dolu o şifreli küçük sandıklar gibiydi; insan uğraşır da uğraşır, tırnaklarını kırar ve sandığın dibinde birkaç kurumuş çiçek, birazcık toz bulurdu ya da bir boşluk!

Duygusal Eğitim/ Gustave Flaubert**

İyi yürekli ve safiyane beni kirleten ve kötü hale getiren insanlara lanet olsun! Şiirin ve kalbin güneşine doğru yükselen her şeyi kurutan ve solduran, medeniyetin o kuraklığına lanet olsun!

Bir Delinin Anıları/ Gustave Flaubert**

Eserleri

Roman

  • Madame Bovary (1856)
  • Bir Delikanlının Hikayesi (1870 iki cilt: Bir Delikanlının Hikayesi 1964, Gönül ki Yetişmekte 1982)
  • Ermiş Antonius ve Şeytan (1968)
  • Bouvard ile Pecuchet (1881)
  • Salambo (roman) (1862, Türkçe 1935-1985)

Oyun

  • Gönül Şatosu (1880)

Öykü

  • Üç Hikaye (1887, Türkçe 1955, 1981)

Deneme

  • Basmakalıp Düşünceler Sözlüğü (1913)
  • Kitap Deliliği (1926) Günlük
  • Kırlarda ve Kumsallarda (1886)
Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here