Gururumuz Özgecan Aslan ve Kadının Değeri

0

Sevgili Okuyucularım!

Bu yazım kardeşim, yaşıtım ve meslektaşım olan ve aramızdan 3 yıl önce ayrılan rahmetli Özgecan Aslan’a hitaben ve ona armağanımdır.

Elim yazıyı yazmaya gitmiyor ama toplumun bilinçlenmesi ve aydınlanması için buna mecburum. Bu yazıyı siyasi veya ideolojik görüş savunması yapmadan dil, din ve ırk gözetmeksizin bütün evrensel değerlere bağlı kalarak bir çocuğun annesini, bir delikanlının nişanlısını, bir erkeğin eşini, bir gencin komşu annesini olduğu kadarıyla sizlere anlatacağım.

Kadın kimdir, kime denir? Evet bu soruyu okuyan herkes ya hemen yanındaki annesine ya da karşısındaki sevgilisine veya iş yerindeki arkadaşına göz ucuyla bakıyor. Kadın erkeğin var olma sebebidir. Erkek hiçtir yani ”0”dır. Kadın ise varlık yani ”1”dir. Kadın var ise erkeğin bir değeri vardır yani 10 numaradır, kadın yok ise erkek bir hiçtir değeri ”0”dır. O hiç olan erkek doğar, mamasını kendi yiyemez, kendi yıkanamaz, kendi başına hayatını idare ettiremez hatta anne sütü içmezse yaşayamaz. Bu kadar aciz bir varlık nasıl oluyor da kendine bunu yapan birinin canını yakıyor ve katlediyor. Kadın kendi canından can,etinden et, ruhundan ruh verdiği bu erkeğe yetmiyormuş gibi yemiyor yediriyor, içmiyor içiriyor, her gün okula götürüyor, derslerini yaptırıyor, kılık kıyafet alıyor, cebine para koyuyor, o ne yaparsa yapsın gene de ona el kaldırıyor. Bugün annesine, yarın sevgilisine, öbür gün sokaktaki tanımadığı bir kıza her halükarda kadının bu kadar emeğine karşı aldığı cevap bu. Peki bir erkek neden bir kadına bunu tecavüz, istismar eder veya katleder ?

 

1-Eğitimsizdir, eğitim almamıştır.

2-Ahlaki değerleri yoktur

3-Aileden veya etrafından bir şey görmemiştir.

4-Bulunduğu yerde adalet yoktur. Suçunun fazla bir cezası olmadığı için cesaretlenir.

5-Psikolojik veya psikyatrik hastalığı vardır.

Eğer sokaktan geçen bir kıza asılıp ardından kendi kız kardeşine asılanı dövüyorsan bu ikiyüzlülüktür. Eğer evde karını dövüyorsan dışarıda barda, restoranda tanımadığın kadınlara içki ısmarlıyorsan bu ikiyüzlülük ve alçaklıktır. Eğer patronu olduğun iş yerindeki kadınlar üstünde  manevi  şiddet uyguluyorsan ve evde malın mülkün yarısının sahibi eşine iyi davranıyorsan bu ikiyüzlülük ve alçaklıktır. Erkeğin kadına verdiği değer aslında kendisine verdiği değerdir. Erkek kadına ne kadar değer verirse kendisi o kadar değer kazanır. Yapmamız gereken ilk önce babalar eşlerine kibar ve saygılı davranacaklar ki çocuk evde görsün ve kadına nasıl davranılacağını öğrensin. Ardından okulda öyle bir modern, çağdaş ve ilerici bir eğitim sistemi olmalı ki çocuk burada ahlaki ve toplumsal kuralları öğrensin terbiye alsın sadece kuru bilgi ile yüklenmesin. Daha sonra devlet ise gerekli düzenlemeleri yaparak adalet sistemini doğru çalıştırarak kadın haklarını en katı biçimde koruyacak ve kollayacak. Hangi hükumet gelirse gelsin bu konuda ne tavır alacak ve konuyu tartışma konusu yaptırmayacak, yasalarla oynamayacak. Her siyasi parti sosyal politikalar ve aile konularına önem verecek bu konuları gözardı etmeyecek. Bütün bunların haricinde toplum olarak kadın haklarında hassas ve duyarlı olmalıyız. Yani karı-koca kavga ettiğinde polis şefi onları barıştırmayacak, konu komşu aile içinde bunlar olur demeyecek, kadının anne-babası kızlarını geri yollamayacak ve sahip çıkacaklar. Kısacası her kim olursak olalım ister amir-memur, ister işçi-işveren, ister öğrenci fark etmez bu konuda birlik ve beraberlik halinde olmamız gerekiyor. Vakit kaybetmeden kadın cinayetlerine.kadına taciz ve istismara ”DUR!!!”diyelim. Artık herkes en yakınından başlasın belki en yakınında sesi soluğu çıkmayan yardıma muhtaç bir kadın vardır.Eğer kırsalda isek 156’yı yok kasabada isek 155’i veya 183’ü arayalım.

Geldik kelimelerin boğazımda düğümlendiği ana:

Bu konuda yazacak daha o kadar çok şey var ki ama sen aramızdan ayrıldın, belki bugün yaşasaydın seninle birlikte iki meslektaş psikolog olarak yardıma muhtaç bir kadına yardım ediyorduk değerli kardeşim Özgecan. Gencecik bir kız, psikoloji 1.sınıf öğrencisi, geleceğin psikoloğu seni vahşice katledenlere lanet olsun. Şimdi seni katledenleri kimse bilmiyor ama seni bütün Türkiye biliyor ve dua ediyor kardeşim Özgecan Aslan.

Şiddete, tacize ve istismara maruz kalan bütün kadınlar ve sevgili meslektaşım Özgecan hepiniz bizim gururumuzsunuz, hepiniz bizim birer canımız ve  parçamızsınız . . .

Psikolog Yağız ATA
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here