Güney Kutbu Kaşifi

0
15

14 Aralık 1911 de Güney kutbuna ulaşan ve kuzeybatı geçidini açan ilk denizci  Roald Amundsen.. Norveçli bir kaşiftir. Arkadaşları arasında “Viking” olarak tanınırdı. 16 temmuz 1872 de Oslo’nun güneyindeki Sarpsborg kentinde dünyaya geldi. Annesinin ölümünden sonra tıp öğrenimini yarıda bırakıp 1893`te bir fok gemisinde denizciliğe başlayan Amundsen, dünyanın çeşitli kıyılarında dolaştı, değişik gemicilik teknikleri, buharlı gemiler ve bilimsel denizcilik yöntemleri konusunda uzmanlaştı. Bundan sonraki hayatını keşiflerle geçiren Amundsen, tarihe adını “İkl Güney Kutbuna Ulaşan Denizci” olarak geçirmiştir.

Aslında amacı Kuzey Kutbu`nu keşfetmektir, ama 1909`da Frederick Cook ve Robert Peary, Kuzey Kutbu`na gidince 1910`da yolunu Güney Kutbu`na çevirir. Bu kez de güney için yarış başlar. 20 Kasım 1911`de dört kişilik ekibi ve 150 köpekle yola çıkar. Ancak yolda erzakları bitince köpeklerin bir kısmını yemek zorunda kalırlar. 14 Kasımda, Robert Falcon Scott`dan 35 gün önce Güney Kutbu`na varır.. Ve tarihe adını yazdırmış olur.

Kuzey Kutbu`nun kaşifi Nansen`in de yüreklendirmesiyle, Atlas Okyanusu`nu Büyük Okyanus`a bağlayan deniz yolunu bulmayı aklına koydu. İlk denemeleri başarılı sonuçlar verdi ve iki okyanusu birbirine bağlayan deniz yolunun varlığı kesinlik kazandı. Daha önce geçilememiş olan Kuzeybatı Geçidi`nin baştan sona kadar gemiyle aşılabileceğini gösteren ilk gemici oldu. 

Amundsen, 55 yaşındayken; 16 Haziran 1928`de, kaza geçiren arkadaşı Nobile`yi aramak amacıyla Kuzey Kutbu`na uçtu. Kendisinden bir daha haber alınamadı. Kuzey Buz Denizi`ne düştüğü sanılıyor..

Nurefşan Doğan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here