Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Denizde Yananlara Çare!

0
Güneş yanığı en basit nasıl geçer? Deniz yanığını tamamen geçirmek için...
Güneş yanığı en basit nasıl geçer? Deniz yanığını tamamen geçirmek için...

Yaz aylarında sahillere akın eden binlerce şahıs denizin ve güneşin tadını çıkardı. Sıcakların yüksek olması nedeniyle güneş yanığı geçirenler evde tedavi yollarını aramaya başladı. Peki güneş yanığı nasıl geçer? Yoğurt güneş yanığına iyi gelir mı? Denizde yanmaya ne iyi gelir? İşte konutta güneş yanığını gevşetme yolları…

GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR?

Salatalık: Salatalığı kabukları ile beraber rendeledikten sonra suyunu sıkarak güneş yanığı olan bölgeye sürüldüğünde, cilt tazelenecektir ve yanmadan dolayı oluşan yanma ve sızılara kesin çözüm olacaktır.

Zeytinyağı: Yanıkların tedavisinde zeytinyağının oldukça iyi sonuçlar verdiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu sebeple güneş yanıklarında da zeytinyağı başlı başına bir mucizedir. Yanıklardan kaynaklanan yanma ve sızıya iyi gelmesinin yanı sıra ciltte yanmadan dolayı meydana gelen gerginlikleri ortadan kaldırarak cilde yumuşaklık ve canlılık hissi verecektir.

Yoğurt : Bilinen en eski yöntemlerden birisidir. Ama gerçekten yanık bölgelere dolapta duran buz gibi yoğurdu sürüp bekleyin. Bunu günde 3 – 4 kere yapmalısınız netlikle acıyı ve sızıyı eksiltiyor.

Aloe Vera: Güneşten kaynaklanan yanıklar için oldukça harikulade bir etkisi olduğu ispatlanan aloe vera, bitkisi güneş yanıklarında da oldukça iyi bir iyileştirici ve oldukça iyi bir nemlendirici olarak aloe vera suyundan veya jelinden yanık bölgeye sürülerek sızı ve acı hissini ortadan kaldırarak cildi nemlendirerek hafiflemesine destek olacaktır.

Lavanta Yağı: Güneşten kaynaklanan yanıkların tedavisinde oldukça iyi neticeler elde edilen ve çok  fayda görülen lavanta yağı, güneşten kaynaklanan yanıklarda hem acı ve sızı giderici hem de cildi nemlendirerek rahatlık vermesi sebebiyle ile güneş yanığı olan bölgeye sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Siyah Çay: Güneşten kaynaklanan acı ve sızıya neden olan yanıklarda siyah çayın da oldukça fazla etkisi olduğu öğrenilmektedir. Yanık bölgeye ufak poşetler biçiminde yerleştirilerek uygulanmasının yanı sıra açık olarak konulan siyah çay acı ve yanma hissini ortadan kaldırarak sizde oldukça rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır.

GÜNEŞ YANIĞI SONRASI KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Güneş yanığının iyileşme düzeyinde cilt kendini atarken kaşıntı artmaya başlar. İlk zamanlar ki sızının yerini kaşıntı alır. Kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan, antihistaminik denilen kaşıntı kesici ilaç kullanılabilir.

Kaşıntıyı engellemek önemlidir, zira kaşınan yere tırnaklardan, ellerden mikrop taşınabilir ve cilde enfeksiyon yükü bindirilmiş olur.

Kortizonlu bir kremi nemlendirici bir kremle karıştırarak günde bir veya iki kere sürmekle kaşıntı giderilebilir. Bu sayede cilt, enfeksiyona karşı korunmuş olunur. Ardından yalnızca nemlemdiriciyle yola devam edilir.

Kaşıntıya karşı bir başka tavsiye de suyu artırmaktır. Ten kurudukça kaşıntı tetikleniyor olabilir. İçilen su ölçüsünü artırmak gerekir. Ayrıca sürülen nemlendiriciyi önemsemekte de faydası vardır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here