Güneş Stonehenge’de Doğuyor…

0
6

İngiltere kralı 1. James (1603-!625) Stonehenge’nin büyüsüne kapılır ve en iyi mimarı İnigo Jones’tan bu esrarlı taşların sırrını çözmesini ister. Ünlü mimar bu tapınağın Romalıların eseri olduğuna karar verecektir.

Bugün bu anıtsal sitin, ilki Cilalıtaş Devrinin sonunda ( MÖ 1900’e doğru ) diğer ikisi Tunç Devrinde ( MÖ 1900’e ve 1700’e doğru) olmak üzere, üç aşamada inşa edildiği söylenebilir .Stonehenge’in mavi taşlarının incelenmesi bunların , 220 km uzaktaki Prescelly Mountains’dan gelmiş olduğunu göstermiştir .Bu kadar ağır kütlelerin, böylesine uzak bir yerden bugün bulunduğu yere, yalnızca insan gücüyle taşınmış olması imkansızdır. Bazı jeologlar bu taşların, Stonehenge’den binlerce yıl önce buzullar tarafından buraya kadar sürüklenmiş olabileceğini düşünürler.

Stonehenge ne amaçla yapılmıştı ? Kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu megalitik anıtın varoluş nedeninin yıldızların gözlenmesiyle ilişkili olduğu sanılmaktadır. Bir güneş tapınağı mıydı, yoksa bir gözlemevi mi ? Bu sorunun cevabı hala bilinmiyor…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here