Gülse Birsel ile Çok Ciddiyiz

1

GÜLSE BİRSEL İLE ÇOK CİDDİYİZ!

Sizce sarışın olan kadınlar gerçekten aptal mıdır? Eğer cevabınız evet ise, elimde teorinizi çürütecek bomba gibi bir kanıt var. Başlamadan önce birkaç güvenlik prosedürünü hatırlayalım. Kemerlerinizi takın ve sıkıca tutunun. Çünkü güzel olduğu kadar ve zeki olduğu kadar da güldürmesini çok iyi bilen bir kadının hayatına giriş yapıyoruz.

Kimden mi bahsediyorum bu kadar? Tabii ki Türk gazeteci, senarist, oyuncu, yazar ve yapımcı Gülse Bilsel’den bahsediyorum.

GÜLSE BİRSEL’İN HAYATI

1 Mart 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İsminin hikayesi ise babası Gültekin Şener (Gül) ile annesi Semiha Şener’in (Se) isimlerinin baş hecelerinin birleşmesi sonucunda ona verilmiştir. İlkokulda hedefi şarkıcı olmaktı ama şan dersleri aldığı hocanın sesinin güzel olmadığını söylemesi üzerine bu hayalini tozlu raflar ardına gönderdi.

Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.

‘Şarkıcı olamıyorum bari oyuncu olayım’diye düşünmüş. Zaten kendisi küçüklükten beri evine gelen misafirlerin önünde şov yaparmış ancak çoğu kişinin karşılaştığı engel de onun karşısına çıkmış: Aile engeli. Ailesini kırmak için -ne kadar istemese de- Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü okudu.

Peki bu onu durdurdu mu? Tabii ki hayır! Hayallerinin peşinden gitmeye kararlı ve inatçı birinden bahsediyoruz burdan.

HAYALLERE ADIM ADIM

1994 ile 1996 yılları arasında Colombia Üniversitesi’nde Sinema yüksek lisansı yaptı.

Size ilginç bir bilgi: Gülse Bilsel ‘in bir Leydi olduğunu biliyor muydunuz? Hayır mı? Şimdi öğrenmiş oldun. Lise son sınıfta yaz tatilinde İsviçre’deki bir Leydilik okuluna gitmiştir.

Belki bizim bildiğimiz kafada kitap taşıyarak yürüyen bir Leydi değil ama kendini yetiştirmekten asla vazgeçmeyen bir Leydi olur kendisi.

HAYATIMI DEĞİŞTİREN KADINLA İLK TANIŞMA

Yıllar sonra hayatını değiştirecek olan Ayşe Arman ile ilk tanışması Boğaziçi Üniversitesi’nin ikinci yılında Aktüel dergisinde staja başladığı zamanlardı. Ayşe Arman da o stajcılar arasındaydı.

VATANA GERİ DÖNÜŞ

1996 yılında en sonunda vatanına geri döndü ve ATV Kanalında işe girdi. 3 ay boyunca sabah kuşağının dış editörlüğünü yaptı. 1 yıl sonra ise Esquire dergisinde Yayın Yönetmeliği işine başladı.

Gördüğünüz gibi hayat bu kadına onun dediği gibi baya torpil yapmış değil mi?
Daha sonra ise Harper’s Bazaar dergisinde yayın yönetmenliğine geçiş yaptı.

Gazeteye geçiş ise 2000’li yıllar zamanında oldu.

ŞENER’E VEDA ZAMANI

Devam etmeden önce bir de Gülse Şener’i, Gülse Birsel yapan kişi ile nasıl tanıştığını öğrenelim.

1998 yılında daha önce staj yaparken beraber çalıştığı Ayşe Arman, Fransa’nın Cannes şehrinde onu Murat Birsel ile tanıştırdı.

Kader mi desek ilk görüşte aşk mı bilemedik? Çünkü 1999 yılında çiftimiz evlendi ve Gülse ‘Şener ‘ soyadına veda ederek hayata ‘Birsel‘ soyadıyla kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Evlenince sorulan bir soru vardır: ” Çocuk ne zaman?

Gülse Birsel ise bu soruya “Anne olmaya uygun biri değilim “diyerek cevap verdi.

G.A.G

2001-2002 yılları arasında FHM, House Beautiful ve Gezi dergilerinin yayın koordinatörlüğünü yaparken bir yandan Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyordu.

Ve nihayet sıra Gülse Birsel’i tanımamıza vesile olan programa gelmişti. “G.A.G”

G.A.G, TV reklamlarının mizahi ve esprili bir biçimde konu alan bir televizyon programdır. Bu programın anlatıcılığını ve metin yazarlığını Gülse Birsel üstlenmişti.

GAYET CİDDİYİM

Bu süre zarfında insanlara ciddi olduğunu göstermekte kararlıydı ve bunun içinde “Gayet yet Ciddiyim ” adlı bir kitap yayımladı. Kitabın içeriği, g.a.g metinlerini ve köşe yazılarınından oluşuyordu.

Aynı sene oyunculuk işine başladı. “EYVAH! ESKİ KOCAM” dizisinde başrolü almış alsa da beklenen sonucu alamadı. Dizinin ömrü tek bölümlük oldu.

AVRUPA YAKASI VE HALA CİDDİYİM

Ve işte hepimizin beklediği an sonunda geldi. Milyonları her çarşamba televizyon ekranına bağlayacak olan program: AVRUPA YAKASI. Senaristliğini ve oyunculuğunu Gülse Birsel’in üstlendiği program sayesinde sitcom nedir onu öğrendik. Başarısının kanıtı ise dizinin 6 sezon sürmesinden anladık.
Daha ne kadar ciddi olabilir ki derken bize bir hatırlatma da bulunmak istemiş ki 2004 yılında “Hala Ciddiyim” adlı yeni kitabını yayımladı.

HIRSIZ VAR

Dizi yapıldı. Kitap basıldı. O zaman sıra sinemaya geçişe gelmişti. 2005 yılında “Hırsız Var” adlı sinema filmi ile bu dünyaya da ilk adımını atmış oldu. Kolay kolay da artık burdan çıkış yapmaz bence.

Aynı iki 3.kitabı olan “Yolculuk Nereye Hemşerim” kitabını yayımladı.

KİM DEDİ SESİM GÜZEL DEĞİL?

Gelelim 2009 yılına. Daha küçükken ‘Sesin güzel değil‘ diyerek onun şarkıcılığı bırakmasına neden olan şan hocasına “Ne diyordun sen?” dercesine “Yedi Kocalı Hürmüz” filminde “Safinaz” rolüyle şarkı söyledi. Gününü göstermek bu mu oluyor?

2009 yılında yaşanan bir diğer gelişme ise Avrupa Yakası ‘na veda etmiş olmamızdır.

Gerçekten ciddi olduğunu bize inandırmaya kararlı bu kadın. 2012 yılına kadar “Velev ki Ciddiyim” ve “Yazlık” adlı iki kitap daha yayımladı.
Demek ki ciddilik üzerine yazacak hala bir şeyleri vardı.

Beklenen haberin gelmesi ise çok uzun sürmedi.

GÜLSE BİRSEL EKRANLARA GERİ DÖNÜYOR

Senarist ve başrolü olduğu “Yalan Dünya ” dizisi yayın hayatına başladı. Bildiğimiz kaliteli komedi bu sefer karşımıza yepyeni karakterler ile karşımıza çıktı. Dizi 4 sezon boyunca devam etti.

Severek okuduğumuz köşe yazılarına ise Hürriyet Gazetesi’nde devam etti.

JÜRİ KOLTUĞU

Türkiye’de bilirsiniz jüri olmak bor gelenektir. Gülse Birsel’i de jüri yapmasak bu geleneğin hali ne olurdu değil mi?

TV8 ekranlarında “Komedi Türkiye ” adlı yarışmadaki jüri koltuklarından biri de onun için hazırlanmıştı.

AİLE ARASINDA

Aradan iki yıl geçti ve Gülse Birsel, senaryosunu kendi yazdığı “Aile Arasında” sinema filmini Beyaz Perdeye taşıdı. Beklenen etkiyi verdi mi?
Vermeseydi yer yerinden oynardı. Aranan komedi perdeye müthiş yansıtılmıştı. Bu film sayesinde çoğu kişi onun komedisini ne kadar özlediğini hatırlamış oldu. Kısaca filmin konusuna bakalım.

21 yıllık ilişkileri aynı gün noktalanan nevrotik Fikret ile müzikhol vokalisti Solmaz komik bir tesadüfle tanışır. Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı sevgilisiyle evlenmeye karar verince her şeyden korkan Fikret, kendini bir anda hayatının rolünü oynarken bulur. Aile arasında olması planlanan nikah, damadın ailesinin ısrarıyla büyüdükçe büyür. Bu ekip düğün hazırlıkları boyunca silahlı, geleneksel, kebapçı zinciri sahibi Adanalı aileyle anlaşabilecek ve bu düğün bir terslik çıkmadan yapılabilecek midir?

GÜLMEYİ ÖZLEDİK

Bence sizin düşüncelerinizi duyar gibiyim. Hani böyle bir dizi olsa da bizi şöyle güldürse, kendine getirse falan diyorsunuz değil mi? Hah, işte o dizi geldi. “JET SOSYETE

Gülse Birsel, bu ülkenin gülmeye ihtiyacı olduğunu sonunda anladı.

Bu dizinin konusuna da kısaca değinelim.
“Kendi kendine yeten, orta halli bir ailenin beklenmedik anda büyük bir servete sahip olması sonucu sosyete hayatına yaptığı geçiş.”

Bu kadının yapmadığı bir şey var mı?

Mesela , 2008 yılında İstanbul
Şişli’deki Olimpiyat Meşalesini taşıma görevi aldı.

Turkcell, Whirlpool ve Ttnet gibi birçok markanın reklam yüzü oldu.

YILIN KADINI KİM?

2017 yılına geldiğimizde, GQ Türkiye başarıları ve stilleri ile dikkat çeken kadın ve erkeklerini seçti. Bu yıl altıncısı düzenlenen GQ Türkiye Men Of The Year (Yılın Erkekleri ) ödül töreninde “Yılın Kadını” ödülünü kim aldı dersiniz?

Gülse Birsel‘ diyenler kendini bir alkışlasın.

Güzelliği, yaratıcılığı, esprileri ve sarışın olmasına rağmen sahip olduğu zekayla Gülse Birsel bize çok şey kattı.

Şimdi son soru: Sence sarışınlar hala aptal mı?

Elif Sevik

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

  1. Siz “çiftlik ağalığı” titrlerini bir türlü aşamayan udilerimizin birbirlerini bu 3. Dünya çiftliğinde böylesine pohpohlaması inanılmaz. Almanya, Britanya veya Californiya udileri sizin şu küçücük fıçıcık “düdüklü tencere” diktanızdaki vitrin şişinmelerinize gıpta ediyor olmalılar.
    Her defasında “bizim şu şarki braderler çiftliklerinde ne kadar da şenlikli” diyorlardır…
    – Gülseee hayatım soruverir misin bu yıl Adana’dan yeteri kadar pamuk gelmiş mi? Kış tepesinde senin dizi paracıklarına kalıp ele güne rezil olmayalım…

    Mesut Demirhan – Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here