Güçlü Sesiyle Ebru Gündeş

0
Türkiye'de kadın vokallerin kaç tanesinde böylesine kuvvetli , kendinden emin , içinde aşkı, acıyı o güzel sesiyle karşı tarafa aynı içtenlikle geçiren kaç kişi vardır ki? Bilmiyorum fakat bir tanesini çok seviyorum .İyi ki doğmuş ,iyi ki tanımışız EBRU GÜNDEŞ'i ..

Türkiye’de kadın vokallerin arasında böylesine kuvvetli , kendinden emin , içinde aşkı, acıyı o güzel sesiyle karşı tarafa aynı içtenlikle geçiren kaç kişi vardır ki? Bilmiyorum fakat bir tanesini çok seviyorum .İyi ki doğmuş ,iyi ki tanımışız EBRU GÜNDEŞ’i ..

12 Ekim 1975 ‘te İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Müjgan Kumartaşlıoğlu olmak üzere kendisi henüz 5 yaşındayken evi terk eden, hiç görüşmediği babasının adı Remzi Gündeş’tir.

Eğitime ara veren Gündeş ,bir süre konfeksyon işçisi olarak çalıştıktan sonra o sıralar kurulma aşamasında olan Raks Neşe Müzik’in ortağı Neşe Demirkat tarafından keşfedilmiştir.

İlk albümününden önce tecrübe kazanmak için Emel Sayın’a vokalistlik yaptı.

1993 yılında, Selçuk Tekay’ın prodüktörlüğünü ve Özkan Turgay’ın aranjörlüğünü yaptığı ilk albümü “Tanrı Misafiri“ni çıkardı. Bu albüm ile yakaladığı başarı tanınmasının yanı sıra, pek çok ödülün de sahibi olmasını sağladı, ayrıca yavaş yavaş tanınmaya başlandı ve çok sevildi.

1994,1995 ve 1996 yıllarında düzenlenen Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın TSM Sanatçısı” ödülünü kazandı.

İlk albümünden sonra 1994 yılında “Tatlı Bela” albümü yayınlandı.

1995 yılında çıkardığı “Ben Daha Büyümedim” adlı albümü ile de iyi bir satış grafiği yakaladı. Bir sonraki albümü “Kurtlar Sofrası“nın ardından kendisine gelen televizyon dizileri için oyunculuk tekliflerini değerlendirdi.

1998 yılında yine Selçuk Tekay prodüktörlüğünde çıkardığı albümü “Sen Allahın Bir Lütfusun” ile de önemli satış rakamlarına ulaştı.

1999 yılında çıkardığı “Dön Ne Olur” adlı albümünün tanıtımı sırasında, basın mensupları karşısında 1 Aralık 1999 günü beyin kanaması geçirdi. Bu olay üzerine uzunca bir süre hayranlarından uzak kalan Gündeş’in bu albümü de 1 milyondan fazla satıldı.

Ebru Gündeş, uzun bir süre dinlenme döneminin ardından, 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezi´nde ilk konserini verdi. Bu konserin tüm gelirini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniği´ne bağışladı.

Popstar Alaturka adlı yarışmada da jüri üyeliği yapmıştır.

2001 yılında çıkardığı yedinci; ‘Ahdım Olsun‘ isimli albümünde Türkiye’nin en iyi söz yazarları, bestecileri ve aranjörleriyle çalışmıştır. Oldukça nitelikli bir albüm olmuştur.

2003 – 2003 yılında ise ‘Şahane‘ albümü sevenleriyle buluştu. Adeta yıldızı parlayan Gündeş listeleri sallamaya devam ediyordu.
2004 – 2004 yılında dokuzuncu albümü ‘Bize de Bu Yakışır’ ile bir boy gösterisi daha yapmayı başarmıştır.

2006 – 2006 yılının aralık ayında çıkan onuncu albümü ‘Kaçak’ ile müzik marketlerde beğeniyle satışa sunuldu. Başarısı gün geçtikçe artıyordu.

2008 – 2 yıllık bir aradan sonra doğum günü olan 12 Ekim de “EVET” ismini verdiği albümünü sevenleriyle buluşturan sanatçı Kızıl Mavi, Ölümsüz Aşklar, Harika gibi birçok şarkısı yine dillerden düşmezken yeni albümünün çalışmalarına başladı.

2011 – Müzik Yönetmenliğini Taşkın Sabah’ın yaptığı ; Ayla Çelik , Ersay Üner, Gökhan Tepe, Serdar Ortaç, Sinan Akçıl, Şebnem Sungur, Zeynep Talu ve Sezen Aksu’nun değerli eserlerinden oluşan ” BEYAZ ” adlı albümü müzik piyasasında yine çok konuşulmuştur.

Türkiye'de kadın vokallerin kaç tanesinde böylesine kuvvetli , kendinden emin , içinde aşkı, acıyı o güzel sesiyle karşı tarafa aynı içtenlikle geçiren kaç kişi vardır ki? Bilmiyorum fakat bir tanesini çok seviyorum .İyi ki doğmuş ,iyi ki tanımışız EBRU GÜNDEŞ'i ..

2013 yılından itibaren O Ses Türkiye adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı.

3.evliliği 10 Şubat 2010 tarihinde Azeri iş adamı Reza Zarrab ile evlendi,15 Ekim 2011 de kızı Alara doğdu.

Şimdi ise O Ses Türkiye jüriliğinden ayrılmış olup bir hafta önce canlı performanslarıyla birkaç şarkısını Youtube üzerinden sevenleri ile buluşturmuştur.

Bu mükemmel ve tertemiz olan sesini ömür boyu hep dinlenilecek şarkılarını bizlere sunduğu için minnettarız .

MUTLU YILLAR EBRU GÜNDEŞ


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here