Güçlü Olan Mı Haklıdır, Haklı Olan Mı Güçlüdür ?

1

  Bu başlığı ilk gördüğümde aklıma direkt Münir ÖZKUL’lu Adile NAŞİT’li Bizim Aile filmi geldi. Hani şu güzel gelinimizin fabrikatör babası, o masum aileyi tapulu evlerinden etmişti. “Nasıl olabilir böyle bir şey” dediğim zaman annem bana “ Ee kızım ! Eskiden böyleydi güçlüler herkese her istediğini yaptırırlardı.” Demişti.Peki bu eskide mi kaldı ? Yoksa hala o insanlar yoksul toplumun haklarını gasp edebiliyorlar mı ?

   Size geçen sene yaşadığımız bir olayı anlatacağım. Yaz aylarında henüz çelik halatla kilitlememiş olduğumuz motorumuz saat 11:00 12:00 sularında çalınmıştı. Polise haber verdik ve aynı zamanda eşim de sokaklarda hırsızları bulabilmek umuduyla dolaşmaya çıktı. Hırsızlığı yapan gençler motorla dolaşıyorlardı ki bizim sokaktan geçme cesaretin de bile bulundular. Güvendikleri bir şey vardı belli ki. Eşim sokaklarda dolaşırken motorun bagajında bulunan matkap çantasını bir gencin elinde buluyor ve direkt üstüne atlıyor. Bunun üzerine devriye atan polisler ikisini karakola çekiyor. Hırsız “Abi şikayetini geri çek motorunu getireceğim.” diyor . Eşim bir çok suçtan dosyası bulunan bu çocuktan şikayetçi oluyor. Fakat çocuk bir çok delile rağmen savcılıktan direkt salınıyor. Karakol da ki polislerin davranışlarından, savcılıktan şüphelenen eşim e-devlette bütün olanları şikayet edince tekrardan dava açılıyor ve çocuk ceza alıyor.

      Bir de size arkadaşımın yaşadığı bir şeyi anlatacağım. Kredi ile aldığı evin hemen üst katında bir polis ailesi kirada yaşıyor. Arkadaşım gece saatlerinde benimle iken annesi onu aradı ve üst kat çok fazla gürültü yaptığı için polisi aramasını istedi. Arkadaşım defalarca polisi aramasına rağmen eve herhangi bir polis ekibi gitmedi. En sonunda yabancı bir numaradan Seher’i arayıp “biz arkadaşımızın evine zabıt tutmak için gitmeyiz lütfen daha fazla 155’i aramayın.” Dediler. Aramalar için ses kayıt programlarını bilirsiniz. Ses kaydını alırız gideriz dava açarız dedim. Telefonunda kayıtları aradı fakat bulamadı. Çünkü kayıt engellenmişti  ve bu numara ile yapılan hiçbir görüşme kaydolmamıştı. Görüyoruz ki ülkemizde polislerin adil olmayan bir gücü var ve bir çoğu bunu kullanıyor.

  Ama ne olursa olsun haklarını bilen insanlar kendilerini zorlukla da olsa savunabilir hakkını kazanabilir.

Bilgi gücünü elde etmiş hakkını savunabilme özgüvenini taşıyan insanlara bir şey olmuyor ama ya kendini geliştirememiş, biraz daha cahil kalmış , bastırılmış insanlar ? İşte onlar hiçbir şey yapamıyorlar. İşte onlar gerçekten güçsüz insanlar ve haklılıkları hiçbir işe yaramıyor. Bu yüzden güçlü olan haklı oluyor. Güç dediğimiz zaman aklımıza sadece devleti , mafyayı arkana almak veya  para gelmesin.

Bilgilerimiz, özgüvenimiz, cesaretimiz, kurnazlığımız vs. bizim gücümüzdür. Bunlardan bazılarına sahip olmayan insanların karşısında güçlüler haklı oluveriyor. Bu dünyanın kalıplaşmış kuralları var ve sadece manevi gücü olanlar o kuralları yıkabiliyor. Ama ne olursa olsun mazluma yapılan zulüm cezasız kalmayacaktır. Bunu biliyoruz ve içimizi ancak bu şekilde ferahlatabiliyoruz. 

Share

1 YORUM

  1. Bu yazıyı okurken gecen.sene basıma gelen bir olayı hatırladım.
    Nezaretteydik ben ve 2 yakın arkadaşım 3. Günümüzdü adeta bünyemiz çökmüştü 1 gram şekerli birşek yememiştik üstüne sigarasızlıkta bastırınca perişan olduk arkadaşlarımdan biri şanslıydı sigara kullanmazdı. Görevli polisler psikolojik baskı yapmak için tam karşımızda sigara içerlerdi siz hiç o acıyı çektinizmi?? Allah yaşatmasın.
    Neyse ssavunmasız görmüş bizi 2 3 polis aksamı yemek geldi yemekte pilav üstünde 2 parça küçük kavurma vardı yemek istemedim ve yemediğim içinde kağıdı imzalamak istemedim ama bu isteğim polis memurunu bi hayri kızdırmıştı 2 3 defa imzalamamak için ısrar ettik ve yakamızdan tuttuğu gibi duvara vurdu ben hemen tamam imzalıycam dedim bıraktı kağıdı aldım kağıdın altında polisin ismi soyismi yazıyordu bağırarak okudum ismini görüşeceğiz dedim 2 defa dayak yedim ve tutanak yazip savcıya yolladı tutanakta biz polise ve annesine küfür etmişiz diğer suçlardan gelen zanlıları açlık grevine teşvik etmişiz vs anlayacağınız savcıya çıktım sonraki gün sabahı avukatıma haber verdim durumu avukatım savcıula konusup dava açtı işin garibi o polis 4 5 ay boyunca arayıp özür diledi şikayetimi geri almam için yalvardı adeta sizin anlayacagınız haklı olan her zaman guçlüdür yeterki hakkından vazgeçmesin…
    TEŞEKKÜRLER…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here