Gruplar Halinde Çalışmak Mı, Ferdi Çalışmak Mı ?

1
102
Gruplar Halinde Çalışmak Mı, Ferdi Çalışmak Mı ?
Gruplar Halinde Çalışmak Mı, Ferdi Çalışmak Mı ?

Zaman zaman yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız vardır. Peki bu sorumluluklarımızın üstünden nasıl gelebiliriz? Tüm bu noktada yollar ikiye ayrılır. Grup çalışması mı, bireysel çalışma mı ?

Öncelikle bireysel çalışmayı ele alırsak fikir ayrılığının çıkması muhtemel olmayacağından daha hızlı kararlar alabiliriz. Böylece zamanımızı daha verimli kullanırız. Bireysel çalışma yapan bir kişi tüm sorumlulukları üstlenir. Aldığı görevin üstesinden tek başına nasıl gelebileceğini öğrenir. Ve hayatı boyunca her türlü engelle başa çıkabilir. Öte yandan aldığı kararların doğruluğu tartışmaya açıktır. Fakat bireyin kendisi aldığı karardan şüphe duymaz, kendinden emin olur ve özgüven sahibi olur. Kişinin başarılı olup olmayacağının garantisi yoktur.
Grup çalışmasını göz önünde tutarsak; grup çalışması bireyin sorumluluk bilincini arttırır. Çünkü kişi üstüne düşen görevi yapmadığı takdirde çalışmanın başarısız olacağı muhtemeldir. Ve başarısızlık sebebi olarak görevini yapmayan grup üyesi belirleneceği için kişinin suçluluk duygusu kabarır. Böylece kişi üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret gösterir. Birey tek başına çalışması durumunda kendi eksiklerini ve yanlışlarını göremez. Fakat grup çalışmasında grup üyeleriyle münazaraya girerek kişi eksik ve yanlışlarından arınabilir. Aynı zamanda grup üyeleri arasında görev paylaşımı olacağından dolayı hızlı bir çalışma yapabilir. Kararlar alınırken her bir bireyin fikri alınacağından ortaya çok daha farklı ve başarılı işler çıkabilir.
Kısacası”Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” ve”Birlikten kuvvet doğar.” atasözlerini hatırlayarak tercihimizi grup çalışmasından yana kullanabiliriz.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here