Gözlerin Gördüğü En Güzel Ada Jamaika

0

Jamaika, Kristof Kolomb’un deyişiyle gözlerin gördüğü en güzel ada. Küba’nın güneyinde, Büyük Antiller’de, Orta Amerika ve Karayipler’e kadar uzanan bir cennet.

Başkenti Kingston’dur.

Tertemiz okyanusu, huzur veren ormanları ve tropikal sıcaklığı ile tam bir tatil cennetidir.

Gidebilenlere iyi tatiller diliyor, gidemeyenlere ise nasip diyoruz. Buyrun Bu cennet nasıl bir ülkeymiş hep birlikte öğrenelim.

 Jamaika Tarihçesi

Jamaika’nın yerlileri Taino halkıdır. Yerlilerin neredeyse hepsi Amerika’nın koloni olmuş her bölgesindeki yerlilerle aynı acı sonu paylaşmış, İspanyollar tarafından yok edilmiştir.

Her adım attığı yere bir lanet gibi çöken Kristof Kolomb buraya ilk geldiğinde adını Santiago koysa da yerliler Xaymaca, Jamaika dedikleri için, aynı şekilde anılmaya devam etmiştir.

İspanyollar adaya yerleştikten sonra bir de İngilizler ülkeye adım atmış, onların istilası ile İspanyollar’ın bir kısmı kaçmış, kaçamayanlar ise İngilizlerce uzaklaştırılmışlardır.

Bu sefer de adaya İngilizler yerleşmiş, ülkeyi kolonilerinden biri yapmışlardır. İngilizler, İspanyollara göre az olsalar da şeker üretimi için Afrika’dan çok sayıda köle getirmişlerdir.

Günümüzde, Jamaika halkının bir çoğu Afrika kökenlidir. Jamaika, 9 Şubat 1962’de Birleşik Krallık’tan ayrılmış, bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakat İngiliz Milletler Cemiyeti’nin üyesi olarak kalmaya devam etmiştir.

Jamaika Kültür ve Din

Jamaika’nın dünyaya bıraktığı en büyük miras tabiki müziği. Reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika’nın müzik dünyasına katkılarıdır. Punk ve rock müziğine de epey katkıları olmuştur.

Dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Damian Marley, Shaggy, Sean Paul, Jimmy Cliff, Big Youth, Bounty Killer, Shabba Ranks Jamaika doğumludur.

Jamaika’nın en önemli kültürlerinden birisi de Rastafarianizmdir. Şimdilerde ülkede o kadar popüler olmayan bu kültür bir inançtır aslında. Etiyopya’nın son imparatoru olan Haile Selassie’nin bir nevi kut anlayışı gibi tanrının yeryüzündeki yansıması olarak kabul edilmesi rastafarianizm dinini doğurmuştur.

Marcus Garvey bu inanç sisteminin peygamberi olarak sayılmaktadır. Bu inancın en büyük temsilcilerinden biri Bob Marley’dir. Rastafarianisme göre Hz. Musa’nın kurtardığı kavim Etiyoyalılar’dır. Vaadedilen topraklar da onların hakkıdır.

Bu dinde temek dört renk vardır. Siyah renk Afrika halkını, sarı renk altın, mücevher gibi hazineleri, yeşil üzerinde yürünen dünyayı, kırmızı da siyahi insanların dökülen kanlarını temsil etmektedir.

Rastafarianism inancının en dikkat çekici özelliği saç yapısıdır. Hatta öyleki rasta adıyla bir saç stili oluşmuştur. Rastafarianisme inananlar ise bu saç şeklinin stil olarak kullanılmasına karşıdırlar.

Bir ara Jamaika’da popüler olan bu dine inanlar günümüzde nüfusun %10luk kısmını oluşturmaktadır. %70’i Hıristiyan, geri kalan küçük bir kısmı ise Müslüman, Hindu, Yahudi, ve Bahai’dirler. %21lik bir kısım ise Ateisttir.

Jamaika Ekonomi ve Coğrafi Özellikler

Jamaika’nın en önemli ekonomi kaynağı elbette turizmdir. Daha sonra tarım, madencilik, sigorta,finans ve imalat vardır.

1980’lerden beridir ülkede özel sektör için teşvik reformları uygulanmaktadır. Hükümet 1991’den beridir enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırımları azaltmak için uğraşlar vermektedir.

Jamaika dünya boksit ihracatında Avustralya, Gine, Çin, Brezilya’nın ardından beşinci büyük konumdadır.

2006 yılından bu yana Jamaika’nın ekonomisinde bir büyüme gerçekleşmiştir.

Jamaika’da yağmur ormanları, kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, mağaralar, nehirler, mercan resifleri, seagrass yatak ve sulak alanlar mevcuttur.

Kingston limanı dünyanın yedinci büyük doğal limanıdır.

Jamaika’da Görülmesi Gereken Yerler 

Dunn’s River Falls (Dunn Nehri Şelaleri)

Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaretine uğrayan şelaleler bir doğa harikası!

The Greater Blue Mountains

Ülkenin en uzun dağ sırası olan Blue Mountains, UNESCO dünya mirası sit alanı adına sahip.

Mayfield Şelaleleri

21 küçük şelaleden oluşan Mayfield görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Green Grotto Mağaraları

Geçmişte kaçak göçmenler ve rom kaçakçıların kullandığı bu mağaraların diğer adı Hopewell Mağaraları ve Runaway Bay Mağaraları olarak bilinmekte. Yaya olarak da gezilebilen mağaraların içindeki gölde ise sandallarla turlar düzenlenmekte.

James Bond Plajı

Adı ne kadar ilginç olsa da tertemiz suyu ve altın sarısı kumları ile su sporlarına da elverişli olan ülkenin en popüler tatil noktasıdır bu plaj.

The Bob Marley Museum

Başkent Kingston’da bulunan bu müzede ünlü Bob Marley’in özel eşyaları ve müzik aletleri yer alıyor. Müze pazar hariç haftanın her günü açık.

Jamaika’da Ne Yenir?

Jamaika yemekleri baharatlıdır. Ülkede deniz mahsülleri de çokça sevilmekte ve yenmektedir. Gelin Jamaika’nın mutfağına bir göz atalım.

Jerk Chicken

Tavuk göğsünün çok fazla acı ve baharatla kaplanıp ızgarada pişirilmiş halidir.

Ackee

Jamaika’ya has bir meyve olan achee pişirilerek yeniyormuş.

 

 

 

Beef Patty

Çiğ böreğe benzeyen bu atıştırmalık kıymalı ve dış kısmı kızartılıyor.

 

 

Gizzada

Hindistan cevizinin leziz tadıyla birleşen şeker, vanilya ve muskatla yapılan yerel bir tatlıdır.

 

Jamaica Blue Mountain Coffee

Jamaikalılar için kahve vazgeçilmezlerden. Likörlü ya da sade tüketilen bu kahve ülkenin en meşhur kahvelerindendir. Çin’e ihracatı yapılmaktadır.

İngiliz Milletler Topluluğu Nedir? 

Britanya İmparatorluğu’nun parçasını oluşturan devletler ve sonradan eklenen devletlerin oluşturduğu komisyona denir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here