Gözden Glokom Tedavisi

0
8

UCSF’den bir araştırmacı ekibi, glokom ilaçlarının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için yeni bir ilaç dağıtım cihazı geliştirdi.

Glokoma karşı mücadelede yeni bir ilaç dağıtım sistemi önemli bir gelişme olabilir. Hastalık şu anda dünyanın her yerinde 60 milyondan fazla kişiyi etkilemekte ve kataraktların arkasında körlüğün ikinci en önde gelen nedenini oluşturmaktadır. Amerikan Academy of Opthalmology’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, bu sayının 2020’de 76 milyona, hatta 2040 yılında yaklaşık 112 milyona çıkması bekleniyor.

Glokom, optik sinir hasarına neden olan bir hastalık grubudur. Hastalık erken yakalanırsa ve etkili bir şekilde tedavi edilirse, bir hasta görme kaybı veya eksiksiz körlük gibi zararlı etkilerden kaçabilir. Bununla birlikte, glokomu tedavi etmenin en yaygın yolu, ilaçlanmış göz damlalarının sıkı bir bileşimini gerektirir. Birçok hastanın özenle bağlı kalması zor olabilir, hastalığın odağı dejeneratif evrelerine ilerleyecektir.

Yeni ilaç verme aygıtı bir hastanın gözüne yerleştirilir ve burada tamamen eriyene kadar altı aylık bir süre içerisinde bir anti-glokoma ilaç bırakır. Cihaz, iki kat arasında biyolojik olarak parçalanabilen filmden oluşur ve ilaç katmanı arasında “sandviç” bulunur. Geleneksel göz damlası tedavileri, ilacın az miktarda arzulanan bölgeye verilmesine izin verirken geri kalanlar, hastanın kan dolaşımına drene edilerek vücuttan filtrelenir. İmplant, ilaçların en etkili bölgelere ulaştırılmasını sağlar. İmplant, California San Fransico Okullarının Eczacılık ve Tıp Okullarının ortak bir bölümü olan Biyomühendislik ve Terapötik Bilimler Bölüm Başkanı Dr. Tejal Desai’nin laboratuvarında geliştirildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here