Göz Altı Torbası Nasıl Geçer?

0
Göz altı torbası nasıl geçer işte sizlere kesin çözüm
Göz altı torbası nasıl geçer işte sizlere kesin çözüm

Gz altı torbası olan pek çok kişi bu durumdan rahatsız oluyor. Uykusuzluk, yorgunluki genetik gibi faktörlerden kaynaklı olarak göz altı torbaları pek çok insanda görülüyor. Kadınlar göz altı torbalarını makyajla bile kapatamayınca bu durum estetik bir kaygıya dönüşüyor. Peki göz altı torbalarını aldırmak ne kadar sağlıklı? Yüz estetiğinin en önemli bölgelerinden biri olan göz çevresi, kaslarda, bağlarda ve derideki değişiklikler ile zamanla işlevsel ve estetiksel problemlere neden olabiliyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yelda Bice, göz çevresi estetiği ve göz altı torbaları ile ilgili uygulanması gereken yöntemleri anlattı.

GÖZ ALTI TORBASININ OLUŞMA NEDENLERİ NELERDİR?

Bazı kişilerde göz altı torbalarının oldukça belirgin olduğunu belirten Dr. Yelda Bice, “Göz altı torbaları yorgun bir görünüme sebebiyet vermekte. Bu da kişilerin olduklarından yaşlı ve uykusuz görünmelerine yol açmaktadır. Yüz estetiğinde en önemli unsurlardan biri olan gözler ve çevresi olumsuz şartlardan etkilenerek kişilerin psikososyal yaşamını da olumsuz etkileyebilmektedir” dedi. Göz altı torbalarının oluşumu ile ilgili bilgi veren Bice, “Yaşlanma ile birlikte göz çevresindeki derinin incelip sarktığını ve bağlarının zayıflaması nedeni ile göz çevresinde yağ dokusu dışarıya doğru fıtıklaşarak göz altı torbaları oluşmaktadır. Yetersiz uyku, yorgunluk ve stres, yetersiz su alımı, genetik özellikler, alerji varlığı, sık sık gözleri kaşımak ve bölgeyi tahriş etmek, regl dönemi, sigara ve alkol kullanımı, sık güneş maruziyeti ve çeşitli hastalıklar bu bölgenin torbalanmasına neden olabilen diğer faktörlerdir. Tabi ki torbalanma ile birlikte bölgenin deri renginde de değişiklikler, koyulaşma ve morarma beraberinde oluşabilecek problemlerdir” diye belirtti.

ÖNCELİKLE DERİDEKİ SARKMA TESPİT EDİLİYOR

Göz altı torbalarının giderilmesi hakkında bilgi veren Uzman Dr. Yelda Bice, “Tedavide deri sarkmasının ve torbalanmanın derecesi önemlidir. İleri derecelerde blefaroplasti denilen alt üst kapak estetik ameliyatları veya yağ enjeksiyonları yapılabilmekteyken, hafif-orta derecelerde fraksiyonel ablatif lazerler, prp, mezoterapi ve hyalüronik asit dolgu yani gözaltı ışık dolgusu uygulamaları ile deri kalitesi arttırılarak torbalar küçültülebilmektedir. Ayrıca deri kalitesini artıracak lazer ve hyaluronik asit kombinasyon tedavileri de bölge problemini azaltacaktır. Ayrıca alttaki probleme yönelik uyku ritmi ve alışkanlığının düzenlenmesi, göz çevresi ürün kullanımı da alınabilecek önlemlerdendir” diye belirtti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here