Gotthold Emhraim Lessing

0
Gotthold Emhraim Lessing
Gotthold Emhraim Lessing

Gotthold Ephraim Lessing Kimdir?

 

Aydınlanma çağının Alman filozoflarındandır. Kendisi yazar ve eleştirmendir. Alman Edebiyatının ilk eleştirmenidir aynı zaman.

Ünlü sözü”Yanlış düşün bu sorun değil ama her zaman kendin düşün. 

Gotthold”  burada  ne anlatmak istemiştir.

 

          Bu gün etrafımıza baktığımız da her şeyin kökeninde düşünce yattığını görüyoruz. İnsanlar doğası gereği düşündükçe vardırlar.

 

Dünya öyle bir düzen oluşturmuştur ki insanları düşünme eylemine itmiş. İnsanlar aynı görüşe düşünceye sahip olsalardı insanlık tarihi bulunduğu noktadan bir adım ileriye geçemezdi. Benim dünyayı algılama şeklim ile bir başkasının aynı algılama şekli aynı olmak zorunda değil.

 

 

 

Peki ya aynı olsa ne olurdu? 

Şuan herkes aynı giyiniyor, aynı yiyor, aynı davranıyordu hala ilk çağ medeniyetinden bu tarafa geçmiş olmazdık. Size bir soru yönelteyim; herkes aynı düşünceye sahip olsa kendimizi geliştirmiş olur muyduk ?

Bence hayır.

 

   Kendi fikir ve düşüncesini ifade edemeyen toplum gelişmez büyüyemez kendini ifade edemez. Hepimizin Tarih kitaplarından aşinası olduğumuz “skolastik düşünce sistemi”.

Bu düşünceye göre kilisenin koyduğu söylediği her şey doğru kabul ediliyor ve sorgulanmıyordu. Bu nedenle düşünmeyi bile yasaklamışlardı. Bu tutumları yüzünden  diğer toplumların  gölgesinde kaldılar. Düşünmeyen bir toplum üretmeyen bir toplumdur. Hayal etmeyen bir toplumdur.

 

  Günümüze bakarsak bir çok alan da akla mantığa sığmayacak derecede ilerleme kaydedilmiştir. Bunun sebebi de düşünce özgürlüğü, var hayal var.

 

Girişimcilik ve iş kurma dersi olanlar biliyorlardır. Girişimci düşünür, hayal eder, kavramlaştırır ve bu kavramlaştırdığına şekil verir, üretir, pazara sunar. Girişimciliğin temel yapısın da düşünce vardır. Düşünülmeyeni düşünmek ve yapmak. Bazen yanlış düşünmüş olacaktır elbette her insan gibi hata yapacaktır. Aksini düşünmek zaten komik olur. İnsanoğlu bundan da bir ders çıkarmalı. “Beşer şaşar” yanılmayan yanlışa düşmeyen yoktur. 

 

İnsanın fıtratında düşünmek  vadır zaten. Kur’an-Kerim de de düşünmeye yer verilmiştir. Allah(c.c) insanlara akıl mantık vermiştir. Neden peki? Beni bulsunlar bana ibadet etsinler istemiştir.İyi ve kötüyü düşünerek  bulsunlar istemiştir.

 

“Gotthold ‘un ünlü sözünde dediği gibi “Yanlış düşün bu sorun değil ama her zaman kendin düşün.

Düşünmekten korkma yanlış yapmaktan korkma. Gün geçtikçe düşüncen büyüyecek ve gelişecek.Her konuda bir görüşe sahip olmalısın ki kendini geliştirebilesin. Bu şekilde ilerleyeceksin. Seni sen yapan bir kişiliğe ancak düşünerek ulaşırsın.

Bizi anlamlı kılan düşüncelerimizdir. Kendimizi ifade etmenin yolu düşünmekten geçer.

 

Size düşünmeyi yasaklasalar ne olurdu hiç düşündünüz mü? 

Bir bitkiden, dağdan, taştan ne farkımız kalırdı. Gotthold’un burada anlatmak istediğini bu soruyla daha iyi kavrıyoruz. Ne kadar haklı bir kanısı olduğunu görüyoruz.

 

O zaman ne diyoruz düşünelim ve ilerleyelim. 

 

Avrupa İnsan Hakları” sözleşmesi kapsamında düşünce,vicdan ve din özgürlüğünün korunmasına yer verilmiştir.

 

İnsanlar için düşünmek var oluş nedenidir. O halde standartların en tepeye çıkması için var olmayanı düşünelim.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here