Görülmeyen Görünürlük

0
10

Görülmeyen Görünürlük: İleri Görüntüleme İnsan Vücudunun En Büyük Gizemlerini Çözecek

 

Görülmemiş Görüntü’de- Bugün

Yüzyıllar boyunca, vücudun içinde görmenin tek yolu, her zaman bir risk oluşturan keşif ameliyatıydı – bir enfeksiyon, kanama ve benzeri gibi.

Sonra, 1895 yılında Wilhelm Roentgen, doktorlara tek bir kesi olmadan insanların iskeletlerini “görmesini” sağlayacak bir araç olan röntgen ışınları keşfetti. Ve X-ışınları sadece başlangıçtı. Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları birkaç X-ışını çeker ve bunları bileşik bir görüntü oluşturmak için birleştirerek organlar, dokular ve kemik hakkında daha ayrıntılı bir iç görünüm sağlar. Pozitron emisyon tomografisi (PET) taramaları, hücresel seviyedeki değişiklikleri tanımlar: Bir hasta radyoaktif bir izleyici emdiğinde, tarama, vücuttan geçerken izler. Bu sadece bir hastalığın teşhisinde değil metastatik kanser gibi ilerlemiş olanların izlenmesi için de yararlı olabilir.

Bu taramalar tıp uygulamasında gerekliyken, risksiz değildirler – basit bir X-ışını bile hastaları az miktarda iyonize radyasyona maruz bırakır ve zamanla sağlık riskleri oluşturabilir. Dolayısıyla tıp uzmanları, taramaları az miktarda kullanmak için ellerinden gelenin en iyisini yapar.

Bazı durumlarda, tıp uzmanları, herhangi bir radyasyon gerektirmeyen diğer görüntüleme tekniklerini kullanabilir. Örneğin, ultrasonlar vücudun boşlukları içinde organ görüntüleri üretmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Doktorların yumurtalık kistleri ve safra taşları gibi durumları teşhis etmesine yardımcı olmak için faydalıdırlar. Bir kateter veya gastrostomi tüpünün takılması teknisyen ultrason yoluyla onlara rehberlik edebildiğinde daha kolay olur. Elbette, ultrasonlar, fetüsün gerçek zamanlı görüntülerini oluşturmak için kullanılan gebelikle ilişkilidir.

Bunun zayıf yönü, ultrasonların ürettiği görüntülerin özellikle yüksek kaliteli olmamasıdır. Ayrıntı eksikliği, bir ultrasonlu yumurtalıkta veya yakınında bulunan bir yapıyı saptayabilirken, kötü huylu bir tümör ile basit bir kist arasında ayrım yapmak genellikle yüksek çözünürlükte veya hatta bir biyopside görüntülemeyi gerektirir. Ultrason görüntüsünün kalitesi, sonografın görüntüsünü daha az güvenilir hale getirebilen ve hayatı tehdit eden bir konu olabilecek becerisine bağlı olarak değişir.

Toplu olarak bu teknikler doktorların hastaları nasıl tedavi ettiğini bildirirken geri kalanın üzerinde duran bir teknik var: Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI). MR, tüm vücudun dokularında ve organlarında bir belirti sağlayabilir ve beynin görüntülerini çekmek için en iyi yöntemlerden biridir.

İlk olarak 1970’lerde geliştirilen MRG, iç organlarımızı, yumuşak dokularımızı, kemiklerimizi, bağlarımızı ve kıkırdak görüntülerimizi oluşturmak için radyo dalgaları ve manyetik alanların bir kombinasyonunu kullanıyor. İnsan vücudu, manyetik alana maruz bırakıldığında hizalanacak olan proton içeren su molekülleri ile doludur. Vücudun hangi dokulara girdiğine bağlı olarak farklı oranlarda flip-flop yaparlar. MR, bu şekilde organların birbirinden (daha az veya daha az) farklı bir görüntü oluşturduğu biçimindedir.

MRI’lar, beyindeki kan akışındaki anormallikleri bulmak için kullanışlı olmasına rağmen, yakın göreli, fonksiyonel bir manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) beynin içindeki hücrelerin aktivitesine dair bilgiler sağlayabilir.

Şüpheleniyoruz ki, insan vücudundaki çözülmemiş gizemlerin çoğunun başladığı yer burasıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here