Gökyüzü

0
6

   Bu satırları yazarken kalemim, bir anlığına kapatıyorum gözlerimi. İçim burkuluyor göremeyince. Şimdi sende oku önce, kapat sonra gözlerini anla göremeyince.

    Haydi, söylesene bana gökyüzünü görmek nasıl bir duygu? Mavi miydi rengi. Bulutlar da beyazdı sanırım. Gece siyahtır muhtemelen. Siyahı iyi bilirim. Karanlıktır bir hayli. Gözlerim gibi gökyüzü, gece olunca sadece yıldızlar eksik benim gözlerimde. En az gökyüzü kadar karanlık benim gözlerim. Güneş bir daha hiç doğmayacak bana. Sıcak olacak ama, göremedikten sonra o ihtişamı; sıcaklık pek de önemli olmayacak.

    Üzüldüğünü duyar gibiyim.

    Kuşları çok seviyorum, ahenkle çıkardıkları sesleri, seni seviyorum der gibi cik ciklerini. Göremesem de bir şeyleri seviyorum yaşamayı. Dokunarak seviyorum ben. Gözlerini bir bantla sarmışlar gibi düşün, ya da ömür boyu bir barakanın içinde kalmışsın gibi. Aslında karanlık olması değil sorun. Işığı görememek en büyük sorun. Bir yerden sonra alışmak ise en kötüsü. Artık alışıyorsun karanlığa, umutların yitiyor birer birer. Dokunmayı ve koklamayı öğreniyorsun. Öyle demeyelim de sanki bildiğin şeyleri daha çok kullanmaya başlıyorsun.  Çiçeğin rengini göremiyorsun ama kokusunu alıyorsun, kokusundan gül mü yoksa menekşe mi olduğunu anlıyorsun mesela. Rengi kadar kokusunun da güzel olduğunu fark ediyor ve mutlu oluyorsun. Ağaçları da göremiyorsun ama hep biliyorsun ki senden çok çok yüksekteler. Kahverengi ve sert kabuklu ağaçlar. Elini sürüyor ve kabuğunu okşuyorsun mesela.  İlk aklına gelen binlerce canlıya ev sahipliği yaptığı oluyor bu koca ağacın.  Sert kabuğunun aslında bir kalkan görevi gördüğünü, kimleri kimleri koruduğunu. Büyük ve koyu yeşil ya da küçük ve biraz sararmış yapraklarını. Göremesen de biliyorsun bunun gibi bir sürü ağacın bir orman oluşturduğunu. Kendini kötü hissetmiyorsun aslında, çünkü görmekten önemli şeylerin olduğunu biliyorsun.

    Bir Nazım şiiri gibi gökyüzü, ne renk olduğunu kestiremediğin.

Bir Yazar.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here