Gizli Tansiyon Nedir?

0

Tansiyon nedir? Kaça ayrılır?

Tansiyon; Tıbbi anlamda kan basıncı anlamına gelir. Kan insan vücudunda damarların içinden akabilmek için belli bir basınca ihtiyaç duyar. Basınç sayesinde meydana gelen kasılmalar kanın damar içine pompalanmasını sağlar. Atardamar bu basıncı dengeler. Kalbin kasılmaları sırasında kanı atardamarların içinde bulunan belli bir basınç yüzdesi pompalamaktadır. Bu sırada var olan basınç en üst düzeye çıkacaktır buna toplum içinde “büyük tansiyon” denir. 

 

Damarların içinde toplanan kan kendi kendini durdurmaktadır. Yine bu esnada atardamar belli bir basınç ile kanın pompalanmasını sağlar buna da toplum içinde “küçük tansiyon” denir.

Gizli tansiyon ise kişilerde farklı belirtiler gösterir. Bu belirtiler farkedilmeyip hekime başvurulmazsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gizli tansiyonu genelde genetik faktörler, 50 yaş sınırı, cinsiyet tetikler. Gizli tansiyonda yüksek ve düşük olarak iki şekilde görülebilir. Gizli düşük tansiyonun sebepleri, susuz kalma, vitamin eksikliği ve kansızlık olarak nitelendirilebilir. Yüksek gizli tansiyon ise, kulak çınlaması, baş ağrısı, burun kanaması olarak sıralanabilir. Gizli tansiyonda en tehlikeli durum alkol kullanmaktır. Tansiyon hastası olunsun ya da olunmasın alkol kullanımı sağlık açısından çok zararlı olup tüm hastalık sebeplerinin ana karakteri olabilir. Bu belirtiler takip edilmeli ve gerekli hekimlere başvurulmalıdır aksi halde kalp ritminde bile değişiklik olabilir. Bu değişiklikler sonucunda kan basıncı yükselir atardamar bile patlayabilir. Gizli tansiyonda erken tanı önemlidir.

Gizli Tansiyonda Beslenme:

Gizli tansiyon tanısı konulmuş kişiler tükettikleri gıdalar da yağ miktarını azaltmalıdır. Tam tahıllı besinlere, kurubaklagillere ve balığa önem vermelidir. Sigara, alkol, aşırı tuz ve şeker kullanımından uzak durulmalıdır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here