Gizemli Uygarlık Mayalar ve Maya Takvimi

1
32
maya_takvimi
maya_takvimi

 

Mayalar M.S 300’lü yıllarda yaşamış Orta Amerika topluluğudur. Sömürgeci İspanyollar tarafından yok edilen uygarlıktan günümüzde Güney Amerika’da yaşayan az sayıda da olsa Mayalılar halen daha vardır. Biz bugün eski çağlardaki Mayalara göz atacağız.

Tekerleğin icadından bile bihaber olan bu garip uygarlık her ne kadar döneminden geri kalmış gözükse de pek çok konuda kendilerini geliştirmişlerdi. Astronomide, tıpta, eczacılık, fizik ve kimyada şaşırtıcı derecede gelişmiş bir uygarlıktı.

 

Neredeyse günümüz teknolojisiyle imkan bulan ameliyatları yapabilmeleri, inşa ettikleri evleri ve ünlü piramitleri, sıfırı ilk kez kullanmaları ile alışagelmiş bir uygarlık olduklarını her seferinde kanıtlamışlardı.

Astronomide güneş sistemimizdeki tüm gezegenleri gözlemleyebilmiş hatta gezegenlerin büyüklüklerini bile hesaplayabilmişlerdi. Mayaların astronomide ne kadar geliştiklerinin bir kanıtı da ünlü Maya Takvimi’dir. Maya Takvimine göre her bir yıl 18 aydan meydan geliyordu. Aylar ise 20 günlüktü. Ayrıca “haab” adını verdikleri ekstradan beş günleri vardı. Maya takviminin temelini oluşturan “tun” adı verilen bir periyotları vardı. Bir de Mayaların önemli olayların tarihlerini belirtmek için uyguladıkları üç farklı sistemi vardı. Bunlar “Güneş Yılı” , “Dini Yıl” ve “Venüs Yılı” diye adlandırılmıştı.

Hepimiz biliriz ki Maya Takvimi 2012’de kıyamet kopacağını kehanet ederek ünlenmiştir. Mayalılara göre dünya 2012’de büyük depremlerle ve tufanlarla yok olacaktı. Ama işin aslı şudur ki Mayalılar hiçbir zaman 2012’de kıyametin kopacağını iddia etmemişlerdir. Takvim sadece 2 milyon 880 bin gün sürüyor ve 31 Aralık 2012’den sonra yeniden başa dönüyordu. Zaten Mayalıların kullandığı tek takvim bu ünlü kıyamet takvimi değildi.

Takvim ve Mayalıların hakkında elbette daha pek çok efsane mevcuttur. Mesela bir iddiaya göre Mayalılar, kendi zamanlarında yörüngede olup da giden bir gezegenin 2012’de yeniden yörüngemize gireceğini ve gezegen halkının bizimle iletişim kuracağını bu durumun da insanlık için büyük bir gelişme olacağını kehanet etmişlerdir.

2012’de kıyamet kopmadı. İddia edilen gezegen yörüngemize girdi mi bilmiyoruz. Henüz gezegen halkından bir mesaj almadık. Ya bu senaryolar sıkıcı hayatımıza biraz heyecan katmak amaçlı ya da olma ihtimali olan vakalar. Yorumu size bırakıyoruz.

You may also like

Share

1 YORUM

  1. Evet yeniden yörüngeye girecek olan gezegen serseri yıldız olarakta adlandirilan marduk gezegenidir bu gezegen suan yorungemize girmiştir 2038 yilinda cok fazla yaklasacaktir ve dunyada depremler ve tsunamiler meydana gelecektir daha sonrasinda ise teknolojide bir anda birkac basamak ileriye atlatacaktir bizi marduk gezegeninin cekim kuvveti dunyadan biraz fazla olduğu icin 2100 yilina kadar etkilerini pek çok alanda hissedecegimiz bilim adamlari ve kuantumcular tarafindan dogrulanmistir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here