Giden Kalemlerden Biri : Evrim ALATAŞ

0
evrim alataş , evrim alataş kimdir , tarihnedio , malatya , akçadağ , kürt , gölpınar köyü
evrim alataş , evrim alataş kimdir , tarihnedio , malatya , akçadağ , kürt , gölpınar köyü

EVRİM ALATAŞ KİMDİR?

Evrim Alataş (d. 15 Nisan 1976 – ö. 12 Nisan 2010), Kürt yazar, gazeteci, eleştirmen ve insan hakları savunucusudur.

HAYATI
1976’da Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Gölpınar Köyü’nde Kürt-Alevi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini köyde tamamladı. Eğitimine İstanbul’da devam etti. 1994 yılında gazeteciliğe başladı ve ”Özgür Basın Geleneği” olarak tanımlanan “Kürt gazeteciliği” sürecinde on yıl yer aldı.

Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Evrensel, Birgün, Özgür Politika gazeteleri, Esmer dergisi ve son olarak Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yazıları Birikim, Amargi ve Tiroj dergileri ile Radikal İki gazetesinde de yayımlandı. Aram Yayınları’nca 2003 yılında yayımlanan”Mayoz Bölünme Hikayeleri” başlıklı kitabın da yazarıydı. “Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer” kitabıysa İletişim Yayınları’ndan Ağustos 2009’da yayımlanmıştı.
Evrim Alataş, Kürt coğrafyasında yaşanan çatışmalı dönemin traji-komik hikayelerini derleyerek bir “kara mizah” dili yaratırken, çeşitli kitaplara da katkılarda bulundu. Alataş, Mehmed Uzun’un hayatının anlatıldığı “Uzun Roman”, Ece Ayhan’ın işlendiği “Poelitika Ece Ayhan” ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe-Türkçe hazırladığı Öykü Seçmesi’ne öykü ve yazılarıyla katkıda bulundu.

HAYATINI KAYBETTİ

Alataş, 1997 yılında kansere yakalandı. Uzun ve zorlu bir süreç boyunca tedavi gördü ancak 13 yıllık kanser mücadelesini 12 Nisan 2010’da kaybetti. Saat 8 sularında Diyarbakır’daki evinde hayata gözlerini yumdu. Kendisi için Diyarbakır Yeniköy Mezarlığında bir cenaze töreni tertip edilirken, ailesi tarafından Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda taziye töreni düzenlendi. Evrim Alataş’ın cenazesi, Diyarbakır’da düzenlenen törenin ardından vasiyeti üzerine doğduğu köy Gölpınar’da toprağa verildi.


BİR SİNEMA FİLMİ

Sinema yönetmeni Miraz Bezar’la birlikte, Diyarbakır üzerinden Kürt dünyasını ve savaş mağduru çocukları konu edinen bir hikâye oluşturdu. “Min Dît” (Ben Gördüm) adıyla uzun metrajlı çekilen filmin galası 2009 baharında Diyarbakır’da yapıldı. 46. Altın Portakal Film Festivali’ne katılan film, Behlül Dal En iyi Öykü Ödülü’ne layık görüldü.

EVRİM ALATAŞ ÖDÜLLERİ
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde 2007 yılından beri yürütülen Ayrımcılığa Karşı Dersler’in bir parçası olan “Ayrımcılığa Karşı İlef Evrim Alataş Ödül Törenleri” düzenlenmektedir.
2011 – Yıldırım Türker
2012 – Ragıp Zarakolu
2013 – Ümit Kıvanç
2014 – Karin Karakaşlı
2015 – Pınar Öğünç
2016 – JINHA

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ
Mayoz Bölünme Hikayeleri – Aram Yayınları, 2003 ISBN 9758242660
Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer

MAKALELER
Bana Milliyetçiliğin Sınırlarını Çizer misin Perihan?

Min Dît (BEN GÖRDÜM) ’in HİKAYESİ
Evrim Alataş, gazeteci ve yazarlık kimliğine bir de senaryo yazarlığını ekleyerek; Amed’de anne babası JİTEM tarafından öldürülen ve yalnız kalan, sokaklara düşüp kendi intikamını alan, şiddet ortamında şekillenip, en nihayetinde yolu İstanbul’daki hırsızlık çeteleriyle buluşan iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı “Min Dît” sinema filminin hikayesini ve senaryosunu yazmıştı. “Min Dît” filmi, Antalya, San Sebastian, Gent, Hamburg, Nürnberg ve Prag’da katıldığı festivallerden ödüllerle dönmüştü.

Havva Nur Akı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here