Gezegenler Neden Düşmez?

0
46

Daha önce hiç gezegenlerin boşlukta olmalarına rağmen neden düşmediğini merak ettiniz mi? Peki ya sonra gezegenler düşseydi nereye düşerdi diye düşündünüz mü? Ben bunları merak ettim ve araştırıp sizlerle paylaşmaya karar verdim. Uzaydaki cisimlerin hepsinin belli bir kütlesi vardır. Bu yüzden normalde birbirlerini çekmesi ve düşmesi gerekmiyor mu? Ama bu gezegenler neden düşmüyor? Acaba saydam bir iple bir yere mi bağlılar? Ama nereye bağlı olabilirlerdi ki?

Hayır, saydam bir ip ile birbirlerine bağlı değiller. Düşmüyorlar çünkü tüm gezegenler dönüyorlar. Döndüklerinde merkezkaç kuvvet ortaya çıkıyor ve bu yüzden diğer cisimlerin çekim kuvvetini engelliyor.

Dünyada ise yer çekimi vardır ve bu yüzden cisimleri kendine çekiyor.  Güneşte dünyayı kendine çekiyor. Ancak dünya kendi ekseni etrafında dönüyor ve bunun sonucunda merkezkaç kuvvet oluşuyor ve dünyayı güneşten uzaklaşmaya çalışıyor.

Böylece iki güç oluşuyor. Birinci güç dünyayı güneşten uzaklaştırmaya çalışıyor ve ikinci üç ise güneşe çekiyor. Bu durumda meydana gelen bu iki güç sayesinde gezegenlerin düşmesini engelleyen güç oluşup gezegenleri dengede tutuyor.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here