Gezegen İsimlerinin Tarihçesi ve Anlamları

0
100

Belirli bir yıldızın etrafında dönen gök cisimlerine gezegen adı verlir. Güneş sisteminde tam 8 gezegen vardır.
GEZEGEN NEDİR, KAÇ GEZEGEN VARDIR ?

Belirli bir yıldızın etrafında dönen gök cisimlerine gezegen adı verilir. Güneş sisteminde tam 8 gezegen vardır.

Bu gezegenler (güneşe olan mesafelerine göre) :

➡ Merkür

➡ Venüs

➡ Dünya

➡ Mars

➡ Jüpiter

➡ Satürn

➡ Uranüs

➡ Neptün

GEZEGENLERİN İSİMLERİ NEREDEN GELİR?

Dünya dışındaki bütün gezegenler isimlerini Roma ve Yunan mitolojisinden almaktadır. Her gezegenin Yunan veya Roma mitolojisindeki tanrılarla denklikleri vardır.

GEZEGENLER VE İSİMLERİ

Güneşe en yakın gezegen Merkür'dür. Güneşin etrafındaki dönüşünü en hızlı tamamlayan gezegendir. İsmi en hızlı tanrı olan Roma tanrısı Merkür'den gelir. Merkür'ün Yunan mitolojisinde ki karşılığı ise Hermes'tir. Hermes de tanrıların en kurnazı ve hızlısı olma özelliğine sahiptir.

MERKÜR

Güneşe en yakın gezegen Merkür’dür. Güneşin etrafındaki dönüşünü en hızlı tamamlayan gezegendir. İsmi en hızlı tanrı olan Roma tanrısı Merkür’den gelir. Merkür’ün Yunan mitolojisinde ki karşılığı ise Hermes’tir. Hermes de tanrıların en kurnazı ve hızlısı olma özelliğine sahiptir.

 

 

 


Venüs Merkür'den sonra, Dünya'dan önce gelir. Kendi ekseni etrafında ters yöne doğru dönmesiyle diğer gezegenlerden ayrılır. İsmi Roma tanrıçasından gelir. Roma tanrıçası Venüs, aşkı ve güzelliği temsil eder. Yunan mitolojisinde ki karşılığı Afrodit'tir. Afrodit de güzelliği ile bilinir. Çoban yıldızı olarak bildiğimiz yıldız aslında Venüs'tür. Venüs gökyüzünün en parlak cismidir. Kadın ismi taşıyan tek gezegendir. Venüs ismini alması parlaklığından kaynaklı olabilir. 

VENÜS

Venüs Merkür’den sonra, Dünya’dan önce gelir. Kendi ekseni etrafında ters yöne doğru dönmesiyle diğer gezegenlerden ayrılır. İsmi Roma tanrıçasından gelir. Roma tanrıçası Venüs, aşkı ve güzelliği temsil eder. Yunan mitolojisinde ki karşılığı Afrodit’tir. Afrodit de güzelliği ile bilinir. Çoban yıldızı olarak bildiğimiz yıldız aslında Venüs’tür. Venüs gökyüzünün en parlak cismidir. Kadın ismi taşıyan tek gezegendir. Venüs ismini alması parlaklığından kaynaklı olabilir. 

 


Dünya isminin mitolojideki tanrılarla bir ilgisi yoktur. Bizim ülkemizde dünya denilmesinin sebebi ise arapça "dena" kelimesine dayanıyor. Arapçada dena alçak, yakın demek. Kuran-ı Kerimde de dünyadan "dunya" diye bahsedilmektedir. Her dilde farklı şekilde anılır. Avrupalılar "earth" kelimesini kullanır. Almanlar "erde" der. Orjinalinin arapça olduğu söylensede, Avrupa-Hint kökenli olduğu da ihtimaller arasındadır.

 

DÜNYA

Dünya isminin mitolojideki tanrılarla bir ilgisi yoktur. Bizim ülkemizde dünya denilmesinin sebebi ise Arapça “Dena” kelimesine dayanıyor. Arapçada Dena alçak, yakın demek. Kuran-ı Kerimde de dünyadan “Dunya” diye bahsedilmektedir. Her dilde farklı şekilde anılır. Avrupalılar “Earth” kelimesini kullanır. Almanlar “erde” der. Orijinalinin Arapça olduğu söylense de, Avrupa-Hint kökenli olduğu da ihtimaller arasındadır.

 

 


Mars kızıl gezegen olarak bilinir. Görüntüsü de ateş kırmızısıdır. İsmini Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alır. Yunan mitolojisinde ki dengi Ares'tir. Mars ismini alma sebebinin rengiyle alakalı olduğu düşünür. Kırmızı ateşi ve kanı hatırlattığından, savaş tanrılarıyla özdeşleştirilmiştir.

 

MARS

Mars kızıl gezegen olarak bilinir. Görüntüsü de ateş kırmızısıdır. İsmini Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alır. Yunan mitolojisinde ki dengi Ares’tir. Mars ismini alma sebebinin rengiyle alakalı olduğu düşünür. Kırmızı ateşi ve kanı hatırlattığından, savaş tanrılarıyla özdeşleştirilmiştir.

 

 


Jüpiter gezegenlerin en büyüğüdür. İsmi de büyük oluşuyla alakalı olan jüpiter, adını Roma mitolojisindeki Jüpiterden alır. Yunan mitolojisinde karşılığı Zeus'tur. Zeus ve Jüpiter en büyük ve güçlü tanrı oluşlarıyla bilinir. 

 

 

JÜPİTER

Jüpiter gezegenlerin en büyüğüdür. İsmi de büyük oluşuyla alakalı olan Jüpiter, adını Roma mitolojisindeki Jüpiter’den alır. Yunan mitolojisinde karşılığı Zeus’tur. Zeus ve Jüpiter en büyük ve güçlü tanrı oluşlarıyla bilinir. 

 

 

 


Gezegenler arasındaki en büyük ikinci gezegen olan Satürn'ü önemli yapan sahip olduğu halkasıdır. Satürn'ün halkaları gizemini hala korumaktadır. İsmini Roma mitolojisindeki Satürn'den alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Koronos tanrısıdır. Kronos tanrısı zamanı temsil etmektedir, hatta kronoloji kelimesi de buradan gelir.  

 

SATÜRN

Gezegenler arasındaki en büyük ikinci gezegen olan Satürn’ü önemli yapan sahip olduğu halkasıdır. Satürn’ün halkaları gizemini hala korumaktadır. İsmini Roma mitolojisindeki Satürn’den alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Koronos tanrısıdır. Kronos tanrısı zamanı temsil etmektedir, hatta kronoloji kelimesi de buradan gelir.  

 

 


Uranüs'ü diğer gezegenlerden ayıran özelliği kutbunun güneş yönünde olmasıdır. Uranüs'ünde satürn gibi halkaları vardır. Tam on tane halkaya sahip olan Uranüs'ün halkaları sert kayalara benzetilmektedir. Görüntüsü gökyüzüne benzetilen Uranüs'ün adı gökyüzü tanrısı olan Uranos'tan gelir. Yunan tanrılarının atası olan Uranos, Kronos'un babası olarak bilinmektedir. 

 

 

 

URANÜS

Uranüs’ü diğer gezegenlerden ayıran özelliği kutbunun güneş yönünde olmasıdır. Uranüs’ünde Satürn gibi halkaları vardır. Tam on tane halkaya sahip olan Uranüs’ün halkaları sert kayalara benzetilmektedir. Görüntüsü gökyüzüne benzetilen Uranüs’ün adı gökyüzü tanrısı olan Uranos’tan gelir. Yunan tanrılarının atası olan Uranos, Kronos’un babası olarak bilinmektedir. 

 

 


Romada deniz tanrısı olarak bilinen Neptün, masmavi oluşundan dolayı bu isimle anılmaktadır. Yunan mitolojisinde karşılığı Poseidon'dur. Deniz ve nehirlerin tanrısı olan Poseidon, fırtınaların ve depremlerin sebebi olarak görülmüştür. 

 

 

NEPTÜN

Roma’da deniz tanrısı olarak bilinen Neptün, masmavi oluşundan dolayı bu isimle anılmaktadır. Yunan mitolojisinde karşılığı Poseidon’dur. Deniz ve nehirlerin tanrısı olan Poseidon, fırtınaların ve depremlerin sebebi olarak görülmüştür. 

 


 

Gözleriniz Plüton’u aramış olabilir. Plüton artık cüce gezegen olarak bilinmektedir. 24 ağustos 2006 tarihinden beri gezegen olarak görülmemektedir. Hatta dünyada yeniden gezegen yapılması için çeşitli kampanyalar başlatılmıştır. Gezegenler listesinde yer almasa da Plüton’un da isminin nereden geldiğine bir bakalım. 

PLÜTON

Plüton ismini Roma’nın yer altı tanrısı Plüton’dan alır. Kelime anlamı zenginlik olan Plüton, yer altı zenginliklerini temsil eder. Yunan mitolojisindeki dengi ölülerin tanrısı olarak bilinen Hades’tir. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here