Geyik ve Maymunların Cinsel Hayatları

0
22

Araştırmacılar, maymun-geyik etkileşimlerinin bu yılın başlarında verildiği bir rapordan sonra, başka bir maymun grubunda Japonya’da bir grup maymun için gözlemlenen yeni bir davranışın kar maymunları ve sika geyiği arasındaki cinsel etkileşimler ile de bir bağlantısı olabileceği düşünüldü.

Japonya’da bulunan  kar maymununun ve sika geyikleri ile alakalı  ilk raporu bu yılın başlarında açığa çıkarılmışken, bilim insanları, Japonya’daki Mino’daki düşündürücü etkileşimde bulunan ergen kadınları inceledikten sonra davranışın cinsel olduğuna emin olduklarını söylüyorlar.

Kanada’daki Lethbridge Üniversitesi’nden yapılan araştırmanın yazarlarından Dr Noëlle Gunst-Leca, “Makalemizde bildirilen maymun-geyik cinsel etkileşimleri, Minoo’daki yeni bir davranış geleneğinin erken aşamadaki gelişimini yansıtabilir” dedi.

 

Yakından ilişkili türler arasındaki cinsel etkileşimler çeşitli balık türlerinden maymun türlerine kadar birbirlerine yakın cinsel etkileşimler görüldüğü halde, Antarktika kürkü ile kral penguenler gibi uzak türler arasında cinsel saldırı bağları az bulunmaktadır. Ancak bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, Güney Japonya’daki Yakushima adasına bir Sika geyiğine dişi geni monte edilmiş bir erkek Japon makakanın ortaya çıktığı görüldü. Gunst-Leca, bu konuda neler olup bittiğinin net olmadığını söyledi. “Tek bir maymun ve bir geyik arasında tek bir anekdot olayıyla uğraşıyorlardı ve sağladıkları açıklama kısa, belirsiz ve bağlam dışındaydı” dedi. “Sonuç olarak, bu etkileşimin cinsel yapısını  açıkça göstermedi.” Gunst-Leca ve Meslektaşları, Cinsel Davranış Arşivlerinde yayınlanan son çalışmada, niyetlerin gerçekten hoşnutsuz olup olmadığını belirlemeye çözüm aradığını açıklıyor. Araştırmak için ekip Japonya’da Osaka’nın kuzeyinde Minoo’da kar maymunları davranışını kaydetti.       Ekibin sadece ergenlik dönemindeki dişi maymunların yapay geyiği keşfederek, ergenlik dönemi kadın maymunları arasındaki etkileşimleri cinsel etkileşimlerle karşılaştırdı. İkincisi iyi bilinen bir uygulamadır ve araştırmada ergenlik çağındaki kadınlarda olduğu gibi mevcut tek karşılaştırma, yetişkin erkek maymunlarda cinsel ilişki sağlamaz olarak görülmemiştir. Toplamda ekip, Kasım 2012 ile Ocak 2013 arasında altı maymun kuşu içeren maymunlar arasında, maymunların toplam 67 bindiği ile 12 başarılı etkileşim kaydetti. Ek olarak, maymunlar ve geyik arasında, görünüşte cinsel bir doğanın 13 başarılı etkileşimi, beş genç kadın ve toplam 258 bağlama içeren, Kasım ayı başında 2014 ve Ocak 2015 arasında kaydedildi. Hayvanların davranışlarının analizi, ergenlik dönemi kadın kar maymunları ile diğer kadınlar veya geyikler arasında, ne sıklıkta bu gibi konularda aradıklarını, eşlerini kurduklarını, eşleri üzerinde ne kadar zaman harcadıklarını ve hatta alıştırma yaptıklarını belirtirken açık bir fark olmadığını ortaya koydu. Beklendiği gibi maymunlar diğer maymunlara kıyasla daha sık geyiklerde otururlardı. Beklenmedik bir şekilde, pelvik saldırı, ortak bir geyik olduğunda daha yaygındır..Ekip, daha önce Minoo’da fark edilen maymun-geyik cinsel etkileşimlerinin olmamasına karşın, davranışın yeni bir geleneğin başlangıcı olabileceğini söyleyerek, ergen kadınların geyiğin sırtındakileri izleyip yerlerini almaya çalışacaklarını da ekliyor.Strasbourg Üniversitesi’nden Dr Cédric Sueur, bu yılın başlarında yayınlanan çalışmanın ortak yazarlarından biri, maymun-geyik irtibatlarının yeni bir ilişki olabileceğini söyledi.

Belki de sosyal olarak bulaşabilecek ve yayılabilecek yeni / yenilikçi bir davranış “dedi. “Maymunlar üreme mevsimindeki cinsiyet oranına göre bunu yaparlar: eğer dişiler erkeklerle görüşemezlerse, eşcinsel ilişkiler kurabilir veya bir geyik ile ilişki kurabilirler”. Ekip aynı zamanda, ergen kadınların geyikte kendilerine bakarken yüksek sesli aramalar yaptığını ve geyik diğer maymunlarla cinsel etkileşime girdiklerinde olduğu gibi vücut spazmları ve çığlıklar da dahil olmak üzere daha da arttığını tespit ettiler. Başarılı cinsel etkileşimler çoğunlukla yetişkin bir erkek olan bir erkek geyiğe aitti: maymunlar tarafından kurulan iki geyik ve üç genç erkek, onları yetiştirmek için yetiştirdiler.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here