Gerçek Yüzleriyle Daltonlar..

0
32

Red Kit’in başına bela olan Daltonlar.. Kısadan uzuna zekalarıyla ters orantılı olan sevimli ve haydut olarak gösterilen bu kardeşlerin nerden esinlendiğini merak etmiş olabilirsiniz bakalım bu karakterler nerden çıkmış..

Maurice de Bevere ve René Goscinny, 1800’lerin sonunda yaşamış Dalton Kardeşler’den ilham aldıklarında, bu haydutların bu kadar sevilip tutulacağını acaba  tahmin etmişler miydi bilemiyoruz. Dalton Kardeşler 5 Ekim 1892’de tarih sahnesinden çekildi. Ama başarılı çizer ve yazarları sayesinde hep bizimleler ve maceradan maceraya koşuyorlar.

Kanunsuzlar isimli macerada okurla buluşan ilk Daltonlar epey tehlikeliydi. Morris’in 1951’de çizdiği Red Kit’te Bob, Grat, Bill ve Emmett ile tanıştık.

İlk Dalton Kardeşler’in en kısa boylu ve tehlikelisi Bob’du. En uzun boyluları ise Emmett’ti. Kısa boyluları sevindirecek nitelikte uzu olanın aklı kısa olur diye bir mantık vardı. Morris bu maceranın sonunda Bob ve Grat’i Kansas’ta öldürdü. Emmett’i yaralayıp hapse gönderdi. Bill’i ise çatışmaya sokmamıştı. (Not: Ortada yatan ikili Bob ve Grat Dalton) Morris ve Goscinny bu macerada 1800’lerin sonunda Vahşi Batı’ya uzandı ve Daltonlar’ı gerçek hayatın süzgecinden geçirdi.

1800’lerin sonu Oklahoma, Kansas’ta geniş bir ailenin konuğuyuz. Beş kardeş, ilerde suçlu olacaklarından habersiz disiplinli bir anne babayla büyüdü. Çocukken İncil’den okunan parçalar ve ilahiler çok geçmeden yerini suç hikayelerine bırakacaktı.

Vahşi Batı’da tozu dumana katan Younger Kardeşler çetesi Daltonlar’ın hem akrabaları hem komşularıydı. İster istemez onların maceralarını yakından takip ettiler.

Daltonlar büyüyüp yetişkin olduklarında, ağabeyleri Frank, kanun adamı olmayı seçti ve Fort Smith Devlet Mahkemesi’nde polis şefi oldu. Ne yazık ki 1887’de kaçak viski meselesinde Smith-Dixon Çetesi tarafından öldürülecekti.

Ağabeylerinin yolunu izleyip kanun adamı olan Grat, Bob ve Emmett, bir süre sonra saf değiştirdi. Daltonlar maaşları ödenmediği için bu yolu seçtiklerini iddia ederken yetkililer bunu inkâr ediyordu.

1891 baharında Teksas Ekspresi, Wharton kasabasının az ilerisinde sessizce durduruldu. Kimse ne olduğunu anlamadı. Bazı yolcular uyanmadı bile. Henüz 20’lerindeki Bob, Emmett ve Grat Dalton trenin kasasını boşaltmıştı. Soygundan elde ettikleri 14 bin dolar çok geçmeden aralarında paylaşıldı.

Sonraki hedef Lelietta’da soyulan Teksas treniydi. Daltonlar, muhafızlarla dolu trenleri, durakları atlatıp ceplerini binlerce dolarla doldurmaya devam ediyordu.

Çok geçmeden bu pusulardan sıyrılmalarına Bob’un gazeteci sevgilisi Eugenia Moore’un yardım ettiği anlaşılacaktı. Moore doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle görüşüp gerekli istihbaratı Daltonlara ulaştırıyordu.

Uzun süre tren soygunlarına devam eden Daltonlar 5 Ekim 1892’de biraz daha macera istediler. Yanlarına iki kişi daha aldılar. Bu sefer hedefleri, çocukluklarını geçirdikleri Coffeyville’deki iki bankaydı. Yani orada onları herkes tanıyabilirdi.

Silahlı ve takma sakallı beş adam, aynı anda iki bankaya girdi. Bob ve Emmett, First National Bank’ı, Grat ve diğerleri de Condon Bank’ı soyacaktı. Bill çatışmada yer almıyordu. Ama plan tutmadı.

kasabadakiler tehlike kokusunu alınca Daltonlara karşı silahlandı. Her şey kısa sürede oldu bitti; bir anda silahlar patladı. Ellerinde para torbalarıyla kaçmaya çalışan Daltonlar bu sefer tuzağa düşmüştü.

Grat ve Bob oracıkta öldü. Ağır yaralanan Emmett, iyileştikten sonra ömür boyu hapse mahkûm oldu. 15 yıl sonra ise afla serbestti. Çatışmada yer almayan Bill Dalton hakkında ise herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Kasaba halkı dört kaybıyla birlikte Daltonları 5 Ekim’de tarihe gömdü. Ta ki Morris hatırlayana kadar.

Morris 1940’larda Red Kit’i yarattığında Dalton Kardeşleri anımsayıp yalnız kovboyla olan bir maceraya bizleri kattı. Böylece Daltonlar sıradan bir çete olmaktan kurtulup dünya çapında bir şöhrete ulaşacaklardı.

Daltonlar her maceranın sonunda Red Kit tarafından enselenip hapishaneye taş kırmaya gönderildi. Morris’in çizgileriyle ve Goscinny’nin anlatımıyla onlar artık korkunç haydutlar değildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here