Gerçek Aşk Nedir? İlk Görüşte Aşk Var Mıdır?

1

AŞK

Evet dostlar herkese merhabalar, bugünkü konumuz aşk. Belli bir tanımı olmayan herkesin nazarında farklı farklı anlamlar barındıran bir kelime, kavram. Sahi hiç düşündünüz mü?

”Aşk nedir ?” diye.

Soru belli, cevap belli değil soru mu yanlış desek acep, hayır hayır öyle yapmayacağız sonuç itibariyle bir sorunun bir çözüm yolu olmasa da bir cevabı vardır, her ne kadar aşk için verilen cevaplar farklı gibi gözükseler de temelde aynı manaya gelmektedirler.

Aşkın tanımını yapabilir miyiz maalesef ki dostlar bu mümkün değildir.  Bizim için ne anlam ifade ettiğini kaleme alabiliriz. Bizden önce Turgut’lar, Edip’ler, Behçet’ler, Özdemir’ler, Mahsuni’ler, Veysel’ler  farklı farklı aşkın kendileri için ne anlam ifade ettiklerini yazdıklarıyla çizdikleriyle anlatmaya çalışmışlardır.

Bu gün kalem bizim elimizde uzun soluklu bir yazı olacak, çayınızı ve kahvenizi hazırlayın ve buyurun başlayalım.

Bana göre aşk var var lakin maalesef ki herkese nasip olmadığı kanısındayım. Binlerce insan içinden birini seçip bağlanmak, diğer tüm seçenekleri bir kalem de çizip atmak, evet evet aşk bu bence doğru insanı bulduktan sonra sadece kendisini, eşine bağlamak onsuz yapamamak, her daim yanın da olsun istemek. Uzağındayken bile hayallerinde olsun mesafelerin kıymeti harbiyesi olmasın demek aşk.

Aşk aramakla bulunur mu ?

Bulunmaz!

Aşk öyle bir anda karşınıza çıkar ki kendinizi unutursunuz, mideniz de kelebekler uçuşur, onu gördüğünüz vakit kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi atmaya başlar.

İlk görüşte aşk olayı biraz kulağa uçuk gelse bile bu mümkün, düşünsenize bir birlerini daha önce hiç görmemiş bir kız ve bir erkek birbirlerini gördükleri ilk andan itibaren birbirlerini beğenebiliyor, hatta ve hatta bu sadece bir beğenmeden ibaret kalmayıp tanımak istiyorlar, ki bahsettiğimiz olay eğer ilk görüşte aşk ise birbirlerini tamamlayan iki farklı insandan bahsediyoruz demektir bu.

Uzun uzadıya bir ilişkiye başlıyorlar ve birbirlerinin bazı özelliklerini törpülemeye başlıyorlar değişmiyorlar lütfen yanlış anlaşılmasın bu söylediğim bir birlerini tamamlamaya çalışıyorlar ki eğer doğru insan ise bu kişi birbirlerini tamamlayıp çok güzel ve temelleri sağlam bir ilişkiye başlıyorlar.

Eğer ilişki de kişiler birbirlerini değiştirmeye çalışırlarsa bu ilişkinin ömrünün pek uzun olacağını sanmıyorum çünkü hiç bir insan değişmez, olduğu gibi kabullenmek zorundayız en doğal hali ile ne güzel söylemiş eskiler:

İçin ne ise dışın da o olsun..

Gerçek aşkı yaşarken maske takmak istemezsin, sevdiğin ile samimi ve içten olmak istersin.

Ben şimdilerde yaşanan gönül eğlendirmek ve zaman öldürmek için yaşanılan ilişkilerden, sırf aynı ortamı paylaştıkları için tanışıp sadece bir beğeniden ibaret olan samimiyetsiz kısa vadeli ilişkilerden bahsetmiyorum, bunlar bugünkü yazımızın konusu değil.

Bu gün yazıp çizdiğim her şey gerçek aşkı anlatmak için.

Tanıdığım ve tanımadığım kişilere ”Gerçek Aşk nedir ?” diye sordum.

Hepsinin ortak bir tepkisi oldu, masum bir tebessüm ardından gelen farklı farklı onlarca cevap.

Tebessüm insana yakışan en güzel süstür. Aşk gibi samimiyet gibi.

Duymayanınız yoktur hemen hemen Leyla ile Mecnun hikayesini, bilmeyenler için kısa bir bölümünü anlatmak istiyorum.

Zamanın da Leyla ile Mecnun’un aşkı dillere destan olmuş kulaktan kulağa zamanın padişahına kadar gitmiş bu aşk hikayesi, padişah aşkından dağları delen Mecnunu huzuruna çağırtmış. Ardından dört bir yana haber salıp Leylayı da huzura çağırtmış. Huzurunda Leyla ile Mecnunu görüp çok şaşırmış padişah ve Mecnuna dönüp ”Senin uğrunda dağları deldiğin çöllere düştüğün Leyla bu mu?” görünen o ki padişahın gözünde pek bir anlam ifade etmiş olmasa gerek Leyla. Yalnız Mecnunun verdiği cevap manidardır.

”Padişahım siz bir de benim gözümden ona bakın” demiş.

Yahu aşk cidden güzel şey..

Aşkın elle tutulur bir tanımı yok ki şey deyip geçiştirmekte olmaz.

Ama Aşk sevdiğinin gözlerinde müebbet hapse güle oynaya razı olmaktır. Bir defa tuttuğu eli bir ömür bırakmamak, söz verip sözünden dönmemek. Bu böyle uzar uzar gider.

Gerçekten açık uçlu bir başlık aşk düşünsenize şarkılarda ”Ekmeği tuza banıp banıp yer gibi” gibi diyeni bile var.

Her neyse kendi hayatımdan kısa bir bölüm anlatmak isterim, hayır lütfen ben daha gerçek aşkı bulamadım kendi hayatımdan bir bölüm anlatmamın sebebini öğreneceksiniz.

Uzun uzadıya anlatıp sizleri sıkmak istemiyorum, benim bir ilişkim oldu, tabi bu ilişkinin öncesinde de birçok ilişkim birlikteliğim oldu ama bu son ilişkim diğerlerinden farklıydı, neden?

Bu bahsettiğim ilişkiden önceki ilişkilerim gönül eğlendirmek, zaman geçirmek üzerine kurulan ilişkilerdi, zaten çoğu kısa vadeli olurlardı. Yalnız bu son ilişkim öyle değildi yani benim açımdan öyle değildi, gerçekten sevdiğimi biliyorum ama gerçekten sevmenin gerçek bir aşk için yeterli olmadığını gördüm. Aşk bir bütündür siz ne kadar çok severseniz sevin karşı taraf sizi, sizin kadar sevmiyor ise bu gerçek aşk değildir. Ayrıldığımızın ilk zamanları çok üzülüyordum gerçekten çok üzülüyordum diğer yarımı kaybetmişcesine.

Bir gün üstada sormuşlar; ”Sevmek mi güzeldir, sevilmek mi ?”

”Sevmek güzeldir evlat,” demiş.

Neden diye sorulduğunda ise verdiği cevap manidar;

”Evlat hiç bir zaman gerçekten sevildiğini anlayamazsın ama sevmek öyle mi ?”

Evet dostlar ben de zamanında en güzel duygulardan biri olan sevmeyi tattım, emin olun iliklerime kadar hissettim sevgimi ama karşı tarafın sevgisinden hiç bir zaman emin olamadım. Evet ben samimiydim ama karşı taraf öyle değilmiş, anlayacağınız dostlar gerçek aşkı bulmak kolay değil zaten aranınca bulunacak bir şey olmadığını da öğrendim. İlk zamanlar çok üzülen ben şimdilerde hiç bir şey hissetmiyorum. Her gün aynı sınıfta olmamıza rağmen bir kere olsun yüzüne bakmıyorum, her gün aşkla baktığım yüze bir gün nefretle bakacağım hatta ve hatta bir gün hiç bakmayacağım aklıma bile gelmezdi.

Ama dostlar hayal kırıklığı yaşayıp bir daha sevmem demeyin, unutmayın en güzel çiçekler mezarlıklarda yetişir.

Şimdilerde sadece dua ediyorum ALLAH’a doğru kişiyi karşıma çıkarsın diye.

Sevgili dostlar bir gün gerçek aşkı bulmanız dileğiyle. ALLAH’a emanet olun, insan ALLAH’a emanet ettiğini görmeden ölmezmiş bir gün bu yazıyı okuyan her kim isen seni görmek dileğiyle..

Muhammed Turan

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here