George Edward Moore ve Sağduyu Felsefesi

0
21

George Edward Moore, 4 kasım 1873 yılında dünyaya gelmiştir. George, en çok ahlak bilgisi üzerine çalışmalarını sürdürmüştür ve düşünceleriyle tanınan bir filozof haline gelmiştir. İdealizme şiddetli bir şekilde karşıdır. Aynı zamanda George, analitik felsefenin kurucularından birisidir.

George‘nin görüşüne göre ahlakın temel kavramı iyidir. Buna inanan ünlü düşünür aynı zamanda iyinin ne olduğu hakkında görüşlerde de bulunmuştur.

George‘a göre tanımlanamayan, analiz edilemeyen, fakat belirli şeylerin ya da durumların bir sırrı vardır. Bu gibi durumların ahlaki sezgi diye adlandırılan ve aslında doğal olmayan bir niteliği olduğuna inanmıştır. Yalan söylememek, görevlerini yerine getirmek ya da iyilik adına yapılmış her şey bu görüşe göre aslında iyilik niteliğini oluşturan ve varlığını korumasına sebep olan eylemler ya da davranışlardır.

George Edward Moore, idealizme çok ciddi eleştirilerde bulunmuştur ve aynı zamanda sağ duyunun savunuculuğunu yapmıştır. Kimi zaman anlatmak istediği şeyleri kanıtlamakta zorlanmıştır ve cevaplayamamıştır. Ancak hayatının sonuna kadar ortalama derecede bir insanın dış dünya ile ilgili görüşünün doğru olduğunu savunmuştur.  Sağduyunun normal dünyanın doğasıyla ilgili görüşlerinde oldukça kararlı kalmıştır. Bu kararlı düşüncelerini sonuna kadar metafiziksel ya da kuşkucu düşünceler karşısında savunmuştur. Eğer ortada felsefe içeren herhangi bir zorluk ya da problem söz konusu ise George’a göre problemin nasıl çözüleceğini düşünmeden önce o problemi yaratının ne olduğunu, bir diğer deyişle problemin çıkmasına sebep olan gerçek nedenleri bulup gözden geçirilmesi gerekir.

Ünlü Filozof George Edward Moore 24 ekim 1958 yılında vefat edip aramızdan ayrılmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here