Gentest Nedir?

0
Gentest nedir neye iyi gelir? Sağlıklı hayatın ipucunu veriyor!
Gentest nedir neye iyi gelir? Sağlıklı hayatın ipucunu veriyor!

Gentest nedir? Gentest ne işe yarar? Gentestin amacı nedir? Mevzu sağlıklı başka bir deyişle nitelikli ve uzun süreli bir hayatsa bir çok yöntemi deniyoruz. Özellikle bireylerin genetik yatkınlıklarının bulunduğu tehlikeli hastalıklardan kendilerini koruyabilmeleri için uygun hayat tazı oluşturmaları gerekmektedir. Gentest hakkında merak edilenleri Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş anlattı…

Birbirine benzeyen beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına rağmen bir bireyde görülen bir hastalığın öbüründe görülmemesinin esas sebebinin genlerde gizli olduğunu söyleyen Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş, Bu sebeple, birebir aynı hayat stiline sahip iki bireyden birinin tutulduğu bir hastalığa, öteki şahıs yaşamı süresince yakalanmayabilir.” dedi.

Eşit ölçüde tatlı yiyen iki bireyden biri diyabet hastası olurken ötekisinin olmaması, aynı ölçüde yağ harcayan iki bireyden biri yüksek kolestrol sebebiyle kalp krizi geçirirken ötekisinin kalbine ait bir şikayetinin bulunmaması gibi misallerde de görülebileceği gibi, genetik yatkınlık, hastalık yaradılışında kritik bir noktadadır.

gentest

Örneğin, kimimizin değişik kanser cinslerine, kimimizin kalp damar hastalıklarına, kimimizin ise Alzheimer’a genetik olarak yatkınlığı vardır. Şahsi korunma sistemi, şahsa atalarından miras diyebileceğimiz bu hastalıkların ortaya çıkmasını başka bir deyişle ilgili genlerin çalışmasını yasaklayabilir. Bireyin bir hastalığa genetik yatkınlığı bulunmasına karşın, buna uyumlu olmayan bir hayat stili sürüyorsa, akciğer kanserine yatkın bir bireyin sigara içmesi gibi, hastalık kaçınılmaz bir hale gelir. Bunu ‘hastalık eşiğinin geçilmesi’ olarak belirliyoruz. Günümüzde vefatların büyük bir kısmını oluşturan kalp hastalıkları, kanserler, diyabet, osteoporoz, beyin-damar hastalıkları da bu eşiğin geçilmesi, başka bir deyişle genetik etkenlerin yanında hayat stili ve etraf ile alakalı etkenlerin de toplanmasıyla oluşur.

 HASTALIĞI ATLATMADAN SAĞLIKLI BİR HAYAT…

Şahıslar genetik yatkınlıklarını öğrenirler ve buna uygun bir hayat tarzını benimserler, tehlike taşıdıkları hastalıklara karşı önlem alabilirler. Böylece hayatlarını aile büyüklerinde ya da akrabalarında bulunan kronik rahatsızlıklardan uzakta sürdürebilirler. Biz Gentest ismini verdiğimiz şahsa özel tıp modelini tam da bunun için geliştirdik. Yalnızca kan ve idrar örneği vererek faydalanılabilen Gentest sayesinde, bireyin genetik yapısını son derece detaylı bir şekilde çıkarabiliyoruz. Buna ek olarak, çevresel etmenleri tanımlamak üzere hayat stili tahlili de gerçekleştiriyoruz. Neticesinde, kalıcı hayat stili farklılıkları, beslenme ve fiziksel etkinlik teklifleri sunuyoruz. Böylece şahıslar bir anlamda kendilerine özel bir kullanım rehberine sahip olarak ölümcül hastalıklardan korunmanın yanında, yaşlanmayı da yavaşlatabiliyor, fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulabiliyor, düşünsel, fiziksel, cinsel performansları keskin biçimde çoğalmış olarak hayatlarını sürdürüyorlar.

GENTEST..

Fertlerin genetik yapıları istikametinde sıhhatli, fit, uzun, nitelikli ve dinamik hayat sürmelerine takviyeci olan Gentest, ‘şahsa özel tıp’ kavramının ilk somut örnekleri arasında yer almaktadır. Yoğun Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye’de geliştirilmiştir. Gentest, bireylerin ülkemizde ölümlere en çok neden olan hastalıklarla ilgili genetik olarak taşıdığı özel yatkınlıkları araştırmakta, birliktesi son derece detaylı bir hayat stili tahlili de gerçekleştirerek, elde edilen neticeler paralelinde kalıcı hayat stili farklılıkları, beslenme ve fiziksel etkinlik teklifleri sunmaktadır. Gentest’in yaş gruplarına, özel gereksinimlere ve iş gruplarına göre ayıran bir çok değişik cinsi bulunmaktadır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here