Genital Bölge Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Var…

0
34
Genital bölge pakliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir tuvalete gidince...
Genital bölge pakliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir tuvalete gidince...

Cinsel hastalıklardan korunmak için bayanların ekstra itina göstermesi gerekiyor. Genital bölge temizliği için kesinlikle uygulanması gereken kurallar vardır. Peki genital bölge temizliği nasıl yapılır? Genital bölge temizliği yapılırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte altın kurallar…

GENİTAL BÖLGENİZİ SAKIN DEVAMLI YIKAMAYIN

Genital bölgenin sık sık yıkanarak hijyen sağlanmaya çalışılması, bilinenin  aksine vajinanın asit dengesinin hasar görmesine neden olur. Ayrıca mantar gibi enfeksiyonlara karşı ıslak kalmamalıdır.

HEKİMİNİZ ÖNERMEDİKÇE VAJİNANIN İÇİNİ YIKAMAYIN

Hekiminiz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya girişmeyin.  Vajina, kendini devamlı yenileyen bir uzuvdur. Bu sebeple vajinanın içine kimyasal ürün sokularak “temizlik” yapılmaya çalışılması anlamsızdır ve vajinanın laktobasil/asit civarının hasar görmesine neden olabilir. Bu mahsullerle dış genital bölgenizi arınmanızda bir mahzur yoktur. Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanarak hijyen sağlanmaya çalışılması vajinanın laktobasil/asit civarının hasar görmesine sebep olabilir.

TUVALETTE DİKKAT

Tuvalet sonrası temizlikte ise temizleme işleminin önden arkaya vajinadan makata doğru yapılması çok önemlidir. Temizliği makattan vajinaya doğru yaptığınızda dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.

GENİTAL BÖLGE KURU OLMALI

Mantar ve öteki bakterilerin nemli ve sıcak etraflarda daha basit üremesi sebebiyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir. İç çamaşırınızı günlük değiştirmek, naylon yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, dar; pantolon, çorap ve iç çamaşırı kullanmamakla bunu sağlayabilirsiniz.

CİNSEL İLİŞKİ SONRASI…

İlişki sonrasında ve öteki tüm zamanlarda idrar yapma lüzumu ortaya çıktığında ertelenmemelidir. İdrar lüzumu ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon üretmek için “zaman” bulurlar. Oysa idrar yapılması bakterilerin idrarla beraber bedenden atılmasını sağlar. Tam hazır olunmadan yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlanmamalıdır. Bu tedbir mekanik tahrişe sebep  vermemek açısından çok önemlidir. Gerekirse hekim teklifine göre kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

KONDOM KULLANMAYI İSTEMENİZ EN DOĞAL HAKKINIZ

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH açısından tehlike altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde eşinizin kondom kullanmasını istemek sizin en doğal hakkınızdır. Bunu sağlayamayacağınızı düşündüğünüzde bayan prezervatifinden yararlanabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça tesirlidir. Lakin bu iki usul kıl köklerinin enfeksiyonunu basitleştirir ve genital bölgenin daha basit tahriş olmasına neden olur. Genital bölge için geliştirilmiş aletlerden yararlanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölgeleri, enfeksiyona ve tahrişe duyarlı bayanlarda daha iyi bir alternatif olabilir.

TUVALETTE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kâğıtlar ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta ve hatta büyük marketlerde bu kâğıtlar herkesin cebinde taşıması için uygun bir biçimde ambalajlanmış olarak satılmaktadır. Bu kâğıtları kesinlikle kullanmalısınız. Tuvaletlerde öteki bir problem de tuvaletin içindeki lekeli suyun sıçrayarak genital bölgeye dokunmasıdır. Bunu önlemek için lekeli suyun üzerini tuvalet kâğıdıyla kaplayabilirsiniz. Bunu yapmak muhtemel olmadığında dezenfektan madde kapsayan “mavi su verici tabletlerden” faydalanabilirsiniz.

JİNEKOLOĞA DÜZENLİ GİDİN

Her bayan düzenli olarak jinekolojik kontrolünden geçmeli aynı zamanda bulgu ve belirtilere duyarlı olmalıdır. Bayanlar hiçbir problemi olmasa bile senelik jinekolojik kontrolü için müracaat etmelidirler. Bu, bulgu vermeyen veya geç bulgu veren hastalıkların tanı ve tedavi açısından çok önemlidir. Genital sistem enfeksiyonları erken tanı konduğunda başarılı bir biçimde tedavi edilebilirken, tanının gecikmesi Fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabilir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here