Genelev Patroniçesi Matild Manukyan

0
21

 

Kendisini hemen hemen herkes bilir tanır..Genelev işleterek kazandığı paralarla vergi rekortmeni olarak bilinir. Nasıl başlamış bu işe nasıl bulaşmış gelin hep beraber 1914 yılında İstanbul’da doğan
İstanbullu aristokrat bir ermeni ailesinin kızı olan Matild Manukyan‘ı tanıyalım ..

ilk Notre Dame de Sion’u bitirmiştir. İş hayatına, sosyete terziliği ile başlayıp, eşinin ölümünün ardından, oğluyla tek başına kalmıştır.  Açtığı atölyede kıyafet dikerek para kazanıyordu. Ama daha sonra  Karaköy’de babasına ait binaları, genelev işletmecilerine kiraya vermeye başlayınca buradan alacağını ödemeyen bir kiracısının aracılıyığla geneleve ortak olmuş oldu.. Yaptığı iş tabikide memnuniyetle karşılancak değil, topluma zararı dokunacak bir eylem olsada müşterisi bol olmuştur çok tutulmuş..Peki burda suçlu kim şimdi..? Nefsine yenilen kişi mi ortamı hazırlayan kişi mi…? Neyse bunu size bırakayım..

 

Ve bir gün 27 Eylül 1995’te koruması Mehmet Urhan’ı hedef alan bir saldırı düzenlenmiştir. Ağır şekilde yaralanan Manukyan, olayı şöyle anlatıyor; “O saldırı bana değil, korumam Mehmet Urhan’a karşı düzenlenmiş bir saldırı idi Mehmet benden iş isterken İstanbul Bankası’nda Özer Çiller’in kuryeliğini yaptığını söylemişti. Ama ben Mehmet’in düşmanı olacağını nereden tahmin edeyim. Yaralandıktan sonra beni acilen Şişli Etfal’e kaldırmışlar. Orada ilk müdahaleden sonra Florance Nightingale Hastanesi’ne kaldırıldım. Burada sol bacağımdan 7 kez ameliyat edildim. Şu anda bacağıma bir alet taktılar. Kemikler tekrar eski hale gelsin diye.” Çok söylenildiği için sizlerede aktarmak istedim..


Matild Manukyan, gayrimenkulleri hakkında kendisine sorulan bir soruya da, Yalova Gazipaşa caddesi üzerinde 200e yakın daire, 1993 yılında da Antalya ve Alanyada 5 yıldızlı Bilion ve Elegans otellerini aldığını, Almanyada ise 100 yataklı bir otel yaptırdığına dair cevap veriyordu. Gazeteci Okhan Şentürk’e, bu otel için 1 milyon dolarlık yatırım yaptığını belirtip, Manukyan, İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yaptırdığı fabrikanın tekstil, ambalaj ve emaye olmak üzere üç ayrı iş kolunda ihracat yapacağını söylüyordu..

Matild Manukyan, Kıbrıs ve İstanbuldaki bazı yatırımları hakkında da şu bilgileri veriyordu; “Feriköyde yeni bir iş hanı yaptırıyorum. Avcılarda da işhanı ve daire inşaatlarım sürüyor. Bunlar bir yıl içinde biter. Ayrıca, Şişli Adliyesinin altındaki dükkanlarımı kuyumcular çarşısına dönüştürmeyi planlıyorum. Kıbrısa gelince, Polat Holdingin Girnede yaptırdığı villalardan 10’u bana ait.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yakın dostluğu olan birisiymiş. !  Her yılbaşında herkesten önce ondan tebrik kartı gelip hastalandığında sürekli ararmış. Yakınen ilgilenirmiş …”Manukyanın iflastan kurtardığı üç iş adamı, Çinde yaptırdıkları Manukyan’ın heykelini ünlü işkadınının evinin bahçesine dikmişlerdir. Manukyan, bu konuda, iş adamlarının ismini vermeyerek ibadet ve ticarette gizliliğin esas olduğunu belirtmiştir..

Manukyanın son mal varlığı şöylemiş; Yalovada 200 daire, İstanbulda 500 daire, 70 işhanı, İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bin dönüm arazi üzerine kurulu tekstil, ambalaj ve emaye fabrikası, Bir adet Rolls Royce marka otomobil, 4 adet son model BMW ve Mercedes marka otomobil, 1993 yılında aldığı Kalamış Yat Limanında demirli 18 metre uzunluğunda Sang Harmony adlı bir yat, Girnede 10 adet villa, Antalya ve Alanyada 3 adet 5 yıldızlı otel, Sinema Sanatçısı Sezer  Sezinden 1993 yılında aldığı Büyükadada bulunan bir köşk, Çeşitli vakıflara bağışladığı 70in üzerinde daire, değeri trilyonları bulan çok sayıda mücevher ve ziynet eşyası…

 

Ve bu kadar zenginlik’e herkesin birgün veda etmesi gibi o da veda etmiştir.. 17 Şubat 2001’de  evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 87 yaşında ölen, vergi şampiyonu genelev patroniçesi Matild Manukyanyakınları ve evlerinde çalışan hayat kadınlarının gözyaşlarıyla toprağa verilmiştir..

 

Umarız gelecek kuşaklar bu tür işlerde değilde daha hayırlı ve faydalı  işlerde  sorumluluk alıp yükselip tarihte bir iz bırakırlar..

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here