Genç Bir Yıldız: Hakim Ziyech

0

Hakim Ziyech’in Kariyeri

19 mart 1993 yılında Hollanda’da  dünya’ya gözünü açan Hakim Ziyech çok küçük yaşlarda futbola başlamıştır. İlk olarak ASV Dronten de futbola başlamış ve burada 2004 yılına kadar oynamıştır ve daha sonra Heerenveen‘ in altyapısında kariyerine devam etmiştir.

1 Temmuz 2008 yılında Heerenveen Youth takımına yükselen Ziyech, aynı yıl Heerenveen U17 yükselerek kariyerine devam etmiştir. Burada 2 yıl daha devam ettikten sonra Heerenveen’in U19 takımına kadar  yükselen genç yıldız burada 25 maçta 1 gol atmış 1 de asist yapmıştır. Daha sonra burada 2 yıl daha devam ederek Heerenveen’in U21 takımına yükselmiştir. U21 maçlarında 31 maça çıkan 14 gol ve 1 asist yapan Hakim Ziyech bu performansıyla Heerenveen’in A takımına çıkmayı başarmıştır. A takımda da 46 maça çıkan Hakim Ziyech 13 gol atmış 11 tane de asist yapmıştır. Genç yaşına rağmen mükemmel performans sergileyen genç futbolcu 18 Ağustos 2014 yılında 3.5 milyon € karşılığında Twente’ye transfer olmuştur. Twente’de harika bir  sezon geçiren Hakim Ziyech burada 76 maçta 34 gol atıp 30 asist yaparak harika bir performansa imza atmıştır.

Bu performansı sonucu bir çok kulübün dikkatini de çekmiştir. Ligimiz ekiplerinden olan Fenerbahçe de bu performansı sonucu genç futbolcuyla ilgilenmiş fakat ne kadar uğraştıysa da gerek kiralama veya satın alma konusunda anlaşamaması ve ayrıca UEFA’nın  Fairplay kurallarından dolayı transfer edememiştir. Bunun sonucunda Hakim Ziyech  30 Ağustos 2016 yılında 11 milyon € karşılığında AFC Ajax’a transfer olmuştur. Hakim Ziyech Ajax formasıyla 75 maçta 16 gol atıp 32 tane de asist yapmıştır. Ve kariyerine hala burada devam etmektedir. Ayrıca Hakim Ziyech UEFA Avrupa Liginde 2 si Twente 13’ü Ajax forması olmak üzere 15 maça çıkmıştır. Ajax’la bu kulvarda 2 gol atmış 5 de asist yapmıştır. Ayrıca Hakim Ziyech Ajax formasıyla 2 kere de UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde görev almış 1 de asist yapmıştır.

Hakim Ziyech’in milli maçlar grafiği de oldukça başarılıdır. İlk olarak 29 Şubat 2012 yılında Hollanda U19 formasını sadece 1 maç giymiştir. Daha sonra 3 kez Hollanda U20 formasını da giyen Hakim Ziyech 1 de gol atmıştır. Hollanda U21’de de 4 kez forma giyip 2 gol attıktan sonra Hollanda milli takım formasını bir daha giymemiştir. 9 Ekim 2015 yılından beri Fas formasını giyen Hakim Ziyech burada 13 maça çıkmış ve 7 de gol atmıştır. Daha henüz genç yaşta olmasına rağmen böylesine güzel futbolu her seferinde kendisine katkı yapmaktadır. Futbolda 10 numara, sol açık, merkezi ortasaha mevkiilerinde oynayan ve şu anki piyasa değeri 20 milyon € olan ve ayrıca Ajax ile sözleşmesi 30 Haziran 2021’e kadar devam eden Hakim Ziyech’in gelecek yıllarını merakla bekliyoruz.

Not: Fenerbahçe  özellikle o yıllarda 10 numara dediğimiz  pozisyonda bir oyuncuya çok ihtiyacı vardı  ve bu konuma Fenerbahçe  icin o zamanda getirilebilecek en iyi futbolculardan biri de Hakim Ziyech idi. Fakat finansal sorunlardan dolayı bu transferi gerçekleştirememiştir. Bir düşünelim  Fenerbahçe  hala o mevkiide eksiklik yaşıyor ve yaşı şu an 24 olan ve bu kadar artı bir futbol oynayan bir oyuncunun Fenerbahçeye  katkısı  kesinlikle kaçınılmaz  olacaktı. 

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Ahmet KAYA
Ankara Üniversitesi(ingilizce) ilahiyat
Ahmet Kaya
Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here