Genç Beyinleri Üzerine Yapılan Muazzam Çalışma

0
15

 

Genç Beyinleri Üzerine Yapılan Muazzam Çalışma Akıl Hastalığının Kökenlerini, Uyuşturucu İstismarının Etkilerini Ortaya Çıkarabilir

Chya, henüz 10 yaşında bile değilken, geçenlerde Baltimore’daki Maryland Tıp Okulu’nda alışılmadık bir gün geçirdi. Bellek ve diğer beyin ile ilgili becerilerini test etmek için tasarlanmış video oyunları oynarken “serin” bir beyin tarayıcıda bulunduğu sırada diğer noktalarda, bir iPad’de yaşamı ve sağlığı hakkında birçok soruya cevap verdi. Resim çekmeyi, hip hop’u ve evcil hayvanları Chihuahua’yla oynamayı seven Baltimore’un 3. sınıf öğrencisi Chya, artık genç beyin gelişiminin benzeri görülmemiş bir muayenesinde kayıtlı 6800’den fazla çocuktan biridir. Ergen Beyni Bilişsel Gelişim Çalışması (ABCD Çalışması), 2 yıllık kayıt dönemini Eylül ayında tamamlayacak ve bu ay 4500 erken katılımcının verilerin serbestçe erişilebilen, anonimleştirilmemiş bir veritabanına aktarılmasını sağlıyor. Sonuçta, çalışma, 9 ve 10 yaşlarındaki çocuklardan genç erişkinlere doğru büyüdükçe on yıl boyunca 10.000 çocuğu takip etmeyi amaçlıyor.Maryland, Bethesda’daki Ulusal Sağlık Enstitülerinde (NIH) çeşitli enstitüler tarafından sağlanan 300 milyon dolarlık ilk desteğin desteğiyle, Birleşik Devletlerin çevresinde 21 noktada bulunan ekipler, bu genç beynin yapısını ve aktivitesini kaydetmek için düzenli olarak MR makineleri kullanmaktadır. Ayrıca DNA gibi biyolojik örneklerle birlikte her çocuğa ilişkin psikolojik, bilişsel ve çevresel veriler topluyorlar. Sağlıklı ergen beyin gelişiminin ilk standartlaştırılmış kriterlerini sağlamanın yanı sıra, bu bilgi bilim insanlarının madde kullanımının, spor yaralanmalarının, ekran saatinin, uyku alışkanlıklarının ve diğer etkilerin olgunlaşan bir beyne nasıl etkileyebileceğini veya etkilenebileceğini araştırmalarına izin vermelidir.”Bu alandaki bir çok çalışma, çeşitli şekillerde yanlış davranışa girdikten sonra gençleri yakalamaya eğilimli olduğumuz gerçeğinden rahatsız.Şimdi çocukları riskten etkilenmeden önce takip ettik. Davranış alarak inanılmaz derecede zengin bir veri kümesi olacak “diyor Minneapolis Üniversitesi Minnesota Üniversitesi’nden klinik nörobilimci Monica Luciana, ABCB’nin ana araştırmacı (PI) araştırması sitesidir.Alkol ve uyuşturucu kullanımının etkilerini açıklığa kavuşturmak, araştırmanın önde gelen fon sağlayıcıları için önemli bir hedeftir: Ulusal İlaç İstismarı Enstitüsü (NIDA) ve Ulusal Bethedda Alkol Kötüye Kullanma ve Alkolizm Enstitüsü (NIAAA). “Bu soruları ele almaya çalışmak aciliyet” diyor. NIDA Direktörü Nora Volkow, araştırmanın arkasındaki asıl aktör. O çeşitli eyaletlerde eğlence marihuana son yasallaştırılması, çalışma özellikle zamanında yapar, diye savunuyor. Diğer çalışmalar genç beyin gelişimini izlemek için MR’ı kullandı.

Avrupa’nın IMAGEN 2000 yılındaki 14 yaşındakilerden kayıt yaptı ve onları son on yılda aralıklarla taradı.Ve NIAAA, alkolün etkileri üzerine bir araştırmayı finanse ediyor, yılda bir kez 800 yıldan fazla gencin beynini 4 yıldır görüntüler. Volkow, ABCD’nin “şimdiye kadar en büyüğü olacak” dedi.”Testler açısından daha uzun ömürlü, daha genç başlar ve çok daha kapsamlı”. Her 2 yılda bir, araştırmacılar Chya ve diğer konuların beyin yapılarını görüntüleyecek ve hafıza, ödül ve yüz tanımayı içeren görevleri yerine getirirken sinirsel faaliyetlerini kaydedeceklerdir. Her yıl, katılımcıların boyları, ağırlıkları ve belleri ölçülür ve psikolojik belirtileri değerlendirmek için hazırlanan sorulara cevap verir. Ayrıca ailelere yönelik çatışma ve komşuluk suçları gibi çevresel etkiler konusunda her yıl sorulacak.Çalışma, çocuk doktorlarının ofislerinde boy ve kilo tablolarına benzer normal bir ergenlik dönemi beyin gelişimini tarif etmeyi ve bunu korelasyonel araştırmaların yapamadığı birçok tavuk ve yumurta sorusuna cevap vermeye başlamayı amaçlıyor. Örneğin, ergenlik ya da genç yetişkinlikte başlayan esrar içen insanlar hipokampüsün nöronal aksonları, yani uzun süreli hafıza oluşumu ve öğrenimi için önemli bir beyin bölgesi arasında nonüssörlere kıyasla belirgin bir şekilde daha az bağlanabilirlik göstermektedirler. Fakat kullanıcıların beyinleri başlamak için farklı şekilde kablolandı, onları esrar içmeye zorluyor muydu? Yoksa sigara içmek değişikliğe neden oldu mu? Burlington’daki Vermont Üniversitesinde (UVM) ABCD Çalışma Sitesinde PI olan bir nörobiyolog Hugh Garavan, “9 ve 10 yaşlarında bu çocuklar üzerinde hoş bir temiz temel değerlendirme yapabilirsiniz.” “O zaman 16 yaşındaki birisi psikoz geliştiğinde, geri dönüp beyinlerini ve psikolojik değerlendirmelerini 9, 10, 11 ve 12. saatlerde izleyebiliriz. Burada risk belirteçleri var mıydı?” Bu tür işaretleyiciler, nihai olarak çok daha erken teşhis, tedavi veya madde kötüye kullanımı, zihinsel hastalıklar ve diğer koşulların önlenmesine izin vereceğini umuyorlar.

Çalışmanın önemli bir gücü, beynin belirli bir ilaca karşı özellikle savunmasız olduğu yaş pencerelerinin bulunup bulunmadığı gibi çok sayıda konuyu gerektiren soruları cevaplamak için 800 çift ikiz de dahil olmak üzere yeterli sayıda çocuk sahibi olmasını istiyor. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’nin sosyoekonomik, coğrafi, ırksal ve etnik çeşitliliğini yansıtmayı amaçlıyor. Plancılar çalışma havuzunun% 6 Asya-Amerika,% 16 siyah ve% 24 Hispanik olmasını istiyor. Ocak ayı başında istihdamda 8 ay kaldıklarında sırasıyla% 2 ve% 12 oranında Asya-Amerika ve siyah kayıt yaptırmakla yetiniyorlar, ancak% 22 seviyesinde Hispanik hedefini karşılamaya çok yaklaşmışlardır. Ve karma ırk çocukları ve Yerli Amerikalıları içeren “diğer” kategori, kaydolanların% 11’ini, organizatörlerin% 5’inin hedefinin iki katını oluşturmaktadır.

ABCD Çalışması karamsar olmayan bir zamanda kristalleşti. Mayıs 2014’te planlamacılar ilk toplantılarını gerçekleştirirken NIH’nin rahimden 21 yaşına kadar 100.000 çocuğu takip etmeye yönelik Ulusal Çocuk Çalışması, yıldırıcı lojistik, acımasız hedefler ve daha yüksek bir maliyetle çöktü. 3 milyar dolar. NIAAA’nın yönetmeni George Koob, 2014 yılından bu yana “Çocuk Araştırması nedeniyle çok sayıda süs eşyası ile Noel ağacını yüklemek istemediğimizi çok, çok biliyorduk” diyor. Eylül 2016’ya kadar, dikkatle tasarlanmış bir protokol uyarınca, 9- ve 10- yaşında çocukların dikkat açıklıklarıyla salladı ve ABCD Çalışması kayıt edildi. Organizatörler, planlanan 11.500 katılımcının% 15’inin on yılda bırakılacağını ve arzu edilen 10.000 katılımcıyı terk ettiklerini varsayıyor. Bazıları iyimser olabileceğinden korkuyor ancak Garavan yükseliş eğilimi gösteriyor. “Uzunlamasına bir çalışma olduğu için, çocukların bu tecrübenin tadını çıkarmalarını sağlamalıyız” diyor. Garavan en az bir işe girdi. Afton, “Senenin doğum gününden bir gün önce, geçen Eylül ayında beynini UVM’de tarayan Afton,” İki şişeye de tükürmek zorunda kaldım, eğlenceliydi “dedi. Sonunda birisinin bir MRI makinesinde beynine bakarak birinin depresyon olup olmadığını izlemeyi öğreneceksiniz, bunun güzel olduğunu düşündüm ve yardım etmek istedim. “Chya, kısmen Baltimore çalışma alanından geçen ay beyninin resmi ve ABCD tişörtüyle ayrıldı. Gelecek sene aynı saatte geri dönmeyi planlıyor.

Gülay Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here