Gemlik Sun İpek Fabrikası

0
88

GEMLİK SUN İPEK FABRİKASI

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun eğitim ve sosyal yönlerden olduğu gibi ekonomi durumu da çökmüştür. Mustafa Kemal Atatürk eğitime düzene önem vermesinin yanında süratle ekonomide de reformlara başladı. Ekonomi alanında yapılan reformlarla fabrikalar açtı.
1933-37 yılları arasında uygulanan BİRİNCİ BEŞ YILLIK PLAN’IN önemli yatırımlarından birisi olan Fabrikanın adı Celal Bayar’a 26 kasım 1935 tarihinde yazdığı mektupla Atatürk tarafından konuldu. Projeye göre 490.000 bin liralık harcama yapılması öngörülmekteydi… Temeli 1935 yılında İsmet İnönü, Celal Bayar tarafından atılmıştır. Açılışı 1938-SÜMERBANK GEMLİK SUN İPEK FABRİKASI Atatürk tarafından işletmeye açılmıştır. Diğer bir ismiyle MERİNOS demiştir.

 

 

 Atatürk öğleden sonra Yalova’dan Bursa’ya hareketi ve yolda Gemlik Sun İpek fabrikasının açılış törenini şereflendirmesi ve fabrikanın şeref defterine yazdıkları;

 

Sümer Bank Merinos Fabrikası, çok kıymetli bir eser olarak milli sevinci arttıracaktır. Bu eser yurdun hususiyle Bursa bölgesinin endüstri inki şafına (gelişimine) ve büyük milli ihtiyacın giderilmesine yardım edecektir. Eserin başarılmasından Ekonomi Bakanlığını tebrik ederim. Sümer Bank Direktörlüğüne teşekkür ve fabrikayı gördüğüm gibi yüksek bilgi ve tam düzenli idarede direktörüne başarılar temenni ederim.

Fabrika başlangıçta 350 ton (yapay ipek) üretim kapasitesinde iken 1949 yılında 500 ton/yıl kapasitesine 1957 940 tona yükselmiş oldu.
Zaman geçtikçe kullanılan makineler yıpranmaya başladı ve demode olmasından dolayı daha büyük bir fabrika kurulması gerekti. 1969’da temeli atılan bu fabrikanın 1973’te tamamlanıp eski fabrika kapanıp yeni fabrikada üretime devam etmiştir. Fabrikada yer alan iki adet salonda, ücretsiz sinema, tiyatro, konser gibi etkinlikler düzenlenmiş; işçi yemekleri sünnet törenleri yapılmıştır. Fabrika arasına yapılan ilk okul 50,60 ve 70’li yıllarda Bursa’nın eğitim kurumlarında bir işi olmuş elektrik santrali şehrin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamıştır.

 


Bu açılan fabrikanın ekonomik katkısından öte Gemlik’in toplumsal ve kültürel katkısı da olmuştur. Sonrasında bu fabrika 1990 yılında özelleştirilmiş ve kapsama alanına alınmıştır. Daha sonraları bu fabrika SÜMER HOLDİNG tarafından satışa sunulup alıcı bulamamıştır satışı yapılamayan bu fabrikayı SÜMER HOLDING tarafından tekele devir etmiştir.

Bir mesai arası merinos isçileri toplu halde

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here