Geleneksel Toplumlarda Birey Olmak

0
18

Geleneksel toplumlarda hep ait olma baskın gelmiştir. Birey olma istenmemiş ve önemsenmemiştir. Şu anda Ortadoğu ve İslam ülkelerinin hali belki de kişilerin birey olarak kabul edilmeyip hep ait olma içgüdüsü üzerine kurulduğundan dolayı olabilir. Tabi Avrupa da toplum uç noktada fakat ilgisizlikten kaynaklanan, çocukları kabul etmemekten ve istememekten kaynaklanan durum ister istemez herkese birey olma şansını vermiştir

Geleneksel toplumlarda hala ait olma baskındır. Bu nasıl bu hale geldi bilmiyorum . Birey olması engellenen insanlar zamanla öğrenilmiş çaresizliğe kavuşuyor . Toplumu da bireyler oluşturduğu için zamanla bizden bir şey  olmaz anlayışı hakim oluyor.

SİR ROGER GİLBERT BANNİSTER

Burada da aklıma hep Roger Banister adlı bir koşucu  geliyor. Kimdir bu Roger Banister diye soracak olursanız öğrenilmiş çaresizliği bir nesil üzerinden söküp atan adamdır. 1950 yıllarında bir koşucunun hayallerine nasıl ulaştığını anlatan bir hikaye bu.

Roger Banister adlı koşucunun hayali bir mil koşusunda dünyanın en hızlı adamı olmaktı. O dönemde bir milin dört dakikanın altında koşulamayacağı düşünülüyordu. Hatta çeşitli dergilerde bunun mümkün olmadığı, insan vücudunun buna dayanamayacağı yazılıyordu. Tüm bu önyargılara rağmen Banister 1954 yılında 1 mili 4 dakikanın altında koştu. İşin asıl ilginç yanı bu rekordan iki yıl içinde tam 213 atlet daha bir mili dört dakikanın altında koştu. Kafalarda oluşan engeller kalkmıştı. Bir zirveye tırmanma yarışı içinde olan ve yarışı kazanan sağır kaplumbağa gibi bütün olumsuz önyargıları duymazlıktan gelerek hedefine ulaşmıştı.

Roger Banister bir bireydi ve geleneksel bir toplumda herkes bir milin ne kadar sürede koşulabileceğini kabullenmişti. Banister bütün gelenekleri ve tabuları yıkarak hayalindeki hedeflere ulaştı sadece ulaşmakla kalmadı. Hayalini bir toplumun hayali haline getirdi,hedeflerini bir topluma mal etti.

İşte bizim de Banister’lara ihtiyacımız var bu toplumda. Bu nesillere Banister gibi kişiler gerekli. Hayalini topluma mal edecek. Hedeflerini topluma kabul ettirecek

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here