Geleceği Öngören En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

0

Geçmişten günümüze baktığımızda hayatımızda geçmişe nazaran çoğu şeyin değiştiğini görürüz.Hatta büyüklerimizin sesini duyar gibiyim.”Bizim zamanımızda birbirimizle görüşmek o kadar kolay değildi şimdi bir tıkla bırak ulaşmayı birbirimizi görerek görüşüyoruz hemde küçücük bir kutuyla”

Eskileri incelediğimizde hak vermeden geçemiyoruz.Bundan seksen yıl önce hayatlar ne kadar zorken şimdilerde çoğu şeye anında ulaşabiliyoruz.

Peki sizce bu olup biten değişimler hayatımıza giren telefon,bilgisayar,kameralar yada daha nicesi önceden tahmin edilmiş hatta bize gösterilmiş olabilir mi?

Hadi gelin geleceği gören en iyi 10 bilim kurgu filmlerini inceleyelim.


Azınlık Raporu-(Minority Report )

Başrollerinde Tom Cruise ve Büyük İskender filmiyle tanıdığımız Corin Farrell’ın olduğu Azınlık Raporu yani orjinal adıyla Minority Report ABD yapımı bilim kurgu filmidir.

Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick ‘in yazdığı,yönetmen Steven  Spielberg’in yönettiği film, 2054 yılında Washington DC’de geçiyor. Dedektif John Anderson ,psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip şuçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderson’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem birdenbire tersine döner. Anderson’ın şefi olduğu birim,cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur.

 


2001: A Space Odyssey

1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmidir.Senaryosu Kubrick ve ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından yazılmıştır. Stanley Kubrick bilim kurgu film yazmak isteyince bilimadamı ve ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke ‘a danışır.Bunun üzerine önemli bir ortaklık oluşturulur. Clarke bu filmin senaryosunu yazarken Arthur ise bunu kitaplaştırır.Bu roman filmin vizyona girmesinden sonra yayınlanmıştır.Film efektleri ve konusuyla ilgi çeken bir film olmuştur.

Bu filmde Skype’ye benzer bir uygulama kullanılmıştır.


Jetgiller 

Hanna-Barbena yapım şirketi tarafından üretilen prime -time ‘da yayınlanan bir çizgi dizisidir.İlk olarak 1962 ‘den 1963 yılına kadar pazar günleri ABC kanalında yayınlanmıştır.

Dizide elektrikli süpürge kullanılmıştır.


Electric Dreams:Akıllı Ev Teknolojisi 

 

Film 20 Temmuz 1984 tarihinde yayınlanmıştır.Yönetmeni Steve Barron dur.Film ABD yapımıdır.

Bir bilgisayar, sahibinin duygusal ilişkisini kıskanır ve bunu belli etmeye başlar. 

Filmde Virginia Madsen, Miriam Margolyes, Maxwell Caulfield vardır.

 

 

 


 Total Recall (1990) İnsana İhtiyaç Duymayan Otomobil 

Douglas Quaid her gece mars hakkında rüyalar gören bir işçidir.Meraklanan Quaid ,anı transferi yoluyla insanları tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır.Fakat anı transferi sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder.Kendini bir gizli ajan olarak, Mars’ın zalim hakimi Coogan‘a karşı mücadele ederken bulur.Eski dostlar hatta karısı bile aniden ona düşman olmuştur. Fakat Quaid’in tüm bu yaşadıkları gerçek midir? Eski anılarını mı hatırlamaktadır? Douglas Quaid bu gerçekler ve hayallerden ötürü dünyada bir çıkış yolu bulmaya çalışır.Film ,bilim kurgunun en önemli isimlerinden Philip K.Dick’in We Can Remember It For You Wholesale isimli kısa bir hikayeye dayanıyor.


Airplane II (1982) -Vücut Tarama Cihazları

Yayın tarihi 10 Aralık 1982 olan film ABD yapımı bir filmdir.Yönetmeni ise Ken Finkleman’dır.

Hatalı bir bilgisayar,bir yolcu uzay mekiğinin Güneş’e doğru gitmesine neden oluyor. Ted Forvet günü kurtarabilecek mi ? Mekikte tekrar yol alabilir mi?


Back To The Future 2 :Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş II filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı 1989 yılı A.B.C yapımı film 90’lı yıllara damgasını vuran ve zaman yolculuğu temasını işleyen kült film serisinin ikinci filmidir.

Fırlama Martin ile çılgın bilim adamı dostu Dr.Brown için bir kez daha zaman makinesine çevirdikleri Delorean’a başvurma zamanı. Marty bu kez 2015’e gidip henüz doğmamış çocuğuna yardım etmek zorunda kalacak .Elbette bunu yaparken yine ortalığı karıştırıp zamanın dokusuna ve düzenine zarar verecektir.

26 Ocak 1990 yılında gösterime giren filmin yönetmenliğini  Robert Zemeckis üstlenmiştir.Filmde Michael J.Fox,Christopher Lloyd gibi oyuncular yer almıştır.


Women İn The Moon (1929)

 

1929 yılında yayınlanan film Almanya yapımı bir filmdir.Yönetmeni ise Fritz Lang’dır.

Film Gerda Maurus, Willy Fritsch, Gustav Von gibi oyunculara yer vermiştir.

Senaryosu Fritz Lang, Thea von Harbou tarafından yazılmıştır.

 

 

 


Star Trek:The Next Generation 

 

İlk gösterim 17 Kasım 1994 tarihindedir. Yönetmeni David Carson olan film 1 saat 58 dakikadır

Filmde Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner gibi oyuncular yer almıştır.Filmin bütçesi 35 Milyon USD, gişesi ise 118 Milyon USD’dir.

 

 

 


Short Circuit (1986) Robot askerler

Yayın tarihi 9 Mayıs 1986’dır.Yönetmenliğini John Badham yapmıştır.Senaryoyu ise S.S Wilson ve Brent Maddock yazmıştır.

5 Numara adlı bir askeri deney robotu, yıldırım çarpması sonucu ani bir değişime maruz kalır.Bir anda kendi benliği ,farkındalığı ve bilinci gelişir.Üstelik fabrikaya geri gönderilip ayarlarından sınıflandırılmasından korkmaya başlar.Genç bir kadınında yardımıyla, yakalanmaktan kurtulan 5 numara şimdi kendisinin gerçekten yaşadığına yaratıcısını inandırmak için yollara düşer. Yönetmenliğini John Badham‘ın yaptığı filmin orjinal senaryosu  S.S Wilson ve Brent Maddock ikilisine ait !

 

Ezgi Özuyar

20 yaşındayım.Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Maliye okuyorum.
Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here