Geleceğe Yön Veren Adam “Elon Musk”

0
32

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sağlayan Elon Musk,yaptığı yatırımlarla kendisinden oldukça söz ettirmeyi başaran biridir.Geçtiğimiz yıllarda yatırımlarına başlayan ve yaptığı yatırımlarla Dünya’yı şekillendirmeye devam eden Elon Musk’ın kısaca hayatını inceleyelim…

Amerikalı iş adamı Elon Musk,28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğdu.Teknolojiye ilk adımını 10 yaşında attı.Commodere bilgisayar üzerinde yazılım yazmaya başladı.12 yaşında Blastar adını verdiği kendi yapımı olan bir oyunu 500$ karşılığında satarak iş dünyasına girişini sağladı.

Annesinin Kanada vatandaşını olduğu için 18 yaşına basmadan Kanada’ya göç etti ve buranın vatandaşlığını aldı.1997 yılında Pensilvanya Üniversitesinin Fizik ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu.Daha sonra Musk,Stanford Üniversitesinde doktora yapmak amacıyla California’ya taşındı.İnternet ve derin uzay teknolojisine duyduğu ilgi 2 gün sonra okulu bırakmasına neden oldu.Elon Musk,2002 yılında Amerika vatandaşı olarak toplamda 3 ülkenin vatandaşı oldu.

Her ne kadar günümüzde Elon Musk denilince aklımıza Tesla ve SpaceX gelse de bu duruma gelmenin bir hazırlık aşaması ve yapılan yatırımlar mevcut.Peki bu girişimler neler ? Rakamlarla bu durumu biraz inceleyelim…

Zip2 

Elon Musk’ın sayısız girişimlerinden ilki olan Zip2,kardeşi Kimbal ile yaptığı yatırımdır.Babalarından aldıkları 28.000$ ile bu şirketi kurmuşlar ve yatırımlarına iki kardeş olarak başlamışlardır.New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaştılar ve  Zip2 adını verdikleri, gazeteler için internet üzerinden erişilebilir bir şehir rehberi sitesi kurdular.Daha sonradan şirketin Ceo’su olmak istedi fakat yönetim kurulu tarafından buna onay verilmedi.Firma daha sonrasında satıldı.

Paypal

Zip2 satıldıktan sonra Elon Musk,yatırımlarına devam etmiş ve 1999 yılında online e-posta ile ödeme ve finansal servislerin sunulduğu X.com’u kurdu.1 yıl sonra X.com,Confinity ile birleşti.Confinity’nin adını değiştirerek Paypal yaptı.İnternet üzerinden bir çok firmanın ve kullanıcıların ödeme noktası haline gelen Paypal hızla büyüdü.

2000 yılında bir anlaşmazlıktan dolayı şirketin Ceo koltuğundan kalktı.Firmanın satışıyla birlikte 165.000.000$ servetin sahibi oldu.

SpaceX ve Tesla macerası bu şirketlerden sonra başlamıştır.

SpaceX 

Paypal’ın satılmasından sonra 100 milyon$ sermaye ile bu şirketi kurdu.Bu şirket 2008 yılında kendi üretimi olan Falcon1 roketi ile dünya yörüngesine bir uydu oturtmayı başarmıştır.Kendi sermayesi ile ilk uydu atan firma ünvanını kazanmıştır.

2008 yılında Nasa ile anlaşma yapmış ve Amerikan astronotlarını uzaya götürme görevini üstlenmiştir.Şirketin en büyük başarılarından gösterilen fırlatma roketlerinin tekrar kullanıma sunulması olmuştur.Roket fırlatıldıktan ve atmosferde ayrıldıktan sonra denize düşmesi sağlanıyor ve bu roketler bir daha kullanılamıyordu.SpaceX, roketlerin tekrar karaya indirilmesini sağlamak için çalışma yapmıştır.Bu çalışmaların bir çoğu başarısızlıkla sonuçlanıyor ve karada büyük bir patlama gerçekleşiyordu.Bu patlamalardan sonra denizin üstüne bir platform inşa edip roketin buraya indirilme kararı alındı.Bir kaç denemeden sonra bunu başaran SpaceX, bu şekilde bir ilke imza attı.Bu konu ile ilgili çalışmaları videodan izleyebilirsiniz.

İnsanların neden bir roket şirketi kurduğu sorusuna cevabı;Yüklü bir serveti daha küçük hale nasıl getirebilirim sorusunun cevabını arıyorum olmuştur.Kendisini anlatan kitaplarda da anlatan en büyük hayallerinden olan Mars’da koloni kurmak istediğini belirtmiştir.Muhabirlerin sorduğu haftada kaç saat çalışmak gereklidir sorusuna,haftada 40 saat çalışarak Mars’da koloni kurma hayalimi gerçekleştiremem cevabını vermiştir.Firma Eylül 2016’da Mars koloni planlarını paylaşmıştır.

Tesla 

Bilinenin aksine şirketin ilk kurucusu değildir.Tesla 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning’in Tesla Motors adını vererek kurmuştur.Elon Musk’ın yatırımlarıyla şirket büyük bir ivme kazanarak büyümeye başlamıştır.

2008 yılında yaşanan kriz ile şirketin Ceo koltuğuna geçen Musk,ilk olarak Roadster modelini geliştirmiştir.31 ülkede satışa sunulan Roadster,2500 adet satılmıştır.

2012 yılında Model S’in ve 2015 yılında ise Suv modeli olan Model X’in satışa sunulması ile büyük bir başarı elde etmiştir.Muhabirlerin de sorularına cevap verdiği videosunu izleyebilirsiniz.

Sahip olduğu modeller ile Tesla, Dünya’da öncülük ettiği kesin durumda gibi görünüyor.Tesla’da üretilen bu modellerde otomatik sürüş özelliğinin bulunması ve yakıt açısından elektrik kullanılması büyük bir avantaj olduğunu göstermektedir.Dünyanın elektrikli araçlar arasında en çabuk 100 km hıza ulaşan ve en hızlı arabası unvanını hala elinde tutmaktadır.Otomatik sürüş ile ilgili yaptığı bir yorumda şöyle bahsetmektedir.Eğer otomatik sürüşü olmayan bir arabaya sahipseniz,uzun vadede bakıldığında bir ata sahipsiniz demektedir.Atınızın manevi değeri vardır ama günlük kullanıma artık uygun hale gelmeyecektir demiştir.Kendisine günümüzün yakıtını kullanan araçların ne olacağı sorulduğunda ise; her şeyin eskidiği gibi bunların da eskiyeceğini ve müzedeki yerini alacağını söylemiştir.

SpaceX ve Tesla tecrübelerini yeni bir roket yapımında kullanacağını da açıklamıştır.Elektrikli süpersonik elektrikli jet üzerinde çalışacağını da duyurmuştur.Sanırım artık roket yakıtları da elektrik olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

OpenAl

OpenAl,2015 yılında kurulmuş olup kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.Yapay Zeka firmasıdır.Firma olarak insanlığa yararı dokunacak yapay zeka çalışmaları yapmaktadır.

Musk,Yapay zekanın herkese ulaşabilir olmasını ve ucuz olması gerektiğini savunanların arasında bulunuyor.OpenAl ile ilgili düşüncülerini ve söyleyişini bu videoda bulabilirsiniz.

Yapay zeka üzerinde çalışmaya devam eden firmanın şu anda Neuralink üzerinde çalıştığı da bilinmektedir.

Neuralink kurucularından ve ortaklarından olan Musk,firma olarak yapay zeka ve insan beyninin birleşimi ile uğraşıyor.Firma insan beynine yerleştirilebilen cihazlar üreterek insanların yapabileceklerinin kapasitesinin artırılması için çalışmalar yapıyor.Hala gerekli izinleri alabilmiş durumda değiller…

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan ile 1 saat 10 dakika görüşme yapan Musk’ın, ülkemize nasıl bir faydası olacağını ise bekleyip göreceğiz…

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here