Geçmişten Günümüze: Georg Simmel

0

“Modern hayatın en derin sorunları, bireyin, bunaltıcı toplumsal güçler, tarihsel miras, dışsal kültür ve hayat tekniği karşısında kendi varoluşunun özerklik ve bireyselliğini koruma talebinden doğar.”

Georg Simmel, 1 mart 1858 yılında Berlin’de yahudi bir ailede doğmuştur. Babası erken yaşta vefat etmiştir ve bunun üzerine katolik bir bakıcısı tarafından gerçek bir katolik şeklinde büyütülmüştür.

Ferdinand Tönnies ile birlikte alman sosyolojisinin kurucularındandır ve bu alanda çok ilerleme kaydetmişlerdir. Çalışmaları sayesinde toplumsal form kavramı, sosyoloji literatürüne kazandırılmıştır. Bu yüzden Georg Simmel, uluslar arası literatürde formların sosyoloğu olarak bilinmektedir. 

Georg Simmel, daha çok toplumsal etkileşimcilik üzerinde durmuştur ve bu konuda çalışmalar yapmıştır. 

Aynı zamanda Georg Simmel, mikro sosyoloji kavramını da literatüre kazandırmıştır. 

Bireyin ve toplumun incelenmesi sırasında daha verimli sonuçlar elde edebilmek için daha küçük olguların ve daha küçük ayrıntıların da önemsenmesi ve incelenmesi gerektiğini savunmuştur. 

Modanın da sosyolojisini yapmıştır. Georg Simmel’a göre moda, bireyi hem diğerlerinden ayrıştırıyordur hem de diğerlerine benzetiyordur. Bu durumdan dolayı da moda aslında zihindeki çift duruma da hitap eden bir eylemdir. 

Georg Simmel, 28 eylül 1918 yılında  Strassburg’da aramızdan ayrılmıştır ve dünyaya veda etmiştir. 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here