Geçmisten Bugüne KUDÜS

0
18

Müslümanların dini şehri olan KUDÜS ABD Başkanı tarafından şuan İsrail başkenti olarak ilan edildi. Müslümanlar bu karara karşı tepkilerini henüz net bir şekilde gösteremedi. Çünkü  Abd tarafından henüz geri adım atılmadı.   Tüm Müslümanların  ayaklanması yer yerinden oynaması gerekmektedir.  Üstelik İsrail’in yaptığı “Osmanlı Devri bitti.” Açıklaması ne denli korkusuz ve saygısız olduklarını  ve sırtlarını Abd’ye dayanaklarını da ortaya koymuştur. Kudüs eski dönemlerden beri hep istilaya uğramıştır.

Kudüs’ü Haçlı İşgalinden Kurtaran İslam Kumandanı Selahaddin Eyyubi şu zamanları görseydi  eminim DÜNYA  LİDERİ ABD falan dinlemezdi.

İsrail dünyanın gözüne baka  baka şuan Filistin’e ağır işkenceler açmış durumda.  Üstelik Trump: “İsrail halkının yanında olmaktan gururluyuz” açıklaması yaparak Müslümanları dahada tahrik etmektedir. Türkiye’de  birçok ilde mitingler yapılarak tepki gösterildi.

Yıllar önce yine bu tarih’de 1. Dünya savaşı döneminde Kudüs İngiliz General Allenby tarafından işgale uğramıştır.  İsraillilerin bu generali sevme sebebi de budur  ve İsrail ile Ürdün arasında akan Şeria Nehri üzerindeki geçiş noktasında bulunan köprünün adı da Allenby Köprüsü’dür.

 

GENERAL ALLENBY kimdir, nasıl işgal etmiştir? 

Tarihle ilgilenenler elbette bilir, İngiliz General Edmund Henry Hynman Allenby’nin kim olduğunu: 23 Nisan 1861 doğumlu İngiliz mareşali Allenby, Sandhurst’deki Kraliyet Askeri Okulu’nda eğitim gördü. Birinci dünya savaşında’nda Filistin ve Suriye’deki İngiliz harekâtını yönetti. 9 Aralık 1917’de Kudüs’ü zapt ederek “Kudüs Fatihi” ünvanını aldı. Böylece Kudüs, 730 yıl sonra yeniden Hıristiyanlar’ın eline geçti. General Allenby, Kudüs’ün dini kimliğine saygı ifadesi olarak yaya girdi. İki gün sonra, 11 Aralık’ta Selahaddin Eyyubi’nin mezarını ziyaret eden Allenby, bir ayağını Selahaddin Eyyubi’nin mezarın üzerine koydu ve büyük bir kinle şöyle dedi: ‘Kalk Selahaddin! Biz yine geldik!’

Artık ‘Kudüs Fatihi’ ünvanını taşıyan mağrur İngiliz General Allenby, böylece 1192 Ekim’inde Selahaddin Eyyübi’nin önünde darmadağın olan İngiliz kralı 1. Richard’ın (Aslan Yürekli Rişard) intikamını almış olmaktaydı..

Tam üç ay sonra, Şubat 1919’da İngiliz General Edmund Henry Hynman Allenby’i bu kez İstanbul’da görmekteyiz. İşgal orduları komutanı olarak beyaz bir at üstünde İstanbul’a girer. General Allenby, yine büyük bir kinle İstanbul’a beyaz bir at üstünde girerek sözde Fatih Sultan Mehmed’e cevap vermiş olmaktaydı.

Tuğçe Akkuş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here