Geçmiş Nereye Gitti?

0
17

GEÇMİŞ NEREYE GİTTİ?

Düşünün; bir zamanlar ilginizi çeken veya sürekli izlediğiniz diziler, çizgi filmler vardı. Şimdi neredeler? Küçükken arkadaşlarınızla oyunlar oynardınız, belki de atari gibi konsolların, bilgisayarın ilk çocuklarıydınız. Her şeyden önemlisi; siz artık eski saf ve mutlu kişi misiniz?

 

 

Hayatın akışı gerçekten büyüleyicidir. Çoğu zaman farkında olmasak da hayat gerçekten de su gibi akıp gider. Durduramadığımız bu akışın tanımı son yüzyıllarda Einstein’ın da etkisiyle oldukça karmaşık bir hal almıştır. Klasik fizikte sıradan bir insanın hissettiği gibi, zamanın sürekli akış halinde olan; (aynı şuan algıladığınız gibi) bir şey olduğu kabul edilir.

 

Ancak Einstein ’ın meşhur E = mc2 formülünün ortaya çıkmasına ve popüler kültürde yer edinmesine neden olan asıl şeyin tüm uzayda var olan ve algılarımıza ters düşen en büyük bilimsel keşiflerden biridir.

 

e = mc2 ile ilgili görsel sonucu

 

Daha sonra genel görelilik adı altında birleşecek olan bu kurama göre aslında zaman hepimiz için farklı akmaktadır. Hatta bundan daha ilginç felsefi fikirlerden biri de; zamanın duruma göre tam anlamıyla yavaşlayıp durduğunu, yani örneğin bir kronometrenin bazen hızlı bazen yavaş aktığını belirtir. Einstein’ın bu fikrinin oldukça güçlü delilleri olmakla birlikte neredeyse hiçbir mantığa uymaması çok ilginçtir.

 

bilim kurgu film zaman ile ilgili görsel sonucu

Bilim kurgu filmlerine bile konu olan bu kuram bizlerin uzaydaki hız ve kütlemizin belirli değişimlerine göre zamanın yavaş akacağını belirtir. Uzayda oluşan bükülmeler aslında evrenin çekim kuvvetini ve buna bağlı zaman algımızı oluşturur. Elbette zamanı kendinize göre hep aynı algılarsınız ama asıl ilginç olan bir çocuğunuzdan küçük yaşta olabilme yeteneğinizdir. Peki ya geçmişe artık gidebilir miyiz, hatta geleceğe? Gerçekten de zamanın akışı kişiye özel yavaş veya hızlı olabilmekle birlikte bir nevi zaman yolculuğu yapılabilir.

 

Ä°lgili resim

 

Bu mantığa gören sizin hızınızın artmasıyla birlikte yavaş hareket edenlerden farklı olarak zamanı durdurmuş gibi olacaksınız bu da sizin için önceki zaman diliminden geride kalmanıza neden olacaktır. İlk sorumuza dönecek olursak bu da ne yazık ki sizi geçmişe götürmeyecektir, sadece şimdiden sonraki zamanın yavaşlamasını sağlayacaktır. Ancak yine de bu biriken anılarımızın ne zaman oluştuğunu açıklamıyor, bizler anılar ve bilgi biriktirdiğimizi hissediyoruz beynimizde, fakat sadece birkaç molekül yer değiştiriyor vücudumuzda. O halde küçüklüğümüz gerçekten geçmiş zamana gidiyor mu yoksa sadece uzayda kırılma mı yapıyoruz dersiniz?

Emre Yükselen
Takip Edin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share
Önceki İçerikTutsak Özgürlük (Hikâye)
Sonraki İçerikMadde Bağımlılığı
Emre Yükselen; Türk Siyasi, Şair, Yazar, Akademisyen... Antalya'nın Finike ilçesinde doğdu. Edebiyata ve tarihe düşkünlüğüyle tanınmış, bunun yanı sıra profesyonel olarak rock müzikle de uğraşmıştır. " 10'lar " adlı grubun solistliğini yapmış daha sonraları çıkan sorunlardan dolayı ayrılmak zorunda kalmıştır. Bir zamanların en çok satan kitabı Lahza 'nın yazarı Author Lives 'dan edebiyat ve rehberlik dersi almış, ortaokul ve lisede okul başkanlığı yapmıştır. Daha sonraları Federasyon Antalya İl Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Meclisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yazım hayatına 3Nokta dergisinde başlamış, Dr. Jirvago Özel Ödüllerinde "İkarus" adlı şiiriyle En Genç Antoloji Şairi; "Begonya" adlı hikayesiyle Yılın En Genç ve Başarılı Yazarı ödüllerini almıştır. Yazım hayatına halen devam eden Emre Yükselen, 2017 yılında akademik çalışmalara başlamış, "Unnational History" adlı teziyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 'nde akademik öğrenci asistanı olmaya hak kazanmıştır. 2018 yılından beri aynı zamanda Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın da asistanlığını yapan genç yazar, çok iyi düzeyde İngilizce, Uygurca, Çince ; orta düzeyde Almanca, Osmanlıca bilmekte ve Eski Yunanca (Helenik) öğrenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here