GDO: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

0

 

GDO Nedir?

Bitki ve hayvanlar üzerinde; alanında uzmanlaşmış bilim adamları tarafından laboratuvarlarda yapılan gen değiştirme işlemleri sonucu ortaya çıkan yeni özelliklere sahip hayvansal ya da bitkisel üründür. Peki, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz? Yani bu genetik değiştirme işleminin amacı nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Neden GDO?

1. Genetiği değiştirilen organizmanın, daha uzun ömürlü olması ve doğal yaşam alanlarının yani habitatlarının dışındaki başka koşullara ayak uydurabilmelerini sağlamak.

2. Dış faktörlere karşı (örneğin; böcek, kimyasal ilaç, susuzluk gibi ) dayanıklılığın artmasını sağlamak.

3. Daha fazla kar için, daha fazla ürün – mamul elde edilmesi.

Zaman içerisinde gelişen teknoloji, artan nüfus ve zorlaşan hayat koşulları insanları farklı arayışlara sevk etmiştir. Nüfusun artışı insanlık için üretilen ürün – mamul artışını da beraberinde getirmiştir. Ancak bu da demek oluyor ki daha fazla ürün; daha fazla iş gücü, daha fazla maliyet, harcanan enerji artışlı ve süre kaybıdır… Tabi bunca artışın beraberinde getirdiği sorunlara gelişen teknoloji ve bilim dünyasından yeşil ışık yandı. Peki, bu yanan yeşil ışık neydi? Elimizde bulunan organizmaların yani bitkisel ve hayvansal canlıların, ürün ve mamullerin genetik yapısıyla oynamak… Nasıl mı?

Örneğin; soğuğa dayanaklı domatesler üretmek için balıklardan alınan don önleyici ve soğuğa dayanıklılık faktörünü sağlayan bakterileri domateslere enjekte etmek, ya da domatesin gramajında ki artışı sağlamak için kabak ya da karpuzlarda bulunan hacim arttıran; kütle artışını sağlayarak besine büyüklük veren genlerin domatese aktarılmasını sağlamak gibi işlemlerdir. Bununla da sınırlı kalmıyor. Böcek ve ot öldürmeye yarayan bakterileri alıp; mısır, domates, karpuz vb. besinlere transfer ederek gıdalarda böceklere karşı dayanıklılık sağlıyorlar.

 

 

GDO’nun Zararları Nelerdir?

Bir çok şeyin olduğu gibi GDO da tamamen faydalı bir üretim şekli değil… Tıpkı Teknoloji gibi… Hani ilkokulda yaptığımız münazaralar vardı… Teknoloji yararlı mı yoksa zararlı mı? İşte! Aynen böyle… GDO’ nun ne kadar yararı varsa bir o kadar da zararı vardır.

Genetik değiştirme işlemi laboratuvar koşullarında ve üstte yazdığım gibi; alanında uzmanlaşmış bilgi ve birikim sahibi bilim adamları ile genetik mühendislerince yapılmaktadır. Ancak ne yazık ki genetik mühendisleri de canlının bünyesine transfer edilen genin hangi bölgeye, hangi aşamada nüfuz edeceğini kestiremiyor. Bu ne demek mi oluyor? Şöyle ki: daha önce o organizmanın bünyesinde hiç bulunmayan bir genin etki ettiği süreç zarfında organizma bünyesinde ne tür reaksiyonlar gerçekleştirebileceğini kestiremeyiz. Organizma da farklı protein, toksin veya alerji etkisi yapabilecek etkenler oluşturabilir. Bu durum ise biz insanların bünyesine çok farklı bir şekilde etki eder. Yani ortaya çıkan yeni mamulün biz insan bünyesine nasıl etki edeceğini bilemeyiz. Etkileri sadece bununla da sınırlı kalmaz; yukarıda verdiğim domates ve mısır örneklerini ele aldığımız zaman; domatese transfer edilen kabak ya da karpuz genleri, domatesin içinde aktif halde bulunan bazı vitaminleri inaktif hale getirebilir ya da mısıra aktarılan kimyasal bakteri içindeki besin değeri yüksek lifleri ve vitaminleri etkisiz hale getirebilir. Vücut sitemlerini bozar. Kronik hastalıklara artışa sebep olur. Ekosistemin bozulması ise en büyük zararı denilebilir. En nihayetinde bütün canlıların habitatı bozulur.

 

Elimizin Altında Bir Sürü GDO’lu Besin

1. Soya fasulyesi
2. Mısır
3. Pamuk
4. Süt
5. Şeker
6. Aspartam ( Yapay tatlandırıcıdır, şeker yerine kullanılır ancak son çalışmalar ile kanserojen etkileri olduğu ispatlanmıştır.)
7. Kabak

Havva Nur Akı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here