Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan

0
40

Bazı İnsanlar bir mekanın bir sektörün tek adı tek ismi olabiliyor..Buda hayatın kendisine sunduğu ince bir lütuf vazgeçilmez bir armağandır..İşte Fahrettin Aslan’da böyle bir mutluluğu yaşayanlardır..

Kendisi Erzurum İspir’lide 13 Kasım 1932’de doğmuştur..Ailesi maddi sıkıntı çekiyordu oda İstanbul’a 13 yaşında abilerinin yanına gitmek ister.. Kendisi daha sonra Tepebaşı’nda bir gazinoda çalışmaya başlar. Bu arada ortaokulu bitirir.

Yıl 1946

14 yaşında bir gazinoda komilik yapmaya başlar. Aynı yıl ‘Cumhuriyet Pavyonu’nda şefliğine yükselir. 9 yıl boyunca da aynı mekânda çalışır..  O zaman İstanbul’daki en gözde ve tek gazinoydu burasıdır. Rum patronu Emin Yeyman’la ile baba-oğul ilişkisi kurar..

 Yıl 1952

ilk evliliğini Necla Berktan ile yapar.. ilk evliliğinden dünyaya gelen oğlu Atilla”yı da nüfusuna alır… Hepimizin bildiği  Sacit Aslan doğar.. (1953) ve Selçuk (1959) adında iki oğlu olur.. Ama 1962’de boşanır..

Yıl 1955 

Cumhuriyet Gazinosu yıkılıp yerine  Tepebaşı Gazinosu açılır… Fahrettin Aslan, patronunu yine yalnız bırakmaz ertesi yıl patronu, Fahrettin Aslan ‘a Taşlık Gazinosu’nda ortaklık hediye eder bu arada yaşı 25’dir..

Yıl 1960 

Eski patronu, yeni ortağı Emin Bey’le Taksim-Maksim’i satın alır. Yedi yıl sonra Emin Bey hisselerini Fahrettin Aslan’a devredince, gazinonun tek hakimi ve tek başına patron olur. Ve 45 yıl boyunca onu herkes ‘Gazinocular Kralı’ olarak tanımaya başlar…

Yıl 1962 – 1965

Birlikte olduğu İnci Birol ile hiç evlenmeyip, Esra ve Esin adında iki kız çocuğu sahibi olmuştur.. Kızlarını nufusuna geçirmiştir..

Yıl 1974

3. cü evliliğini Behiye Aksoy ile  yapar ama 4 ay evli kalırlar..Behiye Aksoy aşk başka iş başka diyerek gazinosunda çıkmaya devam etmiştir..

 Yıl 1970

70’li yılların sonunda 4. evliliğini Arzu Aslan ile yapar. Arzu Aslan”dan da son çocuğu Mehmet Aslan (1980) dünyaya gelir.. Fahrettin Aslan ölene kadar da Arzu Aslan ile birlikte olur..

195o-1980’li Yıllar

Bu dönem  gazinolar ve sanatçılar için altın yıllardı diyebiliriz… Caddebostan Maksim’i, Taşlık, Bebek gibi İstanbul’un belli başlı noktalarında hizmet veren bir devire tanıklık etmiş efsanevi Maksim Gazinosunu daha sonra da Taksim Maksim’in altında Samara Bar’ı hizmete sunmuştur… Ayrıca  Ankara ve İzmir’de de Maksim Gazinoları’nın şubelerini açarak işlerini büyütmüştür.. Zeki MürenBehiye AksoyGönül YazarAhmet ÖzhanEmel SayınMuazzez AbacıBülent ErsoySeda Sayan gibi ünlüleri sahneye çıkararak gazinoculuğu sürdüren Fahrettin Aslan, Sibel Can ve Pınar Eliçe‘yi assolist yaptı. Kuşkusuz, bu devrin en sevilen isimlerinden biri Zeki Müren‘di! Maksim’de, 8 sene boyunca yılın 7 ayı assolist olarak çalışmıştır ‘sanat güneşi’.

Uzun süre şeker hastası olan Aslan, İstanbul Anadoluhisarı’ndaki evinde 26 Ekim 2005 de sabaha karşı şeker komasına girerek hayatını 74 yaşında kaybetmiştir..

Kendisi küçük yaşlarda çalışmaya başlayınca ve  genç yaşlarda mevki sahibi olması onur ve gurur vericidir..Herkesin yaşayamacağı bir hayatı yaşayıp müzikte isim yapanları öne çıkararak topluma ve müziğe güzel bir miras bırakarak adını dahada sağlamlaştırmıştır..Gelecek kuşaklara ilham ve örnek olması dileğiyle mekanı cennet olsun..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here