Gazi Mahallesi Olayları

0

12 Mart 1995’de kimliği belirsiz silahlı kişiler ticari bir aracı gasp ettiler  ve Alevilerin oturduğu İstanbul Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi’ne girdiler. dört kahvehane ve bir pastaneyi taradılar. Saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Halil Kaya adlı bir vatandaş hayatını kaybederken, beşi ağır yirmi beş kişi yaralandı. Saldırganların olay yerinden uzaklaştıktan sonra gasp ettikleri taksinin şoförünün öldürdükleri ve taksiyi ateşe vererek kaçtıkları anlaşıldı.

gazi mahallesi olayları ile ilgili görsel sonucu

Olaydan sonra Alevi vatandaşlar sokaklara döküldü. Taramaların yapıldığı ve önlerinden geçtiği iddia edilen aracı durdurmadıkları ve olaya geç müdahale ettikleri için polisi protesto etmeye başladılar. Polisle vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik sırasında arbede yaşandı. Polisin grubu dağıtmak için havaya ateş açtı ve serseri kurşunlarla Mehmet Gündüz adlı bir vatandaş hayatını kaybetti, birçok kişi de yaralandı.

Ertesi sabah mahalleye Çevik Kuvvet geldi. O andan itibaren olaylar bir anda çığrından çıktı. Caddelerde kurulan barikatlar ateşe veriliyor, çeşitli yerlere küçük tüpler atılarak patlamalar gerçekleştiriliyor, arabalar ateşe veriliyordu. Çatışmalar sonunda 15 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca aralarında gazetecilerinde bulunduğu birçok kişi de yaralandı. İstanbul Valiliği Gazi Mahallesi ile iki mahallede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

gazi mahallesi olayları ile ilgili görsel sonucu

14 Mart’ta, sokağa çıkma yasağına rağmen olaylar bir türlü yatışmamıştı. Bunun üzerine bölgeye askeri birlikler sevk edildi. Aynı gün Gazi Mahallesi’nde çıkan olaylar nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda olaylar baş gösterdi ve 36 kişi yaralandı. 15 Mart’ta olaylar olaylar Ümraniye’ye sıçradı. Mustafa Kemal Mahallesi’nde çıkan olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti, yirmiden fazla kişi de yaralandı. Ardından bu bölgede de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 16 Mart’ta dönemin İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu olayların yatıştırıldığını söyleyerek bölgedeki sokağa çıkma yasağını kaldırıldığını açıkladı.

Olaylar iki gün boyunca sürdü. Çatışmalarda 18 kişi öldü ve birçok kişi yaralandı. İstanbul’un diğer bir Alevi mahallesi olan Ümraniye’de de Gazi Mahallesi’ndeki olayları protesto etmek isteyen vatandaşlara polis müdahele etti ve burada da 5 kişi hayatını kaybetti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here